19 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EZİNE’DE DOKTORLARDAN İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Ezine Devlet Hastanesinde görev yapan Hekim Birliği Sendikası üyesi doktorlar özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla 2 günlüğüne iş bıraktı.

Hekim Birliği Sendikası üyesi doktorlar, özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla  17-18 Mayıs tarihlerinde 2 günlüğüne tüm yurt genelinde olduğu gibi Ezine’de de iş bırakma eylemi yapma kararı aldı.

Bu kapsamda Ezine Devlet Hastanesinde bir araya gelen sendika üyesi sağlık emekçileri tarafından basın açıklaması yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grup adına basın açıklamasını okuyan Hekim Birliği Sendikası Ezine İlçe Temsilcisi Uz. Dr. Serkan Kap açıklamasında şunları söyledi ;

Bugün 17 Mayıs 2022. Hekim Birliği Sendikasının Çanakkale Ezine’deki iş bırakma eylemi nedeniyle toplanmış bulunmaktayız. Hepiniz hoş geldiniz.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Biz doktorlar eylem yapmaya alışık insanlar değiliz, bu eylemi yapmaktan da hoşlanmıyoruz. Ama başka türlü de sesimizi duyuramaz olduk. Bu yüzden 3 hekim sendikası kuruldu. Kısa zamanda 50000 hekim bu sendikalara üye oldu. Bugün burada toplanan bizler Hekim Birliği sendikası üyeleriyiz.

Evet maddi anlamda sıkıntılar yaşıyoruz. Evet, eriyip giden maaşımız bizi çok rahatsız ediyor. Bize yıllardır verilen sözlerin tutulmaması, beğenmiyorsanız gidin denmesi onurumuza dokunuyor. Ama burada asıl anlatmak istediğimiz, içinde bulunduğumuz sağlık sisteminin sadece biz doktorlara değil, bütün topluma zarar verdiğidir.

-Hastaları birer sayı olarak gören,

-Yapılan işlemleri puan olarak hesaplayan,

– Ne kadar çok hasta bakıldığının, nasıl hasta bakıldığından daha önemli olduğu,

            bir sağlık sistemi içerisindeyiz.

Ben bu sağlık sisteminde, kendi ailemin sağlığından endişe ediyorum. Beş dakikada değerlendirilen bir yakınımın bir hastalığının atlanmasından endişe ediyorum.

            Sizler, yani hastalar da aynı şeylerden endişe etmelisiniz. Sadece MHRS den çabuk randevu bulunan, fakat içeriği basitleştirilmiş doktorları ve sağlık çalışanları köleleştirilmiş bir sağlık sistemi bize dayatılmaya çalışılıyor.

            Günümüzde her şey nicelikten ibaret, doktor sayısını artırarak, her şehre tıp fakültesi açarak, bu tıp fakültelerinin kapasitesinin üstünde öğrenci ve asistan hekimle doldurarak bu problem düzelmeyecek. Öncelikle niteliği, yani hekimlerin eğitim kalitesini korumalıyız. Ve bu hekimlere dünyanın her yerinde olduğu gibi gereken saygı ve önemi, toplum olarak maddi manevi göstermeliyiz.

            Sağlık sistemimizin sıkıntıları, siyasetçilerin aldıkları birkaç karar ile düzeltilecek basitlikte değildir. Mutlaka bu kararlar alınırken hekimlerin fikirlerinin alınması zaruridir. Kararlar alınırken hekimlerin bir araya geldiği sendikalar ve tabip odaları muhattap alınmalıdır.

           

Hatırlarsanız 14-15-16 Mart 2022 tarihlerinde sesimizi duyurmak için yine iş bırakma eylemleri yaptık. Ama ne oldu? Yok sayıldık. Akşam eve gelip televizyonu açtığımızda sanki bu kadar doktor hiç eylem yapmamış gibi yetkililer, yine sadece covid sayılarından bahsediyordu.

            Son günlerde mecliste görüşülen ve kabul edilen sağlıkta şiddet yasasını olumlu buluyoruz. Fakat uygulamada nasıl bir düzenleme olacağı konusunda endişeliyiz ve takip ediyoruz.

            Malpraktis davaları ve özlük haklarımızla ilgili alınacak kararlar konusunda da ciddi çekincelerimiz var. Hekim birliği sendikası olarak süreci yakından takip etmekteyiz.

            8 Mart 2022’ de bizlere “giderlerse gitsinler” denildi. Bizler bu tecrübemizle yurt dışına veya özel hastanelere gittiğimizde esas mağdur yine bu toplum olacak. Kazanan ise ellerini ovuşturup bekleyen özel hastane sahipleri olacaktır. Yıllardır bu böyle oldu. Çok değerli hocalarımız üniversitelerden ve kamudan ayrılmak zorunda bırakıldı.

            Sözlerimi şöyle tamamlamak istiyorum.

            Doktoruna, sağlık çalışanına değer vermeyen bir sağlık sistemi hastasına hiç değer vermiyor demektir. Artık lütfen bunu anlayın. Dinlediğiniz için teşekkür ederim.