7 Mayıs 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce “29 Eylül Dünya Kalp Günü” dolayısıyla açıklamada pandemi sürecinde kalp sağlığının önemine vurgu yapıldı.

Kalp sağlığına yönelik farkındalığı artırmak amacıyla 29 Eylül Dünya Kalp Günü olarak kutlanıyor. Ezine İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce “29 Eylül Dünya Kalp Günü” dolayısıyla yapılan açıklamada pandemi sürecinde kalp sağlığının önemi vurgulandı.

Yapılan açıklamada Pandemi sürecinde kalp sağlığının öneminin bir kez daha anlaşıldığı,  kalp hastalarında Covid-19’un daha şiddetli seyrettiği ve ölüm riskinin daha fazla olduğu farklı ülkelerde yapılan araştırmalarla kanıtlandığı belirtildi.

İlçe Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

 

COVID-19 ve Kalp ve Damar Hastalıkları

Bilindiği gibi korona virüsten etkilenecek riskli gruplar arasında kronik hastalıklardan kalp damar hastalıkları ilk sırada yer almakta, hastalık bu kişilerde daha ağır seyretmekte ve daha ölümcül olabilmektedir.

Bu nedenle kalp ve damar hastalıkları olan hastalarının bu dönemi olabildiğince az etkilenerek geçirmeleri için ilaçlarını düzenli almaları önem arz etmektedir.

Ayrıca tüm toplumda olduğu gibi kalp hastaları da hijyen stratejileri ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı hakkında; Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımızın enfeksiyon kontrolü önerilerine uymalıdırlar.

Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’deki ölümlerin %86’sı çoğunlukla kalp damar hastalıkları, diyabet, kanserler, kronik solunum yolu hastalıkların oluşturduğu bulaşıcı olmayan hastalıklar kaynaklıdır. Türkiye’de tüm yaş grupları için değerlendirildiğinde her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları kaynaklıdır ve bu erken ölümlerin %80’i önlenebilir niteliktedir.

Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür.

Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.

Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi

Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;

 • Sağlıklı beslenin,
 • Düzenli fiziksel aktivite yapın,
 • Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın,
 • Alkol kullanmayın,
 • Kardiyovasküler riskinizi öğrenenin,
 • Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin,
 • Kan basıncınızı öğrenenin,
 • Kan şekerinizi öğrenenin,
 • Kan lipidlerinizi öğrenenin.
 • Pnömokok ve grip aşısını hekiminizin önerisine uygun olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.
 • Hekiminizin verdiği  diğer sağlıklı yaşam önerilerine uyun.

Kalbinizi Ödüllendirin!