17 Ekim 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada Sahra Çölü’nden gelen toz taşınımının aralarında Çanakkale’nin de olduğu 24 ili etkisi altına alacağı duyuruldu.

Meteorolojiden yapılan açıklamada Çanakkale, İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Ankara’nın da bulunduğu 24 kenti etkisi altına alması beklenen toz taşınımı başladı.. Sahra Çölü’nden gelen toz taşınımı sebebiyle görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma ve çamur şeklinde yağış öngörülüyor. Peş peşe açıklama yapan valilikler ve meteoroloji, vatandaşları tedbirli ve dikkatli olmaları hususunda uyardı.

İllerin valilikleri tarafından yapılan açıklamada vatandaşları tedbirli ve dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İŞTE TOZ TAŞINIMINDA UYARILARDA BULUNULAN İLLER 
İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Aydın, Denizli, Muğla, Uşak, İzmir, Manisa, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Sinop ve Ankara amacıyla bu gece başlaması ve PAZAR akşamına kadar devam etmesi öngörülen Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı sebebiyle ikaz yapıldı.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden yapılan açıklamada, “Bu gece saatlerinden yarın akşam saatlerine kadar Ege, Marmara’nın güney ve doğusu ile Batı Karadeniz’de Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı görüleceğinden görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.