Cumhuriyet Anaokulunda Minikler Okula Uyum Sürecini Tamamladı

Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni eğitim öğretim döneminde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselere ilk kez adım atacak 4 milyon 300 bin çocuğun okula uyum eğitimleri sona erdi.

Yeni eğitim ve öğretim yılı pazartesi günü başlıyor. Anaokulu, birinci sınıf, orta okul ve liseye yeni başlayacak öğrenciler içinse 2 günlük uyum eğitimi de sona erdi. Uygulamayla birlikte diğer öğrenciler okula başlamadan önce adaptasyon sürecinin atlanması planlanıyor.

Okulların açılmasıyla birlikte minik öğrenciler ve aileleri ilk günlerdeki sınavlarını verdi. Bazı öğrenciler annelerinden ayrılamazken, bazıları da gözyaşları içerisinde sıralarına oturdu. Öğretmenleri ise minik çocuklara yeni okullarını tanıttı.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlayacağı 9 Eylül Pazartesi gününe az bir süre kala Ezine’de bu yıl ilk defa anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselere adım atacak öğrenciler için gerçekleşen uyum eğitimleri sona erdi.

2019-2020 yeni eğitim öğretim yılında anaokul, ilkokul, ortaokul ve liselerin birinci sınıflarına yapılan uyum programı bu yıl 5 – 6 Eylül tarihlerinde iki gün olacak şekilde uygulanacak. Program kapsamında Cumhuriyet Anaokulunda ise bu yıl anaokuluna ilk defa başlayacak öğrencilere yönelik uyum eğitimi yapıldı. Öğrencilerin yanı sıra velilerin de katıldığı eğitimlerle çocukların ilk haftayı nasıl geçirmesi ve uyum sürecinin en iyi şekilde nasıl sağlanabileceği konusunda bilgiler verildi.

Cumhuriyet Anaokulu Müdürü Dila Çankaya’da öğrenciler ve veliler kadar kendilerinin de heyecan içinde olduklarını belirterek, “Öğrenmenin en büyük adımı okulda atılır. Bu sebeple öğrencilere okulu ve öğrenmeyi sevdirebilmek çok önemlidir. Çocukların okulu ve öğrenmeyi sevmeleri içinde sağlıklı bir uyum süreci geçirmeleri gerekir” dedi.

Çankaya açıklamasında şunları kaydetti ; “Cumhuriyet Anaokulu olarak bizlerde öğrencilerimizin bu süreci en sağlıklı şekilde geçirebilmeleri için bakanlığımızın bizlere göndermiş olduğu program kapsamında gerekli planlamalarımız yaptık ve uyguluyoruz.

Yapmış olduğumuz planlama kapsamında öncelikle velilerimize “Çocuklarda Okula Uyum Süreci –Karşılaşılabilecek Problemler ve Çözüm Yolları” ve “Okulöncesi Eğitim Nedir Okulumuzdan neler beklemeliyiz”  konulu eğitimler düzenledik.

Öğretmenlerimizde yapmış olduğumuz planlama kapsamında öğrencilerimize ve velilerimize yönelik tanışma etkinlikleri gerçekleştirdiler. Uyum etkinlikleri kapsamında öğrencilerimize etkinlik merkezlerini, okulun bölümlerini tanıtarak, okul kurallarını anlattılar.

Okulumuz pazartesi gününden itibaren eğitim öğretime başlayacak olup tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize başarılar dileriz” dedi.

3 ARA TATİL BULUNACAK

İlkokul 1’inci sınıfa başlayan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen ücretsiz ders kitapları da dağıtıldı. Bakanlığın açıkladığı akademik takvime göre ilk dönem 9 Eylül ile 17 Ocak arasındaki tarihlerde gerçekleştirilecek. Bu yıl ilk kez uygulanacak sistem ile, 18-22 Kasım, 20-31 Ocak ve 6-10 Nisan tarihleri arasında ara tatiller yapılacak.