18 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EMEĞİN SEVGİYLE BULUŞMASI

Çanakkale’nin iki kültür ve Sanat Derneği, Çanakkale Belediyesi işbirliğiyle üyeleri için bir Pazar kuruyor. Bünyesinde profesyonel ve amatör birçok sanatçı ve tasarımcıyı barındıran Çanakkale Kültür ve Sanat Derneği ve Çanakkale Sanat Köyü Oluşturma ve Yaşatma Derneği 11-12-13 Şubat 2022 tarihlerinde üyelerinin katılacağı bir sanat ve tasarım pazarı kuracak.

Çanakkale Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müşerref Pehlivan ve Çanakkale Sanat Köyü Oluşturma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hande Özcan yaptıkları ortak açıklamada pazarla ilgili şu bilgileri verdiler:

“Derneklerimiz bünyesinde evinde üretim yapan ancak bunları pazarlama olanağı bulamayan birçok sanatçı ve tasarımcı arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımız geçimlerini bu ürünlerden sağlamaya çalışıyorlar. Fakat son yıllarda yaşadığımız pandemi ve pahalılık nedeniyle yeterince satış yapamadılar. Sattıkları ürünün yerine yenisini koymakta zorlanıyorlar. Biz de iki dernek olarak dükkanları olmayan bu üyelerimize bir soluk aldırabilmek amacıyla halka açık bir alanda birkaç günlük bir pazarın uygun olacağını düşündük.

Pazarımızı Sevgililer Günü öncesine getirmemizde de “Sevgi” kavramına dikkat çekmek istememiz etkili oldu. Çünkü sevgi kavramı sanatın en çok kullandığı temalarda biridir ve sanat da yalnızca yaratma aşkıyla verimler ortaya koymaktır. Dolayısıyla sanat ve sevgi kavramı birbirini bütünleyen iki unsur olarak görülmelidir. Güzel olan her şey sevilir ve bu sevgiden güzellikler ortaya çıkar. İçinde güzel olana sevgi taşıyan insan çevresine ancak iyilik ve güzellik dağıtır. Yaşamı ancak böyle anlam kazanır ve insan sevginin itici gücüyle kendini geliştirebilir, yaptığı her işi güzelleştirebilir, tüm güçlükleri aşabilir.

İşte bu duygularla planladığımız pazarımıza ekipman desteği veren, bize Halk Bahçesi’ni açan Çanakkale Belediyesine, Belediyenin Kültür Müdürlüğüne teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz.

Etkinlik, sergilerin yanı sıra müzik ve dans gibi Sanat dallarının katkısıyla disiplinler arası bir özellik kazanacak. İzlemek isteyen halkımızı 11 Şubat Cuma günü saat 14.00’te Halk Bahçesi’ne bekliyoruz.”

About Post Author