14 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EZİNE MYO DUYUSAL ANALİZ LABORATUARI TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK TARAFINDAN AÇILDI

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürlüğü ile ortak olarak geliştirilmiş olan “Süt ve Ürünleri Alanında İş Gücü Niteliğinin Arttırılmasına Yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitimlerin Verilmesi Projesi” kapsamında Ezine Meslek Yüksek Okulu bünyesinde kurulan “Süt Ürünleri Araştırma ve Duyusal Analiz Laboratuvarı” Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank tarafından açıldı.

Açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varan’ın yanı sıra Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Avukat Bülent Turan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer,  Çanakkale İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Özden ve Prof. Dr. Mustafa Görün, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hürmüz Koç, ÇOMÜ TEKNIPAR Müdürü Dr. Erkan Bil, GMKA İl Koordinatörü Recai Başaran, Ezine İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Arık, Ezine İlçe Emniyet Müdürü Alper Pasinli, Ezine İlçe Tarım Müdürü Ramazan Eren,  Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Çağrı Oğuzhan,  AK Parti Belediye Başkan Adayı Güray Yüksel, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Proje lamanı ve laboratuvar açılışında konuklara hitap eden Ezine Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Ezine OSB yürütücülüğünde ve meslek yüksekokulu ortaklığı ve İŞKUR İl Müdürlüğü iştirakçiliği ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nca da kabul edilen “Süt Ve Ürünleri Alanında İş Gücü Niteliğinin Arttırılmasına Yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitimlerin Verilmesi Projesi” kapsamında hazırlanan laboratuvarın hem mesleki eğitim kalitesinin arttırılması hem de bölge üreticisine katkısı olması amacı taşıdıklarını kaydetti. Doç. Dr. Erenoğlu, teknoloji- bilim ve sanayi ortaklı projeler üzerinde kurumsal çalışmaların sürdüğünü ve tüm davetlilere katılım ve destekleri için teşekkürlerini sunduğunu kaydettiği konuşmasında “Son teknolojiyi içeren hızlı analiz cihazlarıyla donatılmıştır. Bu laboratuvar yöremizde süt ve süt ürünleri alanında Ezine Meslek Yüksekokulu ile iş birliği içerisinde bilimsel tekniklere dayalı olarak etkin bir şekilde Ar-Ge ve güvenilir analiz sonuçları sağlayarak uzun yıllar hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır” şeklinde konuştu.

Teknoloji Ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank ise bu ve benzeri projelere destek vermekten memnuniyet duyduklarını ifade etti. Açılışının yapılmasının ardından laboratuvarı gezen Bakan Varank ve protokol üyeleri yapılan tetkik ve analizleri denetlerken proje ile ilgili ayrıntılı bilgi aldılar. Bakan Varank’a yeni kurulan laboratuvarda sektörle birlikte firmaya özgü ürünler olan süt reçeli, acı biber reçeli ve özel ceviz katkılı peynir helvasının duyusal analiz testi gerçekleştirildi. Peynir, dondurma ve kuru meyve sebze tadımları yapıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ezine Meslek Yüksekokulu (MYO) ortaklığında, İŞKUR İl Müdürlüğü iştirakçiliği ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Destek Programı kapsamında kabul edilen “Süt ve Ürünleri Alanında İş Gücü Niteliğinin Arttırılmasına Yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitimlerin Verilmesi Projesi” başlıklı projesi toplam 747.003,30 TL destek aldı.  Proje kapsamında kurulan ve hızlı Analiz cihazları sayesinde Genel Süt Analizleri ve Somatik Hücre Toplam Canlı Sayımı çok kısa bir sürede gerçekleştirilerek, sonuç vermekte olan “Süt Ürünleri ve Duyusal Analiz Laboratuvarı” ayrıca peynir, dondurma, yoğurt gibi ürünlerin geliştirilmesine yönelikte hizmet verecek şekilde planlandı. Kurulmuş olan laboratuvarda başta Ezine olmak üzere Çanakkale’de süt ve süt ürünleri alanında faaliyet gösteren firmalara ve bu alandaki bireysel meraklılarına da bilimsel tekniklere dayalı olarak etkin şekilde hizmet verecek.

 

About Post Author