15 Nisan 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Celalettin Topçu Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı projeler, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda sergilendi.

Celalettin Topçu Anadolu Lisesinde düzenlenen sergide,  Fizik, Edebiyat, Coğrafya, Müzik gibi farklı alanlarda, 26 öğrencinin 15 danışman öğretmenle hazırlanan 20 proje sergilendi.

Fuarın açılışı dolayısıyla bir tören düzenlendi. Okulun konferans salonunda düzenlenen törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Alper Pasinli, İlçe Müftüsü Ali Üney, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

ilk tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardından Okul Müdürü Mehmet Atik Ekin ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Doğan birer konuşma yaptı. Okul Müdürü Ekin konuşmasında “Bilim Fuarları, öğrencilerimizi bilimsel düşünmeye ve araştırmaya teşvik etmek, bilimle buluşturmak, kendini ifade edebilen, üreten, bilinçli ve öğrenmeye istekli bireylerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Genç beyinlere bilimin önemini kavratmak, hayal güçlerini harekete geçirmek ve yaratıcılıklarını sergilemeleri için onlar rehber olmak biz eğitimcilerin en önemli görevidir. Çünkü sosyal, kültürel ve bilimsel alanda araştıran, uygulayarak ve yaşayarak öğrenen öğrencilerin aynı zamanda akademik alanda da başarılı olacağını biliyoruz. Bu amaç doğrultusunda açılışını yapacağımız fuarımızda fizik, matematik, Coğrafya ve müzik gibi farklı alanlarda toplam 20 projeyi 56 öğrencimiz, 16 danışman öğretmenimizin rehberliğinde özverili çalışmalarını ortaya koydular.

Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkürlerimi sunarken, gelecek yıllarda fuarımızın geleneksel hale gelmesini temenni ediyorum. ” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Doğan’da konuşmasında, “Sevgili gençler, elbetteki yaptığınız çalışmalar öncelikle ulusumuz, milletimiz, ailemiz ve kendiniz için istediğimiz çalışmalardır. Şüphesiz burada öğretmenlerinizin desteğinde yaptığınız çalışmalar, bilimsel çalışmanın ilk basamaklarını oluşturuyor. Sorgulayan, düşünen, üreten bir nesil istiyoruz ya işte bunun ilk basamaklarını biz inşallah burada uygulayacağız.  Burada yaptığınız çalışmalar, gelecekte de üniversite hayatınızda da size ışık tutacak, bir problemin bir sorunun nasıl çözüldüğünü daha rahat bir şekilde göreceksiniz. Problem çözme yeteneğini kazandıkça da hayatta daha başarılı adımlar atacaksınız” dedi.

Konuşmaların ardından Okulun Müzik öğretmeni Hicran Yılmaz şefliğinde okul öğrencilerinin müzik dinletisi gerçekleşti.

Açılışa katılanlar daha sonra fuar alanın gezip yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.