24 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Camilerin açılması adına şükür kurbanı kesildi

Ezine İlçe Müftülüğü tarafından korona virüs nedeniyle kapanan cami ve mescitlerin 74 gün sonra tekrar cemaatle ibadete açılması sebebiyle şükür kurbanı kesildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından illere gönderilen genelgeye göre yapılan çalışmanın ardından mart ayı ortalarında salgın nedeniyle kapatılan camiler belirlenen kurallar çerçevesinde bugün kısmi olarak yeniden ibadete açıldı.

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını tedbirleri kapsamında cemaat ile namazların kılınmasına ara verilmesinin ardından 74 gün sonra ilk Cuma namazı kılındı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ülke genelinde 1003 kurban kesilmesi konusundaki açıklamasının ardından camilerin yeniden ibadete açılması dolayısı ile müftülükler tarafından şükür kurbanı kesilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından, camilerde ibadet yapılmasına başlanması münasebetiyle il ve ilçe merkezlerinde uygun görülecek bir yerde hijyensağlık şartları dikkate alınarak 29.05.2020 günü Cuma namazı öncesi saat 11.00’de dinen uygun nitelikte bir şükür kurbanının kestirilip etinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması belirtilmişti.

Bu sebeple de Ezine İlçe Müftüğünce Merkez Camii yanında Cuma Namazı öncesinde şükür kurbanını kesilerek dualar edildi. 

İlçe Müftüsü Ali Üney burada yaptığı açıklamada, “İnşallah bugün Cuma namazını kılmaya başladık. Namaz kılınacak yerler ilçe Kaymakamımızla yaptığımız toplantı sonucunda belirlendi. Bu sebeple Diyanet İşleri Başkanımızın açıklamaları doğrultusunda 1003 kurbandan bir tanesini de İlçemiz Merkez Camimizin yanında buluna alanda kestik. Allah milletimize bir daha böyle salgın göstermesin, bütün İslam alemini ve insanlığı bu salgından korusun. İlçemizde inşallah bu salgından en az zararla atlamamıza sebep olur. Şükür kurbanımızı da Rabbi Teâlâ’dan kabul etmesi için dua ediyoruz “dedi.