19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EZİNE BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU, MEVLİD KANDİLİ MESAJI

Ezine Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Babaoğlu mesajında şunları kaydetti ;

“ Milletimiz ve bütün İslam alemi her yıl yeni bir heyecanla Allah’ın bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği Hz. Muhammed’in (SAV) getirmiş olduğu ilahi mesajı anlamak, ortaya koymuş olduğu eşsiz örnek ahlakını özümsemek, ona duyulan engin ve içten sevgiyi gönüllerden sözlere ve toplumsal bilince aktarmak düşüncesiyle asırlardır onun dünyaya gelişini kutluyoruz. Dünya var oldukça da kutlamaya devam edeceğiz.

Hz. Peygamber’i sevmek ve onu örnek almak demek, O’nun, insanlığın huzuru ve kalıcı mutluluğu için yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmak, davranışlarımızı O’nun örnek ahlakına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek demektir. O’nun örnek hayat çizgisi, söz ve davranışlarının temsil ettiği değerlerin bütünü,  bizler  için her zaman yaşanabilir ve uygulanabilir özelliktedir.

Rahmet Peygamberi (SAV) örnek almamız, sahip olduğumuz sorumluluğu, misyonu, insani ve ahlaki değerleri fark etmek demektir. O Rahmet Peygamberi, “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız” buyurarak birbirimizi sevmeyi imanın bir gereği olduğunu söylemiştir. Dürüstlüğü, emaneti korumayı, insan haklarına ve bunun önemli bir parçası olan kadın haklarına riayet etmeyi, yetim ve kimsesizlere kol kanat germeyi, ne sözle ne de davranışla kimseyi incitmemeyi, iyilik yapmayı öğütleyen ve yaşayışıyla bunlara en güzel örnek olan Sevgili Peygamberimiz, yetimin elinden tutmuş, kimsesizlerin kimsesi olmuş, hiç kimseyi incitmemiş, bütün varlığa şefkat nazarıyla bakmış, karşılaştığı onca çirkin iftiraya ve dayanılmaz ezaya rağmen kötülüğe kötülükle karşılık vermemiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandili’nin bütün insanlığa rahmet, dünyamıza huzur getirmesini, Yüce Allah’tan diler, değerli Ezine’li ve Çanakkale’li hemşehrilerimin, Aziz Milletimizin ve tüm İslam Aleminin Kandilini tebrik ederim.”

 

About Post Author