18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Trakya Birlik’e bağlı  700 Sayılı Ezine Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi nde hasat dönemine girilen yağlık ayçiçeğinin alımlarına başlandı.

 Kooperatif Başkanı Yahya Keskin, yaptığı açıklamada, ayçiçeği alımlarının eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini bildirdi.

Keskin, 2020 yılı Ayçiçeği alımına 3-4 gündür başlandığını ve Ayçiçeğinin genellikle ilçeye bağlı Mahmudiye, Üvecik, Pınarbaşı ve Kumburun köylerinde ekildiğini belirterek, “Bu yüzden de geçen yıl olduğu gibi bu yıl da üreticilerimizin ilçe merkezinde bulunan kooperatifin hizmet binasına gelerek zaman ve ekonomik anlamda kayba uğramamaları için Mahmudiye Köyünde alım merkezi açtık.Burada alımlarımıza devam ediyoruz.

“Kooperatif üyesi dışında ürün alınmıyor”

Bölgede ayçiçeği alımında üye dışında hiç bir üreticiden alım yapmadıklarına dikkat çeken Başkan Keskin, “Ezine genelinde dört bin dönüm alanda yaklaşık 800-850 ton ayçiçeği alımı olacağını beklemekteyiz. Biz kooperatif olarak hangi üyemiz ve üreticimiz sezon öncesi gelerek rekoltesini bize bildirerek üye olmuşsa o üyemizin ürününü alıyor, üye olmayan üreticinin ürününü almıyoruz” dedi.

“sezonun kurak geçmesi üründe düşüşe neden oldu”

Üründe verimin geçen yıla oranla sezonun kurak geçmesinden dolayı biraz düşüş yaşandığına dikkat çeken Başkan Keskin, “Yaz aylarının çok kurak geçmesinden dolayı biz ürün rekoltesinde yüksek oranda düşüş yaşanacağından çok korkmuştuk. Ama çok şükür kıraç ve yüksek yerler hariç ova yerlerimizde dönüm başına 350-380 kilogramdan başlamak üzere 430 kilograma kadar verim aldık. Buda sezonun kurak geçmesine rağmen iyi bir rekoltedir” dedi.

Yağ oranında çok düşüş beklemiyoruz”

Başkan Keskin üründe yağ oranının yapılacak ölçümlerden sonra belli olacağına dikkat çekerek, “Şu anki tahminimiz yapılacak olan ölçülerden sonra 45-46-47-48 hatta bazı yerlerde de 50 oranında yağ oranı beklemekteyiz. Buda gayet yüksek bir oran olmaktadır” dedi.

Fiyatlardaki artıştan üreticimizin yüzü gülüyor”

Bu sene fiyatlarda çok yüksek oranda artış olduğuna dikkat çeken Başkan Keskin, ” Ayçiçeği taban alım fiyatlarımızda geçen seneye oranda büyük artış yaşıyoruz. Geçen yıl 2,5 TL. kg. başı olan alım fiyatımız bu yıl en düşük 3,5 TL. yi geçmiş durumda. yağ oranına göre de ton başına alım fiyatlarımız 40 randımanda 3.550 TL., 44’te 3.763 TL,, 45’te 3.816 TL., 46’da 3.870 TL., 47’de 3.923 TL.,48’de 3.976 TL. 49’da 4.029 TL. ve 50 randımanda da 4.083 TL. olarak belirlenmiştir.Bölgemiz itibari ile de yağ oranları yüksel çıktığından bu hasat döneminde üreticimizin güzel bir gelir elde edeceğini beklemekteyiz. Bu alım fiyatlarından da çok memnun olan üreticimizin yüz gülmektedir. Tabi bu verdiğimiz fiyatlar bizim avans fiyatlarımız olmaktadır. Hasat döneminin sonlarına doğru ürünün borsadaki alım fiyatı çıktığı zaman bağlı olduğumuz Trakya Birlik tarafından üreticilerimize de fiyat farkı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da verilecektir” dedi.

“Fiyattaki artış gelecek yıllarda üretimi artıracaktır”

Kooperatif Müdürü Umut Nar’da yaptığı açıklamada, kurak geçen bir sezonun ardından gerçekleşen hasat döneminde her şeye rağmen umulanın üstünde bir rekolte beklediklerini belirterek, ” Genel Müdürlüğümüz tarafından belirlenen alım fiyatlarımız üreticilerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.Bölgemizde bu yıl yaşanan kuraklığa rağmen fiyatların bu şekilde oluşu nedeniyle önümüzdeki yıllarda ayçiçeği üretiminin artacağını bekliyoruz. Bu dönemde tarlalarını boş bırakmayarak emeği ile üretime katkı ve can veren tüm üreticilerimize bereketli bir hasat dönemi,bol kazançlı bir yıl diliyoruz” dedi.