2 Ağustos 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kasım 2019 ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi.

Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç; “Değerli Meclis üyeleri, 2019 yılı 3 çeyreği geride bırakıp 4’üncü çeyreği de yarıladık. İlk 9 aylık süreçte ekonomimiz yaşanan terör olayları sebebiyle ciddi yaralar aldı ve istikrarsız ve güvensiz bir ortam olmuştu, bu süreçte maalesef birçok sektör geriledi, yerinde saydı kısacası ekonomik dengemiz bozuldu. Büyüklerimizin önemli sözleri aklımıza gelirken geçmişten ders çıkarıp moral ve motivasyonumuz ile önümüze bakmamız gerekir diye düşünüyorum.

“ÖZELLİKLE 4. ÇEYREKTE BARIŞ PINARI HAREKATI SEBEBİ İLE YAPILAN STRATEJİK ANLAŞMALAR VE KARARLI DURUŞUMUZ, PİYASALARDA GÜVEN ORTAMI OLUŞTURDU”

 Kredi faiz oranları düşmeye başladı. Yine devlet yetkililerimiz açıklamış olduğu, ekonomiye destek paketleri piyasaları rahatlattı ve birçok sektörde hareketlilik başladı. Öncelikle bu süreçte ülkemizin geleceği için dik duruş sergileyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emek harcayan herkese teşekkürü borç bilirim.

Değerli meclis üyeleri,  2019 yılının son aylarında turizm sektöründe ciddi bir ivme yakaladık. Türkiye’nin birçok ilinde ve Çanakkale’mizde ziyaretçi rekorları kırıldı. Özellikle Çanakkale de Troia  Müzemizin açılması ziyaretçi sayımızı 2 ye katladı. Gelibolu yarımadası tarihi alandaki kıymetli çalışmalar ve etkinlikler, Dalış turizmi için verilen çabalar, yine Çanakkale turizminin gelişmesi için emek harcayan başta devlet büyüklerimiz ve turizm camiamızdaki acenta sahipleri, otelcilerimiz, STK’larımız ile başarıyı elde ettiğimizi düşünüyor, Çanakkale’miz için emek harcayan herkesi kutluyorum.

Çanakkale Ticaret Ve Sanayi Odası olarak güzel çalışmalar yaptığımızı görüyorum, yönetim kurulumuz olarak birçok alanda, birçok etkinlikte Çanakkale’miz ve üyelerimiz için emek harcandığını görüyoruz.  Birçok proje yapılırken Odamız olarak çok önemli bir projede yer aldık. Her Fidan Bir Nefes projesine katıldık. Türkiye’nin birçok ilinde gerçekleşen bu proje çok anlamlı ve önemliydi. Sonrasında Odamızı Çanakkale Millet Vekilimiz Sayın Jülide İskenderoğlu ziyaret etti ve üyelerimizin sorunlarını başkanımız ve yönetim kurulu arkadaşlarımız ile birlikte kendisiyle paylaştık ve birçok konuda çözüm sözü aldık. Yine odamızın ev sahipliği yapacağı Ticaret Bakanlığımızın önemli projesi olan HİSER projesinin üyelerimize katkı sunmak için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bölge turizminin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılması, seyahat  acentası, konaklama  ve  yöresel ürün üreten restaurantların rekabet gücünün, kalitesinin arttırılması amacıyla güzel bir proje.  İlgili Meslek Komitelerini Odamıza sunuma davet ediyoruz. Komitelerimizin yurt dışı fuarlara katılımı adına odamızın destek olmasını önemsiyorum. Ve birçok komitemiz ile yurtdışı girişimlerimiz sürecektir diye düşünüyorum. Son bir aylık yapılan çalışmayı başkanımız birazdan sizler ile paylaşacaktır. Değerli meclis üyeleri, Çanakkale’mizde ve ülkemizde birlik ve beraberlik sevgi ve hoşgörü ile çözemeyeceğimiz hiçbir şeyin olmayacağını, ticaretlerimizde hepimizin birbirimize destek olması gerektiğini düşünüyorum. Sözlerimi daha fazla uzatmadan kasım ayı içerisinde doğan meclis arkadaşlarımızın doğum günlerini kutluyorum.  Başkanlık divanı adına hepinize saygılar sunuyorum.” diyerek Meclis açılış konuşmasını tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Kasım ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Sayın Meclis Başkan Vekilim, Değerli Meclis Üyeleri, Kıymetli basın mensupları, Kasım ayı Meclis toplantımızda sizleri şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ile selamlıyorum, hoş geldiniz.

 

Son Meclis toplantımızdan bu yana 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutladık, 10 Kasım’da Atamızın ebediyete intikalinin 81. Yılında Ulusça bir kez daha yad ettik. Bugün de bu vesileyle başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu Vatan için can veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum. Başkanımızın da dediği gibi, Barış Pınarı harekatında şehit düşen askerlerimize de Allah’tan rahmet diliyor, kahraman Mehmetçiğimize başarılar diliyoruz.

 

Yoğun bir ay yaşadık kısaca yaşadıklarımızın özetini sunmak istiyorum; Geçen ayki toplantımızın ardından 57 üyemiz aramıza katıldı, 25 üyemiz kaydını sildirdi. Bugün itibariyle üye sayımız 7.478 kişilik bir aileyiz Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak.

 

Şehrimize yeni atanan İl Emniyet Müdürümüz Faruk Karaduman’ı Yönetim Kurulu olarak ziyaret ettik. Kendilerine görevlerinde başarılar diliyorum.

 

Kadın Girişimciler Kurulumuz koordinatörlüğünde Anne Baba Okulu projemizi başlattık ve Çanakkale Merkez, Ezine, Bayramiç, Ayvacık, Yenice ve Çan’da seminerlerimizi gerçekleştirdik. Bu seminerlerimize destek veren başta Üniversitemiz olmak üzere Çanakkale ve Kepez Belediye Başkanlarımıza özellikle çok teşekkür ediyorum. Çünkü gerek lojistik, gerek tanıtım anlamında büyük destek verdiler. Direk katılım olan ilçelerimizin de Belediye Başkanları bu toplantılara katıldı. Huzurlarınızda onlara da teşekkür etmek istiyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sigortacılık sektörünü temsil eden 18 no’lu Komitemizin talepleri üzerine TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi ( SAİK) işbirliğinde Çanakkale’de bir toplantı düzenledik. 18 no’lu Komite TOBB’da da temsil edildiği konseyi burada ağırladığı için ilimizdeki sigortacıların sorunlarını TOBB’a iletmek daha üst mercilere iletmek adına çok başarılı ve verimli bir toplantı oldu. SAİK Başkanı Levent Korkut Bey ile bende tanışma imkanı buldum. Hatta akşam da hep birlikte komitemiz ve SAİK üyeleriyle yemek yedik, ağırladık kendilerini.

Yine Kadın Girişimciler Kurulumuz Birce Hanım ve İcra Kurulumuza teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten her toplantıda üzerlerine ne vazife verildiyse başarıyla ve azimle yapmaya çalışıyorlar. Yeni iş yeri açan, açacak olan girişimcilerimize destek olmak amacı ile Kadın Girişimcilerimiz isteğiyle mentorluk eğitimi aldırdık.

 

13 Ekim Pazar günü ağaç ve orman ürünleri sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizi TÜYAP’da   Intermob ve Woodteck 2019 Fuarına götürdük.

 

16 Ekim günü tüm Türkiye’de aynı anda Barış Pınarı Operasyonu ile ilgili olarak İlimizdeki Oda Borsalar, Baro, Sendikalar, Esnaf Odaları ile ortak deklarasyon yayınladık ve  Devletimizin aldığı kararın arkasında olduğumuzu ve desteklediğimizi açıkladık. Bu Türkiye’de eş zamanlı olarak yapılmıştı, biz de buna katıldık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dahil olduğumuz COSME Projesi kapsamında konsorsiyum üyelerimiz olan Edirne KOSGEB, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknopark üyeleri ile birlikte Odamızda bir toplantı gerçekleştirdik.

 

Sinerji toplantılarımızın bir turunu daha tamamladık. Bildiğiniz üzere her hafta bir engel yoksa her hafta bir komitemizle Yönetim Kurulu olarak bütün Meslek Grubu üyelerimizle bir araya geliyoruz. 21komiteyi tamamladık. Tekrar ikinci tura Kadın Girişimcilerimizle başladık ve ondan sonra 1 no’lu Meslek Grubu ile toplantımıza devam ettik.

 

“2018 YILININ AĞUSTOS AYINDA ÜLKEMİZDE EKONOMİK OLARAK BAŞLAYAN DALGALANMADAN TİCARETİMİZİN NEGATİF ETKİLENDİĞİ BU DURUMDAN KURTULMANIN YOLU OLARAK DIŞ TİCARETİ GÖRÜYORUZ.”

 

Birçok şey düzelmeye de başladı, görüyoruz. Ekonomik göstergeler de bunu gösteriyor. Biz Oda yönetimi olarak bu durumu kriz değil de fırsata çevirmek için üyelerimizi daha çok yurtdışına açmak, üyelerimizin tecrübesini, morallerini daha üst seviyeye yükseltmek için dış gezilere önem vermeye başladık.

 

Ben her bir Meclis üyesi arkadaşlarımdan bu konudaki fikirlerini almak istiyorum. Şuraya gidelim, buraya gidelim ama bu fikir de şöyle değil; atıyorum zeytinyağcılarımız İspanya’ya gidecek mesela, gidip de Barselona’yı Cumartesi gezmeyelim. Zeytinyağı nerede üretiliyor, nasıl hasat ediliyor, nasıl zeytinyağı haline geliyor, nasıl paketlenip, nasıl uluslararası pazarlara sunuluyor? Bunu öğrenmek için daha kırsala gidilecekse kırsala gidilsin. Geziler de amaçlarına ulaşsın istiyorum. Yine tabi bu yurtdışına açılma ile birlikte dış ülkelerin konsolosları, ataşeleriyle çok ciddi diyaloglar kurmaya başladık. Bunlardan geçtiğimiz aylarda Yunanistan Başkonsolosu Sayın Soultanapoulo diyoruz onların uzatılmışı öyle ama  aslı Sultanoba’ymış bizi ziyaret etti. Ataşe Atina’ya İçişleri Bakanlığı’na göreve çağırılmış.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“YENİ GELEN ATAŞE’YE VERDİĞİ TALİMATIN GİT ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI’NI ZİYARET ET. BU BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ ARKADAŞLAR VE ATAŞE GELDİ ATAŞE’NİN SOYADI DİGBASSANİS, BAŞKANIM DEDİ DİGBASSANİS DEĞİL DİKBASAN DEDİ. BENİM DEDEM KEŞAN’DAN GİTMİŞ DEDİ. YANİ O KADAR KÜLTÜR OLARAK BİRBİRİMİZE YAKINIZ”

 

Yine kendilerinin davetiyle 06 Aralık 2019 tarihinde Yönetim Kurulumuz olarak İstanbul’da kendileriyle öğle yemeği yiyeceğiz ve önümüzdeki Nisan ayında Yunanistan Türk, Çanakkale ili Oda ve Borsaları Yunanistan’daki ilgililer ile birlikte burada bir forum düzenlemeyi düşünüyoruz. Burada her şeyi konuştuk. Birçoğunu konuştuk yani Türk iş adamının orada inşaat yapması ki Gazi arkadaşımız biliyorsunuz Kavala’da inşaat yapıyor. Onun için bunlara da ilgi göstermenizi istiyorum.

 

Bunun dışında, Belarus İstanbul Başkonsolosu Sayın Aleksi Shved  Odamızı ziyaret etti. Bankalarla çeşitli işbirliği anlaşmalarımız oldu. Albaraka Türk Çanakkale Şubesi ile bir protokol imzaladık. Yine ilimizin rutin toplantılarından İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısını geçtiğimiz ay 24 Ekim’de Dardanel tesislerinde gerçekleştirdik. Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Önen Bey ve Niyazi Bey bizi ağırladılar, teşekkür ederim.

 

Geleneksel hale getirdiğimiz Voleybol Turnuvasını bu sene daha profesyonel yapmayı planladık. Bütün resmi kamu kurumlarına yazı yazdık. Katılım geçen senelere göre çok daha fazla. Bunu bir fikstür şeklinde yaptık. Bununla ilgili toplantı yaptık.

 

Yine ilimizde bulunan Kolin grubunun bir şirketi olan, Kolen Enerji ile üyelerimiz arasında bir indirim protokolü imzaladık. Üyelerimize özel indirim yapacaklarını sundular, bunu da zaten sosyal medya hesabımızdan duyurmuştuk.

 

“ÇOMÜ İLE BÖLGEMİZİN KAMU SANAYİ ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK AMACI İLE BİR PROTOKOL İMZALADIK. ÜNİVERSİTEMİZLE ZATEN İLİŞKİLERİMİZDE BİR SORUN YOKTU AMA YENİ REKTÖR HOCAMIZ İLE DAHA ETKİLİ VE DAHA PRATİK ÇALIŞMAYA BAŞLADIK. BUNU DA DUYURMAK İSTEDİM”

 

Yine geçtiğimiz ay içerisinde, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Başkanlığı seçimlerine ev sahipliği yaptık. Meclis Üyemiz Ahmet Çelik yeniden seçilerek güven tazeledi. Kendisini tekrar tebrik ediyor başarılar diliyorum.

 

ÇATOD Yeni Yönetim Kurulu  Başkanı aynı zaman da Meclis Üyemiz Armağan Aydeğer  Bey ve ekibi ÇATOD olarak Yönetim Kurulumuzu ziyarete geldiler. Turgay Başkan’ında bahsettiği HİSER Projesi, arkadaşlar bu proje çok önemli çünkü şuanda baktığınız zaman Ülkenin ve Çanakkale’nin en parlayan yıldızı olan sektör turizm sektörü. 2018 yılında Troya Yılıyla başlayan, Odamızında gerçekten büyük emek sarf ettiği  turizmi gerçekten parlayan bir yıldız haline geldi. Hizmet kalitemizin artması ve sürekliliğin kazanılması için HİSER çok önemli daha önce 2 sektörde Gıda ve Orman Ürünlerinde yapmış olduğumuz Uluslararası Rekabeti Geliştirme URGE Projelerinin turizm ve hizmet sektörüne dönüştürülmüş hali HİSER. Bütün bununla ilgili komitelerdeki katılımcıların buna önem vermesini istiyorum. Çünkü gerçekten başarılı olacaktır.

 

04-07 Kasım tarihleri arasında benimde katıldığım mobilyacı arkadaşlarımız ile birlikte Belgrad’a bir iş gezisi düzenledik. Mobilya Fuarına katıldık.

 

11 Kasım günü Ulusal Fidan Dikme Bayramı ilan edildi. Biz de İlimizin protokolü ile birlikte Odamızın Genç Girişimciler Kurulu Başkanı, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri ve birkaç Meclis Üyemiz ve Yönetim Kurulu Üyemiz Fidan Dikim Etkinliğine katıldık.

 

Hemen ardından AK Parti Milletvekilimiz Jülide Hanımı Odamızda ağırladık. Sayın Vekilimize içimizi döktük oda notlarını aldı.

 

2 gündür Akreditasyon Belge Yenileme Denetimimiz sürüyor. Sema Hanım biraz yoruluyor. Ama Akreditasyondan alacağımız puanlarla inşallah yükseleceğiz. Biz hak ettiğimize inanıyoruz.

 

Sistem kapsamında pek çok eğitimler, faaliyetler düzenliyoruz. Bugün bu konuda bir farkındalık yaratmak için Odamızca düzenlenen eğitimlere en çok katılan üyelerimize plaket takdim edeceğiz. Biz eğitimleri düzenliyoruz, eğitimlere katılırsak bir dahaki sefere ödül de vereceğiz. Bugün sadece plaket veriyoruz.

 

Genel olarak Oda faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdikten sonra, biraz önce de bahsettim ekonomik olarak düzeltmenin yoluna girdik inşallah. Biz Türk İş adamı olarak çok inatçı ve güçlüyüz.Emre Alkin hocayı Odamızda da ağırlamıştık. TV programında saat 09:30 civarlarında şunu söyledi; çok dikkatimi çekti ve doğru buluyorum.

 

“BİZİM TÜRK İŞ ADAMLARIMIZ VARLIĞI YÖNETEMEZLER, YOKLUĞU YÖNETİRLER” DİYOR

 

 Çünkü varken her şey yürüyor zaten ama yokluğu da yönetebilme kapasitesine sahibiz. Makbul olan yokluğu yönetmek. Yokluğu da yönetiyoruz, onun için durmak yok yola devam ve sakın moralimizi bozmayalım. Her şey daha güzel olacak inşallah diyorum ve saygı ile selamlıyorum Meclisi. Teşekkür ediyorum.”

 

Copyright © All rights reserved. | Newsever by AF themes.