17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de “Okulum Temiz Belgesi”  almaya hak kazanan okullara belgeleri  düzenlenen törenle verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında 27 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İşbirliği Protokolü” kapsamında, sağlık bilgisi şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla “Okulum Temiz” belgelendirme programı yürürlüğe alındı.

“Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu” nda belirtilen şartlara göre okullarının sağlıklı, hijyenik ve salgına karşı güvenilir bir mekan olabilmesi için düzenlemelerini yapan ve tetkikleri başarılı bir şekilde gerçekleşen  ve belge almaya hak kazanan Ezine’de ilk 7 okul ise Celalettin Topçu Anadolu Lisesi, Gazi Ortaokulu, Cumhuriyet Anaokulu, Geyikli İlkokulu, Geyikli Ortaokulu, 22 Eylül İlkokulu ve Halk Eğitimi Merkezi oldu.

“Okulum Temiz” belgeleri okul müdürlerine Kaymakamlık Makamında düzenlenen törenle Kaymakam Dr. Hacı Arslan, Kaymakam Adayı Fatih Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman, Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail Tilgen tarafından takdim edildi.

Törende bir konuşma yapan Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan, “Okulum Temiz” belgesi almaya hak kazanan okulların müdürlerini kutlayarak, “Yaptığınız çalışmalardan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizlerin bu gayretli çalışmaları; okullarımızın geliştirilmesine, tanıtılmasına, temiz ve sağlıklı kalmasına, çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda eğitim almasına vesile olmaktadır. Özellikle pandemi sürecinde bu çalışmaların çok daha önemli hale geldiğini hepimiz biliyoruz. Bu süreçte hepimize çok önemli görevler düşüyor. Bunu ancak hep birlikte yenebiliriz, hepimizin gayret göstermesi lazım. Okul müdürlerimizin, öğretmenlerimizin ve eğitimcilerimizin gayretlerini biliyoruz. Bu gayretli çalışmaları devam ettirmeli ve her zaman en iyisini yapmak için çaba göstermeliyiz. Bu eğitim öğretim yılının başarılı bir yıl olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Tören sonrası açıklamada bulunan Ezine İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman, Ezine’deki tüm okullar tarafından “Okulu Temiz” belgelendirmesi kapsamında başvuruda bulunmuş olup denetim süreci ve belgelendirme çalışmaları halen devam ettiğini belirterek, pandemi döneminde hem milli eğitim camiası hem de ülke olarak olağanüstü bir dönem yaşandığını, uzaktan eğitime Ezine’nin çok hızlı bir şekilde adapte olduğunu söyledi. Akman, “Milli Eğitim Bakanlığımız ve Türk Standartları Enstitüsü’nün iş birliği içerisinde ‘Okulum Temiz Belgesi’ almanın ne kadar önemli olduğunu toplantılarımızda dile getirmiş, bu belgenin hem bizlere hem de velilerimize bir güven telkin etmek etmesi adına önemli olduğunu söylemiştik. Bu sebepten dolayı bu süreçte öğrencilerimizin hijyen standartlarına uygun bir şekilde eğitim alabilmesi için göstermiş olduğunuz çabalardan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.