Cum. Oca 17th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı

3 min read

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yıldönümü Ezine’de törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı için ilk tören 28 Ekim Pazar günü gerçekleşti. Atatürk Anıtı ve parkında gerçekleşen törende Kaymakamlık Makamı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri Kaymakam Ali İkram Tuna ve Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu tarafından Atatürk Anıtına sunuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla resmi törenler 29 Ekim günü devam etti. Kaymakamlık Makamında gerçekleşen ilk törende Kaymakam Tuna, Belediye Başkanı Babaoğlu tebrikleri kabul etti.

Belediye Sinema Salonunda gerçekleşen tören saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Kaymakam Tuna, günün anlam ve öneminin belirten konuşmasında şunları kaydetti ;

“”İstiklale sevdalı milletimiz, istikbal kavgalarının başında gelen Kurtuluş Savaşı’ndan sonra gecikmeksizin ilan ettiği Cumhuriyetle, egemenliğin kayıtsız şartsız kendisine ait olduğunu dünyaya deklare etmiş ve bunu en değişmez kaide olarak kabul etmiştir.

Çanakkale Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda ve en son 15 Temmuz ile birlikte tüm dünyaya bir kere daha millet egemenliği, yani demokrasi dersi veren milletimiz adını siyasi düşünceler tarihine altın harflerle yazdırmıştır. O gece millet sadece vatanını müdafaa etmekle kalmamış, aynı zamanda şanlı mazisinden aldığı cesaret ve şecaati atiye de taşıyacağının kararlı mesajını vermiştir.

Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle milletimizin ortaya koyacağı birlik ve beraberlik tablosu, ülkemizi bölmeye, aramıza nifak tohumları ekmeye çalışan çevrelere karşı vereceğimiz en güzide mesaj olacaktır. Adeta elleriyle kazıyarak Cumhuriyetimizi bugünlere getiren milletimizin birlik ve beraberliğine halel getirmeye çalışanlar geçmişte olduğu gibi gelecekte de hüsrana uğrayacaklardır.

Selçuklu küllerinden yeniden doğan ve 6 asır cihana hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nun mirası üzerine şekillenen Cumhuriyetimizin bir taraftan 95. Yılını kutluyor olmanın coşkusunu yaşarken, diğer taraftan da bu asırlar süren devlet olma bilincinin omuzlarımıza yüklemiş olduğu tarihi misyonu yakından hissediyoruz.

Tarih demek birikim demektir. Tarih felsefecileri, “insan ve devletlerin geçmişten ders almamalarının onların geleceğindeki en büyük gölge olduğundan” bahseder. Bu minvalde Cumhuriyetimizin 95 yıllık tarihi, attığımız her adımda kendimizi gözden geçirmemiz gereken derslerle doludur. Cumhuriyetimizin bu birikim ve tecrübesinin her daim yolumuza ışık tutacak olması biz ve sonraki nesillerin en büyük talihidir.

Cumhuriyet, toplumuzun huzurunun en temel teminatıyken aynı zamanda vatandaşlarımızın fırsat eşitliği ilkesi çerçevesinde ülkemizin olanaklarından yararlanmasının da en büyük güvencesidir.

Cumhuriyet tarihimize bakıldığı zaman son 16 yılımızda milletimizin hak, özgürlükler ve yönetime katılması hususunda büyük mesafe aldığı görülecektir. AK Parti iktidarı döneminde kat edilen yol tüm Türkiye adına onur vericidir. 24 Haziran seçimleriyle birlikte tam anlamıyla geçtiğimiz yeni yönetim sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni 2023 yılında daha da güçlü kılacaktır.

Bakıldığında bugün Türkiye yalnız uyruğundaki vatandaşlarının değil, tüm dünya mazlumlarının da umudu konumuna gelmiştir. Bu sorumluluk bilinciyle Cumhuriyetimizi muasır medeniyetler seviyesine taşımak boynumuzun borcudur.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyor tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum” dedi.

 

Konuşmanın ardından, ilçe genelinde düzenlenen şiir yarışmasında 1. Gelen eser okundu.

İlçe genelinde düzenlenen Kompozisyon yarışmasında 1. Gelen eserin okunmasının ardından, İmam Orta Okulu öğrencisi tarafından şiir okundu.

İlçe genelinde düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından, Gazi Ortaokulu Folklor Ekibinin gösterisiyle tören sona erdi.

Törenlerin sonunda Ezine Belediyesi tarafından öğrencilere bayrak, bisküvi ve meyve suyu ikramında bulunuldu.

 

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.