13 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Orta Vadeli Programı Açıklıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında önce çıkan başlıklar şöyle;

“Dün Kırklareli ve İstanbul’da yaşanan sellerde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Her iki şehrimizde de özellikle ebediyete uğurladığımız vatandaşlarımıza rahmet dilerken ailelerine sabırlar diliyorum.”

“Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle başta yönetimde istikrar olmak üzere Türkiye’nin önemli kazanımlar elde ettiğini görüyoruz.”

“Eski Türkiye’nin alışkanlıklarından kendilerini kurtaramayanların durumunu içimiz acıyarak izliyoruz. Birileri kendi içlerinde kavga ve çekişmelerden başlarını kaldıramazken, biz işimizi yapmaya devam ediyoruz.

“Muhalefetin de artık birbirleriyle didişmeyi bırakarak yapıcı eleştirileriyle millet adına işlerini yapmalarını temenni ediyoruz. Hiç kimseye ve hiçbir fikre ön yargıyla yaklaşmıyoruz.”

“Bugüne kadar sürdürdüğümüz müsbet tavrımızı koruyacağız. Muhalefetin de geçmiş hatalarından ders alarak Orta Vadeli Program  OVP gibi programlarda bize destek vermesini bekliyoruz.”

“Ülkemiz ekonomisine maliyeti 104 milyon doları bulan deprem felaketi yükümüzü ağırlaştırıyor. Türkiye, küresel sıkıntılar bir yandan, asrın felaketiyle de başa çıkmak zorunda.”

“Ihracatta yılın ilk sekiz ayında 168 milyar doları yakaladık ve yıllık bazda da 153.5 milyar doları aştık. Dünyada son 60-70 yılın en yüksek seviyelerine ulaşan enflasyon, bizim de bir sorunumuzdur. Fırsatçılara ve açgözlülere yönelik denetimlerimiz artarak devam ediyor.

Hane halkı borçluluğu ise ülkemiz, gelişmekte olan ülkeler arasında düşük risk seviyesine sahip. Orta vadeli program, 2024-2026 döneminde Türk ekonomisinde kapsamlı bir yol haritası oluşturacak. Önceki dönemden farklı olarak, yeni programda yapısal dönüşümlere özel bir başlık açtık.”

“Program döneminde ekonomik büyümeden kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Yüksek katma değerli yatırımların önünü açarak sağlıklı bir büyüme sağlayacağız. Bununla birlikte sıkı para politikası ile enflasyonu tek haneye düşürecek, cari açığı iyileştireceğiz.

Depremzedelerimizi sırf oy tercihlerinden dolayı kapı dışarı eden zihniyetin insafına bırakmamakta kararlıyız. Programın ilk yılında tüm kaynaklarımızı deprem bölgesinin yeniden inşasına tahsis ettik. 2023 yılında deprem bölgesi için 1 trilyon lira kaynak ayıracağız. Depremin sebep olduğu tahribatı ortadan kaldırırken enflasyonu tek haneye indirmek ve gelir dağılımını iyileştirmek hedefimizdir. Ortalama yüzde 4-5 oranında büyümeyi hedefliyoruz.”

Detaylar geliyor…

About Post Author

Bu kapanacak 0 saniye