Ezine’de “15 Temmuz Şehitleri” Etkinlik ve Programla Anıldı

Ezine’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik ve program gerçekleştirildi.

15 Temmuz dolayısıyla ilçe kabristanlığında gerçekleşen etkinliğin ardından Merkez Caminde Mevlid-i Şerif ve Kuran-ı Kerim okundu. Öğle namazı sonrasında ise vatandaşlara Ezine Belediyesi tarafından ikramda bulunuldu.

15 Temmuz dolayısıyla akşam bir program düzenlendi. Atatürk Anıtı ve Parkında gerçekleşen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Belediye Başkanı Güray Yüksel yaptığı konuşmasında, “15 Temmuz’da ülke olarak yaşadığımız, FETÖ’nün hain, alçakça darbe girişiminin üzerinden üç yıl geçti. O gece canlarını ortaya koyarak ülkemize sahip çıkan ve şehit olan vatansever kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yüce Türk milletine sabırlar diliyorum. Bedenlerini hainlerin saldırılarına siper ederek, ömürleri boyunca gururla taşıyacakları gazilik unvanını alan gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Devletimizin bütünlüğüne kast eden şer güçlerin, tarihe kara bir leke olarak geçen girişimlerini, millet olarak göstermiş olduğumuz birliktelik ruhu ve ülkemize sahip çıkma inancıyla yendik. Bu gurur hepimizin. Muhteşem bir sinerjiyle bir araya gelerek vatanımızı ve demokrasimizi savunduk. Tüm dünyaya demokrasi örneği olacak, güçlü millet iradesini ve hakimiyetini göstermiş olduk. Millet olarak, vatan söz konusu olduğunda her şeyi bir kenara bırakarak nasıl birlik olduğumuzu, canımızı ortaya koyarak vatanımızı nasıl savunduğumuzu tüm şer güçler gördü. 15 Temmuz gecesi yaşanan hainliğin bir daha yaşanmaması temennisiyle, birliktelik ruhumuzdan aldığımız gücün ışığında ülkemizin aydınlık yarınlarını oluşturacağız inşallah” dedi. 

Başkan Gütay Yükselin konuşmasının ardından Çanakkale Vali Yardımcısı Ali Candan‘da bir konuşma yaptı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı gecede yaşananların yer aldığı video gösterilerinin de izlettirildiği Programda İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Eminenur Yılmaz tarafından “30 Kuş”, Gazi Ortaokulu öğrencisi İlgın Nur Asir tarafından “15 Temmuz Şehitleri”, Gazi Ortaokulu öğrencisi Ayaz Şenol tarafından “15 Temmuz Şehitleri Marşı, Gazi Ortaokulu öğrencisi Emine Karateke tarafından “Vatan Yahut Vatan”, Gazi Ortaokulu öğrencisi Elif Ünsal tarafından “15 Temmuz Destanı”, İmam Hatip Ortaokul öğrencisi Ataberk Ensar Akbal tarafından “Bu Vatan Bizim” adli şiirler okundu.

Programın devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması canlı olarak katılımcılara izletildi.

“15 Temmuz Destanı” adli tiyatro gösteriminin ardından İlçe Müftülüğü tarafından hazırlanan programda Kuran-ı Kerim okundu.

Program saat:00.13 te ilçe merkezinde, Geyikli Beldesinde ve tüm köylerdeki camilerde sela okundu.