Per. May 28th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇTSO TEMMUZ 2019 OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

19 min read

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz 2019 ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç; 2019 yılında Türkiye olarak istanbul seçimlerine kilitlendik ve bütün esnafımız seçim süreci içerisinde ciddi olarak etkilendi. Aylardır ne olacak, nasıl olacak diye piyasalar üzerinde etkili olan seçimleri geride bıraktık. Şimdi hükümet olarak siyasette, ekonomide ve finansal piyasalarda büyüyen sorunları çözmek için çaba harcama zamanıdır.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Her zaman vurguluyoruz, odamız üyelerimiz için var. Üyelerimizin mesleki gelişimine katkı sunacak, vizyonunu genişletecek her çalışma bizim görev alanımıza girer. Fuar taleplerini, iş gezilerini bu yüzden önemsiyoruz ve organizasyon düzenliyoruz. Talep eden üyelerimizin de aynı hassasiyeti göstererek katılımlarını bekliyoruz.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz 2019 ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç; “2019 yılında Türkiye olarak İstanbul seçimlerine kilitlendik ve bütün esnafımız seçim süreci içerisinde ciddi olarak etkilendi. Aylardır ne olacak, nasıl olacak diye piyasalar üzerinde etkili olan seçimleri geride bıraktık. Şimdi hükümet olarak siyasette, ekonomide ve finansal piyasalarda büyüyen sorunları çözmek için çaba harcama zamanıdır. Tüm esnaf olarak bu çalışmalara acil ihtiyacımız var. Özellikle hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı konularda güven ortamı oluşturulmalı ve ekonomik reformlar yaparak piyasalara güven ortamı sağlanmalıdır. Diğer yandan S 400 alımı için dik duruşumuz önemli, Doğu Akdeniz’de yaşanan sıcak gelişmeler AB ve ABD ilişkileri, Suriye Bölgesinde yaşananlar, Rusya, Fransa ile ilişkilerde ekonomik anlamda dış güçlerin baskısı ülkemizde piyasalarda güvensizlik ve tedirginlik yaratmakta, biran önce bu sıkıntılarımıza çözüm üreterek piyasaları rahatlatmalıyız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“SİYASETTE KENDİ İÇİMİZDE BÖLÜCÜ KIRICI BİR DİL DEĞİL, DÜŞÜNCELERİMİZ NE OLURSA OLSUN BİRLEŞTİRİCİ GÜÇLERE KARŞI KARŞI BERABERLİK İÇİNDE HAREKET ETMELİYİZ. BİZ GÜÇLÜ BİR ÜLKEYİZ VE BERABERLİK İÇİNDE HAREKET EDERSEK, ÇÖZEMEYECEĞİMİZ BİR SORUN KALMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

2019 yılında ve son ay içerisinde (Haziran ayı) Odamız yönetimi yapılan çalışmaları bizlere aktardı ve özellikle Çanakkale’mizin Turizmi açısından Balkan ülkeleri ziyaretlerini önemsediğimi özellikle belirtmek isterim. Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya bölgelerinden gelen misafirler taçlanmış olur. Her yıl geleneksel olarak yapılan Troia Festivali ekonomik sebepler gösterilerek iptal edilmiştir. Ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz, yerel yönetim bütçelerinin kısıtlı olduğunu biliyoruz.

Turizmde ciddi bir ivme yakaladık ve özellikle 2018 yılı Troia yılı edilmişken birçok ülkede tanıtımlar yapıp 2019 da meyvesini toplayacakken önemli bir kültür elçiliği üstlenen Troia Festivali’nin iptal edilmesi bizleri üzmüştür.

“ŞEHRİN STK’LARI, YEREL YÖNETİMLERİ VE KAMU OLARAK ÇOK PARALAR HARCAMADAN BU KARARI GÖZDEN GEÇİRMEKTE FAYDA OLDUĞUNU, BU FESTİVALİN ÇANAKKALE’NİN FESTİVALİ VE HER KURULUŞ SAHİP ÇIKMALIDIR, DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Çanakkale’mizde yaz sezonu dolayısı ile nüfus sayımız gelen misafirlerimizle ciddi oranda arttığını görmekteyiz ve birçok esnafımız bu durumdan faydalanmaktadır. Ekonomik sıkıntılar da yapılacak reformlar ile piyasalara güven gelir ise üretimi arttırabiliriz. Faiz oranlarının düşürülmesi ile birçok sektör de hareketlenecek, gelir düzeyimiz artacaktır ve hep birlikte mutlu bir şekilde yaşantımıza devam edeceğiz. Sözlerimi daha fazla uzatmadan bu ay içinde doğum günü olan arkadaşlarımızın doğum günlerini kutluyorum. Önümüzdeki ayda Kurban Bayramı’nı kutlayacağız. Şimdiden Kurban Bayramının tüm İslam âlemine hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygılar sunuyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Temmuz ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “ Her zaman vurguluyoruz, Odamız üyelerimiz için var. Üyelerimizin mesleki gelişimine katkı sunacak, vizyonunu genişletecek her çalışma bizim görev alanımıza girer. Fuar taleplerini, iş gezilerini bu yüzden önemsiyoruz ve organizasyon düzenliyoruz. Talep eden üyelerimizin de aynı hassasiyeti göstererek katılımlarını bekliyoruz. İnşaat ile ilgili komitelerimizden gelen talep üzerine 18 Haziran 2019 günü üyelerimizi İstanbul’da gerçekleştirilen 42.Yapı Fuarı Turkey Buıld’e götürdük. 23 üyemiz katılım sağladı.

19 Haziran’da ki; gecikmiş bir ziyaretti. Tarihi Alan Başkanlığı’nı Yönetim Kurulumuz olarak ziyaret ettik. Alan Başkanlığının faaliyetleri hakkında Alan Başkanı Sayın İsmail Kaşdemir’den bilgiler aldık. Eceabat’ta faaliyet gösteren Meclis üyelerimiz de katıldı. Gerçekten etkileyici icraatlar için İsmail Bey’i tebrik ediyorum. Eceabat ziyaretimizde seçilmiş Belediye Başkanımızı da ziyaret ettik. Karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunduk ve Pazarbaşılar Gıda Ltd. Şti bir zeytinyağcı, Suvla Şarapları ve büyümede ilk 100’e giren Kodak Taşımacılık Ltd. Şti’ni ziyaret ettik ve görüş alışverişinde bulunduk. Üyelerimizin bu dönemde en çok ihtiyacı olan şeyin moral olduğunu düşünüyoruz. Sayın Valimizden de üye ziyaretleri için vakit ayırmasını istedik ve Organize Sanayi Bölgesi ile başladık. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 3 ihracatçı firmamızı Sayın Valimiz Orhan Tavlı Bey ile ziyaret ettik.

“ÇANAKKALE’NİN OTOPARK SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN ROL MODEL OLMAYA HAZIRIZ”

Sinerji toplantılarımıza yine devam ettik, Haziran ayı içerisinde 12 ve 13 no’lu Meslek Grupları ile bir araya geldik. 12 no’lu Meslek Gurubumuz 13 no’lu da aynı hemen hemen daha çok merkezdeki üyelerimizden oluşan bir Meslek Grubumuz,  perakendecilerden oluşan bir Meslek Grubumuz. Çarşı esnafının istekleri çarşının hareketlendirilmesi veya insanların çarşıya daha fazla talep göstermesi yönündeydi. Sorunlardan bir tanesi de sürekli dile getirilen otopark sorunu. Otopark sorunuyla ilgili toplantının sonunda gerçekleştirilen gerçi bunların hepsini sosyal medyada paylaştık ama bir daha vurgulamak istiyorum. O toplantının sonunda otopark çarşının girişine, çarşıya yakın merkezi bir yerde otopark yapmak için rol model olabileceğimizi, Kamu’nun veya Belediye’nin bize yer gösterdiği takdirde kesinlikle gelir amacı olmadan sadece bu yapılabilir şeklinde bir rol model olarak otopark yapabileceğimizi ifade ettik. Amacımız otoparkçılık yapmak değil, amacımız bu şekilde yapılabiliyor demek. Bunu bir daha duyurmak istiyorum. Kamudan veya Belediyeden uygun gördükleri yeri bize versinler, uygun şartlarda versinler biz rol model olmak istiyoruz.

“ÜYELERİMİZİN TİCARİ FAALİYETLERİNİ GELİŞTİRİCİ VE İHRACATA YÖNELİK İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

Geçen ay Meclis toplantımıza ben katılamamıştım. Ziraat Bankası tarafından sunumu yapılan İVME Finansman Paketi tanıtımını, 27 Haziran’da Borsa’da bu kez Halk Bankası işbirliği ile gerçekleştirdik. Halk Bankası’nın yöneticileri geldi ve geçen ay Ziraat Bankası’nın yaptığını Halk Bankası da yine üyelerimize yapmış oldu. Meclis Başkan Vekilimizin ifade ettiği gibi bu durağanlıktan dış ticaretimizi arttırarak, üyelerimizi ihracatla tanıştırarak, ihracatı bilmeyen üyelerimize bu konuda önünü açmak için yurtdışı gezilerine önem vermeye başladık. İlk etapta 28.06.2019 Cuma günü Yönetim Kurulu olarak Filibe’ye yani Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri Plovdiv’e ziyarette bulunduk. T.C .Filibe Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Erdem’in eşliğinde Filibe Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettik. Görüşmelerimiz başladı, sektör sektör yüz yüze görüşmeler için yazışıyoruz ve görüşüyoruz. Önümüzdeki dönemde işi daha somutlaştıracağız yani gittik, gezdik, geri döndük değil. Filibe bizden ne alabilir, biz Filibe’den ne alabiliriz? Biz daha ziyade satmaya çalışalım da, yani ikili görüşmelere somut bir şekilde devam edeceğiz. Ziyaretimiz esnasında eksik olmasın T.C. Filibe Başkonsolosu Sayın Hüseyin Ergani Beyi de ziyaret ettik. Bizleri misafir ettiler huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyorum. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ÜYELERİMİZİN İHRACATINA DESTEK VERMEK ÜZERE ODAMIZ BÜNYESİNDE DIŞ TİCARET İSTİHBARAT BİRİMİ KURACAĞIZ”

Amacımız hiç ihracatı olmayan KOBİ’lerimize ihracat yolunu göstermek ve dış piyasa ile kendilerini tanıştırmaktır. Arkadaşlar 40 civarında direk ihracatçımız var. İşte Çanakkale için sordukları zaman diyoruz ki İÇDAŞ’ımız var, Kaleseramik’imiz var, Dardenel’imiz var, Akçansa’mız var. Bu firmalarımızı evet göğsümüzü kabartarak söylüyoruz. Bu firmalarımız bizim baş tacımız ama onlar zaten ihracat işini yemiş yutmuşlar. Onların zaten bizim görüşlerimize ihtiyaçları yok. Bizim onların tecrübelerini bu kürsüden anlatmalarına ihtiyacımız var. Biz sıfırdan ihracata başlayacak olan üyelerimizin gelişmesini, ihracatla tanışmasını amaçlıyoruz. Bunun için Odamıza bir ihracat birimi kurmak istiyoruz ve bununla ilgili çalışmamız var. Önümüzdeki dönemde de bunu açıklayacağız zaten. 40 olan ihracatçı sayımızı en azından görev süremizde üçe, dörde, beşe katlamayı hedefliyoruz. Ne ihraç ederse etsin. İsterse Bayramiç beyazı ihraç etsin, isterse salatalık ihraç etsin ama ihracatçı olalım. Memleketimize döviz gelsin.

“TOBB SEKTÖR MECLİSLERİNDE AĞIRLIKLI OLARAK KOBİ TEMSİLCİLERİ YER ALMALI”

Arkadaşlar hemen hemen tüm konuşmalarımda söylüyorum, Türkiye’deki işletmelerin % 99.8’ini KOBİ’ler oluşturuyor, istihdamın da % 74’ü KOBİ’lerden geliyor. Bizim önceliğimiz KOBİ’lerimiz.  Bununla ilgili konuşmamın ilersinde de Cumhurbaşkanlığımızın Yatırım Destek Ofisinin açıkladığı 11. Kalkınma Planı’ndan bir iki alıntı yapacağım. KOBİ’lerin gelişmesi için biraz kendimizi de eleştirmemiz lazım. Şimdi biraz önce odamda da kendi aramızda yapıyoruz insanlar soruyor ya Ticaret Odası ne yapıyor diye. Evet Ticaret Odası bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ben de üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne soruyorum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ne yapıyor? Şimdi Odalar ve Borsalar Birliği’nde 61tane sektör meclisi var. Gıda Üreticileri Sektör Meclisi listeyi alayım, kim var? Türkiye’nin büyükleri. Çanakkale’yi kim temsil edecek? Mehmet Önen arkadaşım Yönetim Kurulu üyesi arkadaşımı ben bu listeye önerdim. Gıda üreticisi mi? Evet. Dünya markası mı? Evet. Geçen sene Aralık ayında önerdim arkadaşlar. Sektör Meclisleri çok hantal. Sektör Meclisleri ne iş yapıyor? 61 tane sektör Meclisi iş aleminin Ankara bürokrasisiyle, Bakanlıklarla, Cumhurbaşkanlığı ile olan koordinasyonunu sağlıyor. Ama sektör Meclisleri binde iki dediğimiz KOBİ’den büyük olan firmaların tek eline geçtiği an şu salonda oturan Meclis üyesi arkadaşların veya 7400 tane üyemin sorunuyla o büyüklerin sorunu birbiriyle örtüşmüyor arkadaşlar. Onun için birçok dinlediğimiz şeyi Türkiye’den mi bahsediyor diye soruyoruz. Emin olun ki bunu çok uygun bir üslupla, TOBB’la da ısrarcı bir şekilde Sektör Meclislerinin revizyonunu istiyoruz ve talep ediyoruz. Bunu da Sayın Basın Mensuplarının önünde ifade etmek istiyorum. TOBB’daki Sektör Meclisleri kesinlikle güncellenmeli ki KOBİ’nin derdi, KOBİ’nin nasıl büyüyeceği, Türk ticaretinin % 99,8’i istihdamın da %74’ü verimli bir çalışma için bunun olması gerekiyor arkadaşlar.

 

“ÜRETMEDEN KALKINMAK MÜMKÜN DEĞİL BUNU DA HEP SÖYLÜYORUM. BİNDE 2’LİK BÖLÜMÜN ÜRETİMİ NE KADAR BÜYÜK OLURSA OLSUN BU ÜLKENİN KALKINMASI İÇİN YETMEZ. ÇÜNKÜ TABANA YAYMAMIZ GEREK”

 

Evet ihracat dedik, ilkini 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz gıda sektörüne yönelik UR-GE Projemizin ardından 2.UR-GE Projemizi de inşallah ağaç ve orman ürünleri sektörü için yürüteceğiz. Açılış ve bilgilendirme toplantımızı 03 Temmuz 2019 Çarşamba günü gerçekleştirdik. 20 firmamız katılıyor bu UR-GE programımıza. Bu arada ikinci UR-GE’yi yapan ilk Odayız bölgede. UR-GE yapan da zaten Türkiye’de toplasanız 20 Oda falan var. Şimdi ihracat diyoruz. İhracatın en önemli etkenlerinden biri de lojistik. İlimizde de bir Liman var. Liman ile ilgili ihracatçı üyelerimizden gelen talepleri Vali Bey’e ilettik ve Vali Yardımcısı eşliğinde geçen ay Liman’da Vali Yardımcımız Celil Bey’in başkanlığında bir toplantı düzenledik. Limanımızın yetkilileri katıldılar. Vali Yardımcımız başkanlık etti. Kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri oradaydı. Şirketlerimiz oradaydı. Liman’ın Çanakkale Limanı olduğu vurgusunun altını çizdik. Liman yap, işlet, devret modeliyle A.Ş. dahi olsa bir firmaya verilmiştir. Ama Liman olarak çalıştırılmak üzere verilmiştir, bunun altını çizdik. Liman yöneticisi, şirketin temsilcileri de bu konuşmalarımızı dikkate alacaklarını söylediler. Yani bu Liman olmazsa özellikle ve özellikle Çanakkale’mize konteyner Limanı özelliğini katmamız gerekiyor. Bu küçük ihracatçı açısından çok önemli bunu da vurgulamak istedim.

 

Sayın Meclis Üyeleri, biliyorsunuz geçen ay Meclis üyelerimize yönelik bir anket çalışması düzenlemiştik. 30 üyemiz anketi cevaplamış, cevaplamayan üyelerimizin de cevaplamasını istiyorum. % 80 bir memnuniyet düzeyi çıkıyor. Bu yeter mi yetmez. Ben diyorum ki %20 neyimiz eksik? Anketleri tek tek inceledim. Biz anketlerden alacağımız mesajları aldık. Değerli Meclis üyeleri sizden de ricam fikir bazında katılımlarınızı istiyorum. Yani bu toplantı, burası bizim evimizin  toplantı salonu, evimizin toplantı salonunda neyi konuşabiliyorsak burada bütün dertlerimizi, sorunlarımızı konuşalım lütfen. Fikir bazında da sizlerin desteklerini bekliyorum.

 

Şimdi bir iki eleştiri konumuz var. Onlara cevap değil de o gelişmeler hakkında bilgi vermek istiyorum. Meclis üyesi arkadaşlarımızın biri çok da güzel bir proje, başından beri de sahip çıktığımız İlker arkadaşımız Efrad Okulu Projesi. Bu projeyi biz bırakmış değiliz ama Efrad Okulu Projesi’nde şöyle bir yere geldik; Askeriyeden burayı Kültür Bakanlığı projem var diye talep etmiş, orada tıkandık. Ya bu talebi reddettireceğiz ki öyle bir gücümüz yok. Yani Efrad Okulu Projesi’ni takip etmiyor filan değiliz. Takip ediyoruz ama takdir edersiniz ki Ülkeye dört katlı apartman yapmanın ruhsat süreci 3 yıl sürüyor. Ama bu uyarıyı göz önünde bulunduracağız.

 

Yerel gazetelerin imtiyaz sahipleri ile 02 Temmuz Salı  akşamı şahsım olarak bir araya geldim. Amacım tamamen şuydu; Çanakkale her şeyin en güzeline layık diyoruz. Çanakkale çok güçlü bir basına da layık. Çanakkale’nin ihtiyacı olan şey güçlü bir basın yayın. Arkadaşlar basın ve yayın lütfen. Kim ne yapıyorsa basın yayın. Ticaret Sanayi Odası iyi yapıyorsa basın yayın, kötü yapıyorsa da basın yayın. Ama herkes iyi yapıyorsa yayın, kötü yapıyorsa da yayın. Böylece biz de yarışalım, biz de daha iyi olmaya çalışalım, biz de kendimizi daha kaliteli, daha iyi hizmetler sunmaya alıştıralım veya hedefleyelim. Kesinlikle bir birlik beraberlik yemeğini Çanakkale’mizin ihtiyaçları hakkında öyle bir basın toplantısı şeklinde değil, sohbet havası içerisinde geçti. Şunun sözünü verdim arkadaşlar hepinizin huzurunda bunu söylemek istiyorum. Birleşirseniz, ayrılmazsanız çünkü he sektör gibi basınımızın da yükü ağır ve masrafları fevkalade fazla. Birleşirseniz, ayrılmazsanız, doğruları, doğru basıncılık, doğru gazetecilik yapmıyorlar demiyorum yanlış anlamayın. Ama gerçekten her kesimin diline, her kesimin sözüne yani doğruyu da yazacağız, eğriyi de yazacağız olursa her kesimden destek isteyeceğime, bir pazarlamacı gibi onlarla çalışıp her kesimden kamudan, özelden destek isteyeceğime söz verdim arkadaşlar Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak. Bu konuda bilgi vermek istedim sizlere.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evet dış ticareti arttırmak için malumunuz en zor şeylerden biri vize. Yurtdışına çıkmak için vize zorluğu. Huzurlarınızda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcım Murat Aydoğdu Bey’e teşekkür etmek istiyorum. Murat arkadaşımız GMKA yetkilileri ile birlikte İstanbul Alman Konsolosluğu ve Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek resmi temaslarda bulundular ve Odamıza davet ettiler. Geçen ay da yine aynı şekilde Yunanistan Başkonsolosunu ziyaret etmişlerdi. Önümüzdeki günlerde biz de kendilerini Çanakkale’de ağırlayacağız. İnşallah Çanakkale’de bu vize işlemlerini en azından Oda Meclis üyelerimiz için bu vize işini kolaylaştıracağımızı düşünüyorum.

 

“KALKINMA PLANIMIZIN İSTİHDAM VE EKONOMİK HEDEFLERİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ AMA BU BÜROKRATLARLA ÇOK ZOR”

 

Değerli Meclis Üyeleri, biraz uzun oluyor ama bunları da konuşmak lazım. 2019-2023 dönemini kapsayan ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ilk Kalkınma Planı olan On birinci Kalkınma Planı, onayının ardından TBMM’ne sunuldu. 210 sayfa bu plan arkadaşlar. dün akşam bu planın özetini inceleme fırsatı buldum. Şimdi sizinle paylaşmak istiyorum bazı şeyleri. Yine başında belirttiğim şeyler Türk ekonomisi küçük ve orta ölçekli işletmeler yani KOBİ ağırlıklı yapısını devam ettirmektedir. Ülkemizde 2017 yılı itibariyle yaklaşık 3.09 milyon KOBİ bulunmakta olup, çalışan sayısı bakımından toplam girişimcilerin %99.8’ini, istihdam olarak da %74,2’sini bunu daha önce ifade etmiştim KOBİ’ler oluşturmaktır. Yani benim defalarca söylediklerim çok şükür bu Kalkınma Planına giriyor. Bakalım bu KOBİ’ler için neler yapılabilecek? Bunu okuduğumuz zaman görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisimiz bürokrasiden şikayetçi arkadaşlar. Bir iki satır okumak istiyorum. Kamu idareleri ile yatırımcı arasında çıkan yatırım uyuşmazlıklarını karara bağlayacak sistem oluşturulacak. Yani biz üretim diyoruz, ihracat diyoruz, yatırım diyoruz adam faizin %30 olduğu şu günde yatırım yapacak. Maalesef bürokratımız buna dahi engel çıkartıyor arkadaşlar. Bakın imar durumu olan bir yatırımcı, elinde imar durumu var. Ben otel yapacağım diyorum. 18 aydır inşaat ruhsatı alamıyorum arkadaşlar Özel İdaremizden. Biz de burada her ay diyoruz ki üretim, yatırım, istihdam, ihracat. Adamın imar durumu var 18 aydır ruhsat alamadık. Diyeceksiniz ki mahkeme git, kaçakçının aptalı gümrükçüyle kavga eder. Mahkemeye gitsen ne olacak? O inşaatın her aşamasında o idareyle iş yapacaksın. Arkadaşlar ya yapacaklar, ya yapacaklar. Biz bu memleketi terk etmeyeceğimize göre yani ya yapacaklar ya yapmayacaklar demiyorum. Ya yapacaklar ya yapacaklar ya da adama diyecekler ki önceki imar durumun senin sahte arkadaşım. Bizim hep şunu söylüyorum bardağın dolu tarafına bakan bürokrata ihtiyacımız var. Bunun adı kavga değil, bunun adı hırçınlık değil. Şimdi yatırıma ilişkin izin, lisans, ruhsat gibi işlemleri sonuçlandırma süreleri ile idare tarafından önceden belirlenecek ve ilan edilecek. Öngörülen sürede sapma olması halinde belirlenen yeni süre gerekçesiyle birlikte gecikmeksizin yatırımcıya bildirilecek. Gene çözüm yok. Yalnız çözüm istiyoruz. Buna Çanakkale olarak değil, Türkiye olarak çözüm istiyoruz. İnşallah bu kalkınma planı da ticaret alemine hayırlı uğurlu olur. Gerçekten bir sıfırdan büyük. En basitinden daha gerçekçi bir kalkınma planı, çünkü daha önceki kalkınma planında 2023 yılı ihracat hedefimiz 500 milyar dolarken bu kalkınma planında 226,6 milyar dolar, en azından daha gerçekçi. Ama 4,3 milyon istihdam bekliyor bizden hükümetimiz 2023 yılına kadar. Biz bunu yaparız da bu bürokratlarla yapamayız. Biz bunu yaparız arkadaşlar. ama elinde imar durumu olan yatırımcıya 1,5 sene ruhsat vermeyen bürokratlarla bu iş zor arkadaşlar. Benim Oda Başkanı olarak işim sizlerin motivasyonunu bozmak değil, burada aile havasında bunları sizlerle paylaşmak. 

 

Bu arada Çanakkale’de güzel şeyler de oluyor. Merkez İlçe Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan Bey, Ak Parti Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan Bey’i Meclis’te ziyaret etmeleri ve birlikte birlik beraberlik pozu vermeleri gerçekten Oda Başkanı olarak beni heyecanlandırdı ve mutlu etti. Bu birlikteliğin devam etmesini umuyorum, istiyorum, arzuluyorum. Birlikten kuvvet doğacağına inanıyorum. Önümüzde 4 yıl daha seçim yok, bunun için de hepimizin çalışması gerektiğine inanıyorum. Çünkü küçük şehirdeyiz herkes Vekilimizi de, Belediye Başkanımızı da gün içinde görüyor. Bunun için, bunun devam etmesi konusundaki telkinlerimizi şahsen de verelim. İşte basının huzurunda da verelim arkadaşlar. Çünkü kavganın hiç kimseye faydası yok, birliktelik en güzel şey. Bizim Meclis üyesi arkadaşımız, aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt Bey, Belediye Meclisinde yine turizmci arkadaşlarımızın da kolu olan dalış turizmi konusunda güzel bir sunum yaptı. Bu sunum zaten TBMM’den bu izin yasalaşarak çıktı. Çıkması yeter mi? Yetmez buna destek olmamız lazım. Burak Kunt kardeşimize bu projesi için destek olmamız lazım. Hep kötüyü konuşmamamız lazım, iyileri konuşmamız lazım. Yani bunu nasıl Mısır geçim kaynağı haline getirdiyse, Burak’ın sunumunu dinledim 13 dakikalık bir video gerçekten çok güzel. Bu konu da Burak kardeşimize teşekkür ediyorum. Ticaret ve Sanayi Odası olarak da desteklerimizi ifade etmek istiyorum. Tabi aynı dalış turizmi ile ilgili 15. Komite Başkanı İlhami Gezici kardeşimiz de iki yıldır resmen tabiri caizse paçamı bırakmadı. Başkanım bunların rezervasyonları 1 yıl önceden yapılıyor ve İlhami Gezici’nin bu çabası neticesinde zaten Boğazdaki bu batıkların dalış izni yasalaştı. Yani İlhami Bey’e de teşekkür etmek istiyorum huzurlarınızda.

 

2019 YILI İÇİN BELEDİYE FESTİVAL’E BÜTÇE AYIRMIŞ MIDIR? “FESTİVAL YAPMAYALIM” DİYE BELEDİYE MECLİSİ KARAR ALMIŞ MIDIR?

 

Meclis Başkan Yardımcımız Turgay Bey’de konuşmasında ifade etti. Son günlerin gündem konusu Festival. Şimdi bu Festival çocukluğumuzdan beri gelen bir Festival. Son 10 yıldır Festivale gittin mi derseniz? Gitmedim. Çünkü eskiden festivaller, çocukluğumuzda yani 10-15 yaşlarında festivale girerken para öderdik. İşte bir kösede yöresel ürünler satılırdı, bir köşede burada Ticaret ve Sanayi Odası’nın bahçesinde yapmaya çalıştığımız Agonya Fuarcılık Ltd. Şti’nin yaptığı tarım fuarı gibi orada birisi ürettiği römorku, öbürü pulluğu sunardı, teşhir ederdi. Bir köşede kasnak atılırdı. İşte panayır gibi incik, boncuk satılırdı. Valla bilmiyorum ama o zamanlar daha mutluyduk, herhalde festival alanına girerken para ödüyorduk. Şimdi festival neden iptal edildi? Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir bütçesi var arkadaşlar. 2018 bütçesinde bizim bütün yurtiçi, yurtdışı gezilerimiz bir önceki yıl veya daha önceki yıllar örnek alınarak bildirilmiş ve bir bütçe oluşturulmuş. 2019 yılı için Belediye bir bütçe ayırmış mıdır bu Festival için veya Festival yapmayalım diye Belediye Meclisi karar almış mıdır? Arkadaşlar paramız olsa da israf haram, paramı olmasa da israf haram. 1,5 milyonluk bir festival bütçesi zaten olamaz. Bu sürdürülebilir bir şey değildir. Şimdi herkes bir açıklama yapıyor, Ticaret ve Sanayi Odası, STK’lar şimdi bir araya gelsin. Bir kadının tek kocası olur. Kimin başkanlığında olacaksa yapalım bunu ama daha mütevazi bütçelerle. Biz ulusal bir star getirmek zorunda değiliz arkadaşlar. Biz Belediyemize de yardımcı oluruz hiç sorun değil. Burada olmayız diyecek arkadaşım yok. Ama sahne kurulumuna 250-300 bin harcanabiliyorsa bu festival zaten sürdürülebilir değildir. Biz lütfen özümüze dönelim, biz lütfen eski mutlu halimize dönelim. Festivalimizi Halkbahçemizde yapalım. Daha mütevazi yapalım, daha yerli olsun, daha milli olsun uygun bütçeyle bunu yapabileceğimize inanıyorum. Bunda herkesinde hem fikir olduğuna inanıyorum. Armağan Bey ÇATOD olarak açıklama yaptı, tabiî ki bende istiyorum. Misafirlerimiz varsa ÇATOD der ki biz misafirlerimizi ücretsiz konaklatalım. Restorancı arkadaşlarımız der ki biz öğle yemeğini verelim. Biz deriz ki lojistiklerini karşılayalım, bunlara varım. Ama özümüze döneceğiz ve israftan uzaklaşacağız arkadaşlar.

 

Evet arkadaşlar malumunuz Pazartesi günü 15 Temmuz buraya saat 15:00’de Vali Bey ile bir toplantıdan çıkarak geldim. 15 Temmuz’da vilayetimizin düzenlediği Sayın Valimiz Orhan Bey’in hepinize selamları var bu arada. Program sizlere daha atılacaktır sekretaryamız tarafından 15 Temmuz 2019 Pazartesi günü sabahtan başlayan bir program var, akşam da 20:00’da Kordonda yürüyüş var. Tüm Meclis üyelerimizi, ÇTSO ailesini Sayın Valimiz bu programda görmeyi arzu ettiğini ifade etti. Davetlerini iletmiş olayım.

 

Evet arkadaşlar konuşmama son vermeden önce Türk Milletinin demokrasisine, Devletine sahip çıkma ve Millet olma şuurunun ne denli yüksek olduğunu bir kez daha gösterdiği ve ispatladığı 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3.yıldönümü. Bu Vatan için, demokrasimiz için canını hiç düşünmeden veren tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, gazilerimize sağlıklı ömürler diliyorum. Türk Milleti var oldukça demokrasi nöbetimizin kıyamete kadar süreceğini belirterek 15 Temmuz Demokrasi ve Özgürlük Günü’nü kutluyorum.” Diyerek Meclis konuşmasını tamamladı.

 

Yönetim Kurulu adına yapılan konuşmanın ardından, Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2019 Haziran ayı mizanı ile ilgili raporunun okunması ve onaylanmasının ardından, azami fiyat tarife talepleri ile gündeme gelebilecek diğer konuların görüşülmesiyle Meclis oturumu tamamlandı.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.