24 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de 19 Eylül Gaziler Günü Törenle Kutlandı

Ezine’de 19 Eylül Gaziler Günü ve Atatürk’e Mareşal Rütbesi ile Gazilik ünvanının verilişinin 98. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Atatürk Anıtı ve Parkında gerçekleşen ilk tören Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulması, saygı duruşunda bulunulması ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Jandarma Astsubay Çavuş Haçat tarafından günün anlam ve önemimi belirten konuşmanın yapılmasının ardından öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasıyla buradaki tören sona erdi.

Diğer bir tören İlçe Kabristanlığında Garnizon Şehitliğinde gerçekleşti. Buradaki törende Kuran-ı Kerim okunmasının ardından İlçe Müftüsü Ali Üney tarafından dua yapıldı. Daha sonra şehit kabirleri ziyaret edilerek dualar okundu.

Gaziler Günü dolayısıyla ilçe öğretmenevinde Gazi, Gazi Yakınları ve Şahit ailelerine ilçe protokolünün de katılımıyla kahvaltı ikramında bulunuldu.

Kaymakam Hacı Arslan Uzan burada yaptığı konuşmada tüm gazi ve gaz yakınlarının Gaziler Gününü kutladı. Kaymakam Uzan konuşmasının devamında, “Bizler için çok değerli olan Gazilerimizi ve şehitlerimizi bir gün değil her gün hatırlanmasının gereğini her daim bilincindeyiz. Sizlerin dertlerinizle, sorunlarınızla dertlenmemiz gerektiğinin de bilincindeyiz. Siz değerli gazilerimize ve yakınları ile şehit ailelerine kapımızın sonuna kadar açık olduğunun belirtmek istiyorum. Devletimizin tüm kademelerine ihtiyacınız olduğunda tüm kurumlarımızla sonuna kadar yanınızdayız. Sizler ki vatan ve millet uğruna gözünüzü bile kırpmadan canınızı siper etmişsiniz, bir uzvunuzu kaybetmişsiniz, şehitliği ve gaziliği göze almış değerli insanlar hiçbir zaman çekinmeden bizlere gelin. Sizlerin bizlerin yanında en baş köşede yeriniz var. Ben bugünde bir arada olmaktan dolayı mutluluk ve gurur duyduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

Törenlere Kaymakam Hacı Arslan Uzan, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, 3. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanı Evren Hızlı, İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Irak, İlçe Emniyet Müdürü Alper Pasinli, gaziler, şehit aileleri ile yakınları, kurum amir ve müdürleri, Siyasi parti başkan ve yöneticileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.