21 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Çanakkale’de faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya gelerek Odanın 2021 yılındaki faaliyetleri hakkında değerlendirme toplantısı düzenledi.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ersin Kahraman ve Murat Aydoğdu, Yönetim Kurulu Üyeleri Akın Yalman, Berkin Karaca, Bülent Erdoğan, Deniz Tennioğlu, Özgür Ekşi, Semih Toprak, Volkan Temiz ve Genel Sekreter Sema Sandal ile çok sayıda basın mensubu hazır bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“SAMİMİYET, DOĞRUYA DOĞRU EĞRİYE EĞRİ DİYEBİLMEK ÇOK ÖNEMLİ”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu basın değerlendirme toplantısının açılış konuşmasında; “Değerli basın mensubu arkadaşlarım, öncelikle hepinizin 2022 yılını kutlar, sağlık ve sevdiklerinizle beraber nice yıllar dilerim. Bu toplantımızı 30 Aralık tarihinde yapacaktık ancak covid-19 olmam sebebi ile erteledik. Bugün burada dost meclisinde sizlerin tüm samimiyeti ve açıklığı ile yüz yüze sorularınızı sormanızı istiyorum. Şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerinden asla taviz vermeden yürüttüğümüz çalışmalarımızla ilgili cevap everemeyeceğimiz bir durum yoktur. Ben 8.400 üyeli kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu başkanıyım. Kanun koyucu değiliz. Üyelerimize hizmet asli görevimizdir. Amacımız üyelerimize en iyi hizmeti verebilmek. Bu anlamda Türkiye’de örnek gösterilen bir Odayız. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından akredite ediliyor ve üyelerimize 5 yıldızlı hizmet kalitesi sunuyoruz. Buradan tüm personelime, Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarıma emek ve gayretleri için teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“DURUM ÇOK KÖTÜ DEĞİL, HUNHARCA HARCAMAYA ALIŞTIK”

Çanakkale’de kriz yok diyen ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu, bu ifadesini  “2021 yılı gelir bütçemizin yüzde 156’sını gerçekleştirdik. Gider bütçemizin ise yüzde 87’sini gerçekleştirdik. Parayı toplamışız, parayı harcamamışız. Çok enteresan gelecek size, biz sadece dönemin aidatları değil, geçmiş dönemde biriken, geciken aidatları da topladık. Çanakkale’de kriz yok diyorum ama herkes işine sahip çıksın. Hiçbir zaman geçtiğimiz 15 senedeki gibi bolluk olmayacak. Ne iş insanı iş insanı gibi yaşıyor. Ne memur memur gibi yaşıyor. Ne çiftçi çiftçi gibi yaşıyor. Artık bir doyumsuzluk var. Eskiden büyük aileler bir evde yaşardı. Evin önünde bir araba olurdu. Şimdi, bir evden 3 araba çıkıyor. Biz böyle hunharca harcamaya alıştık. O bolluk devri bitti. Ben üretim tesislerinde kriz yok diyorum. Orada üretim devam ettiği sürece, küçük sanayide de iş devam edecektir. Bana şimdi bu konuşmadan sonra “Bizim işlerimiz düştü. Elektriğe zam oldu” diyenler oldu. Durum çok kötü değil. Yandık, bittik, kül olduk diyoruz. Mercedes’ler, BMW’ler şehirde fink atıyor”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“EKONOMİK PROGRAM PANSUMAN TEDAVİSİDİR”

TL ile mal alınamadığının altını çizen ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, yaşanan sorun ile ilgili “Hükümetin ekonomik programı, pansuman tedavisidir. Kalıcı, çıkıp her şey açıklansa, insanlar tatmin olsa bu sorunlar çözülür. Üreticinin önündeki en büyük sorun belirsizlik. Neredeyse TL ile mal alımı kalmadı. Kablo alınacak, Dolar üzerinde para yatırılıp, kablo alınıyor. Asgari ücretin üzerindeki vergi yükü kaldırılmadığı sürece asgari ücret 10 TL olursa, ekmek de 10 TL olur. Asgari ücretin üzerindeki yük yüzde 43’ten 37’ye indi. Ben işsizlik yok dediğimde bana kızıyorlar. İş arayan varsa şirketimde 15-20 kişi açığım var. DARDANEL’de, Ulubay’da ihtiyaç var” açıklamasında bulundu.

Değerlendirme toplantısı basın mensuplarıyla soru cevap şeklinde devam etti.