27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Ezine’de de töenlerle coşku içerisinde kutlandı.

19 Mayıs dolayısıyla ilk tören Atatürk Anıtı ve Parkında gerçekleşti. Buradaki törende Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Soner Şahin tarafından  Atatürk Anıtına çelen sunuldu. Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

Diğer bir tören Çifte Havuzlar Parkında gerçekleşti. Buradaki törene Çanakkale Vali Yardımcısı Ömer Faruk Ateş, Ezine Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu, 3. J.Er Eğt.Tb.Komutanı J.Yrb.Turgay Şavir, Askerlik Şubesi Bşk. Per.Yzb.Engin Us, İlçe Jan.Kom.J.Yzb. Hüseyin Özkan, İlçe Emniyet Müdürü Alper Pasinli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Doğan, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Soner Şahin, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu Başkan ve temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Buradaki tören Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Soner Şahin tarafından yapıldı. Şahin konuşmasında, tarihin dönüm noktaların birisi olan 19 Mayıs 1919’un 98. yıldönümüne ulaşmanın coşku ve heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Büyük zorluklar ve sıkıntılar içerisinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni, çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak ve bizden sonraki nesillere teslim etmenin en büyük görevimiz olduğunu bilincindeyiz. Tarihini bilen, özüne sahip çıkan ve bunu nesilden nesile aktarmayı başaran milletler, sonsuz kadar var olmayı başaran milletler olacaklardır. Ülkemizi bekleyen iç ve dış tehlike odaklarına karşı her zaman uyanık olmak Türk gençliğinin görevidir.

Gençlerimizin de yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek ve karşılarına çıkabilecek her sorunun üstesinden gelebilecek ölçüde nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeleri şarttır. Sevgili gençler Büyük Önderimiz yarınları size emanet etti. Sizler bu emaneti en iyi şekilde koruyacaksınız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu yoktur.  Vatanın bağımsızlığı tehlikesi söz konusu olduğunda, tıpkı kurtuluş savaşımızda olduğu gibi, her türlü farklılıklarımızı renklerin uyumu gibi birleştirip yine tek yürek olabilmeliyiz. Yüzyıllardır ayrılmaz bir parçamız olan, Anadolu’nun her karış toprağında alın teri olan tüm yurttaşların bu bilinçte olması gerekmektedir.

Bu duygularla, Vatanımızın bölünmez bütünlüğü, mukaddes vatan toprağının kurtuluşu yolunda gerçekleştirilen milli mücadelenin kıvılcımının çakıldığı bu anlamlı günün yıl dönümünde, Türk Milletinin ve gençlerimizin bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyorum” dedi.

Törenin devamı şöyle gelişti.

  • Ezine ÇPL öğrencisi Emrecan Mayacı tarafından gençlik adına konuşmanın yapılması.
  • Celalettin Topçu Anadolu Lisesi öğrencisi Onur Tumur tarafından “Şu Sonsuz Koşu” adlı şiirin okunması.
  • Ezine ÇPL öğrencisi Özgür Dayar tarafından “Atatrük’ün Gençliğe Hitabı” nın okunması.
  • Ezine ÇPL öğrencisi Erdinç Taşar tarafından “Gençliğin Ata’ya Cevabı’nın seslendirilmesi.
  • Ezine AİHL öğrencisi Edanur Sezer tarafından “Bir Gemi Yanaştı Samsun’a” adlı şiirin okunması.
  • Ezine ÇPL Halk Oyunları Ekibinin gösterisi.
  • Ezine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı RAP Gösterisi.

Programın sonunda protokol üyeleri tarafından Ezine İmam Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin eserlerinin sergilendiği Ebru Sergisi gezildi.