17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Belediye ekiplerince vatandaşlara 10 bin adet maske ve eldiven dağıtımı yapıldı.

İlçe merkezinde kurulan halk pazarı girişinde belediye ekipleri pazara alışverişe gelen vatandaşlara 10 bin adet maske ve eldiven dağıtımında bulundu. Ayrıca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında vatandaşlar ilçe pazarına pazaryeri girişine kurulan dezenfektan tünelinden ve ateş ölçer termal kamera sistemi ile kontrol edildikten sonra alındı. Ayrıca kurulan halk pazarına dışarıdan esnafların girişine izin verilmedi.

Gıda, meyve, sebze ürünlerinin tamamının ambalajlı olarak satışa sunulduğu pazaryerinde yoğunluğun azaltılabilmesi için satış yerleri (Tezgah-Sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde düzenlendi. Pazaryerinde ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı karar doğrultusunda 250 vatandaşın sosyal mesafe konumunu koruyarak alışverişine izin verilirken, diğer vatandaşla pazaryerine giriş yapabilmek için kuyrukta bekledi.

İlçe merkezinde kurulan halk pazarını gezen ve denetimleri yerinde inceleyen Belediye Başkanı Güray Yüksel gazetemize yaptığı açıklamada, tüm yurt genelinde olduğu gibi Ezine’de de yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında ilçe pazaryerinde Pazartesi günleri kurulan halk pazarında vatandaşların güven içerisinde alışverişlerini yapabilmeleri için 10 bin adet maskenin ve eldivenin ücretsiz olarak dağıtımının yapıldığını, vatandaşların maskesiz ve eldivensiz pazaryerine alınmadığını söyledi. Başkan Yüksel geçen hafta uygulamaya koydukları sistemle vatandaşların pazaryerine ateş ölçer termal  kamera sistemi ile kontrollerinin yapıldıktan sonra dezenfektan tünelinden dezenfektelerinin yapılması suretiyle pazaryerine alınmaya bu haftada devam edildiğini söyledi.

Bu salgının önüne geçebilmek için herkesin kurallara uyması gerektiğini hatırlatan Başkan Yüksel İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararı gereğince ilçe pazaryerinde 250 vatandaşın bir arada alışveriş yapmasına izin verildiğine dikkat çekerek, “Güzel bir Pazar geçiriyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığı için tedbirlerimizi uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Ayrıca İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince polis otolarından vatandaşların pazardaki alışverişlerini hızlı bir şekilde yapmaları, alışveriş sırasında maske ve eldiven takmaları ve sosyal mesafelerini azami mesafede uzun tutmaları, 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa ve pazaryerine alışverişe çıkmamaları ve alınan karalara titizlikle uymaları onuşunda uyarılarda bulunulmaya devam edildi.