28 Mayıs 2023

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Covid-19 salgını döneminde üyelerinin ekonomik ve ticari faaliyetlerine destek olmak amacıyla başlatılan TOBB Nefes Kredisini görüşmek üzere Çanakkale Denizbank Müdürleri ile bir araya geldi.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirilen görüşmede Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Denizbank Çanakkale Şubesi Müdürü Mümtaz Dönmez ve Denizbank Çanakkale Barbaros Şube Müdürü Özgür Şahin bir araya gelerek Nefes Kredisi başvuru süreçleriyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

“DENİZBANK’IN ÜYELERİMİZİN NEFES KREDİSİ BAŞVURULARINA EN KISA SÜREDE CEVAP VERMESİ İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, TOBB Nefes Kredisi’nin işleyişi hakkında kendisini ziyaret ederek bilgi veren Denizbank Banka Müdürleriyle yaptığı görüşmeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Covid-19 salgını döneminde Odamız üyelerinin ticari ve ekonomik faaliyetlerini yürütmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. TOBB Nefes Kredisi KOBİ’lerimizin ihtiyaç duyduğu finansmanı; yıllık 7,5 gibi uygun bir faizle ve Ocak 2021’de başlayacak ödeme planlarıyla sunulmasını bu olağanüstü dönemin en az zararla atlatılması için çok önemli ve etkili buluyoruz. Bu anlamda Çanakkale Denizbank Şube Müdürleri ile bir araya gelerek üyelerimizin Nefes Kredisinden maksimum düzeyde faydalanması için üzerimize düşen göreve ve işbirliğine hazır olduğumuzu Banka Müdürlerimize ilettik. Banka Müdürlerimizden üyelerimizin başvuru süreçlerinde gereken kolaylığın gösterilmesini özellikle rica ettik. Bu dönemi el ele vererek işbirliği içerisinde en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum. Odamıza kayıtlı üyelerimizden cirosu 0-3 milyon TL olan işletmelerin 50,000 TL, 3-25 milyon TL olan işletmelerin 100,000 TL’ye kadar finansman imkanından faydalanabilecekleri projenin tüm Çanakkale Kobilerine hayırlı olmasını diliyoruz” diyerek Denizbank Çanakkale Şube Müdürlerine gerçekleştirdikleri ziyaret ve işbirliği için teşekkür etti.

DenizBank, Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığımızca açıklanan, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, KOBİ’lere düşük faizli kredi sağlamak için hayata geçirilen ‘TOBB Nefes Kredisi’ projesinde katılımcı banka olarak yer aldı.

Banka, bu hassas süreçte elini tekrar taşın altına koyarak, TOBB ve KGF desteğinde yıllık yüzde 7,5 faiz oranı ile kredi kullandırıp, KOBİ’lere nefes aldıracak. Kredinin, 2020 senesinde 6 ila 8 ay anapara ve faiz ödemesi olmayacak, geri ödemesi ise 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacak.

KOBİ’lerin ülke ekonomisine sağladığı katma değerin bilinciyle, esnafın ve küçük işletmelerin ihtiyaçlarına kolay, hızlı ve uygun maliyetle çözüm sunmayı öncelikleri arasında gören DenizBank, bu amaçla TOBB öncülüğünde yeni bir anlaşmaya imza attı.

Cazip vade ve oranlarıyla geçtiğimiz senelerde KOBİ’lere can suyu olan TOBB Nefes Kredisi yeniden hayata geçirilirken, önceki iki projede de yer alan DenizBank, bu kez de katılımcı banka oldu.

TOBB ve KGF ile yapılan iş birliği kapsamında; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsa üyesi olan KOBİ’lere özel, 2020 yılında 6 ila 8 ay süreyle anapara ve faiz ödemesiz, 2021 yılında ise aylık ödemeli 12 eşit taksitli ve yüzde 7,5 yıllık faiz oranıyla NEFES Kredisi sunulacak.

“KOBİ’LERİMİZ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI ŞİMDİ SIRA BİZDE”

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş üçüncü kez yer aldıkları TOBB öncülüğünde hayata geçirilen Nefes Kredisi ile ilgili şunları söyledi; “Ekonomimizi ayakta tutan, istihdamın, üretimin, ihracatın yükünü sırtlayan KOBİ’lerimizin yanındaki güç olmak amacıyla, piyasa faiz oranlarının altında gerçekleştirilen tüm projelerde hep ön safta yer aldık. KOBİ’lerimiz, Koronavirüs ile mücadelenin zirveye çıktığı bu hassas dönemde ülkemiz için büyük fedakarlıkta bulunarak kepenklerini gönüllü olarak kapattı. Birçok tezgah, dükkan, fabrika uzun süredir faaliyet gösteremiyor. Onlar üzerine düşeni yaptı, şimdi bu toprakların ürettikleri ile ekmeklerini kazanan bizler de; üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.

“Bugüne kadar özellikle KOBİ’lere ve küçük esnafa sunduğu destekle, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma ve sosyal dengenin oluşturulması yönünde önemli misyon üstlenmiş bir kurumuz. Bu değerli mirastan aldığımız güçle, yeniden önemli inisiyatif üstlenerek TOBB ve KGF desteği ile, yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı ve üst limiti 50.000 ve 100.000 TL arasında değişen “TOBB Nefes Kredisi”ni hayata geçiren banka konumunda yer alıyoruz. Yağmurlu havada şemsiyeyi kapatmıyor, 2020 yılında bir kez daha KOBİ’lerimizin yanında olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Ateş şöyle devam etti, “2017 yılında KOBİ’lerimize düşük faiz imkânı tanıdığımız ilk Nefes Projesi önümüze geldiğinde, hiç tereddüt etmeden tek özel banka olarak yerimizi aldık;

devrim niteliğindeki bu iş için taşın altına elimizi koyarak toplam 12 bin KOBİ’ye, 1,1 milyar TL kredi kullandırdık. 2018 yılında da, piyasada mevduat faiz oranı yüzde 15’e yakın, kredi faiz oranları ise yüzde 17-18’ler civarında iken, aylık yüzde 0,99 faizli kredi imkânı ile KOBİ’lere nefes aldırmak üzere yeniden bir araya geldik. Toplam 1.3 milyonun üzerinde işletmenin üye olduğu TOBB, Hazine Müsteşarlığımız ve Kredi Garanti Fonu’nun desteği sayesinde 4 banka ve 2 katılım bankası güçlerimizi birleştirdik, kamu bankalarının yanında yine tek özel banka olarak yerimizi aldık. Bu projede de toplam 8 bin KOBİ’ye, 1,2 milyar TL kredi kullandırdık. Şimdi ise; üçüncüsü tesis edilen Nefes Kredisi projesinde, 3 Milyar TL tutarında krediyi gerçek ihtiyaç sahibi KOBİ’lerimize aktarmak için var gücümüzle çalışacağız”.

 

About Post Author