18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Tüm yurt genelinde olduğu gibi Ezine’de de İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği ‘Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler’ konulu genelge uyarınca “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosuyla ilçe merkezi ve Geyikli Beldesinde, maske, sosyal mesafe ve hijyen denetimleri gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen ‘Korona virüs Denetimleri’ konulu ek genelgeye göre, salgınla mücadelede için “Sağlık İçin Hepimiz İçin” ilçe merkezi ile Geyikli Beldesinde gerekli uygulamalar gerçekleştirildi. Bu kapsamda Ezine ilçesinde de İlçe Kaymakamlığı’nın koordinesinde İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Ezine Belediyesi, Ezine Müftülüğü, Geyikli Belediyesi, Geyikli Jandarma Komutanlığı, Ezine Esnaf ve Sanatkarlar Odası Ezine Şoförler Odasının katılımıyla yaklaşık 40 kişiden oluşan 9 adet denetleme komisyonu marifetiyle Ezine ilçe merkezi ile Geyikli Beldesinde faaliyet gösteren lokanta, market, çay bahçesi, kuaför, berber, ticari taksi, kahvehane, konaklama tesisleri ve benzeri ticari işletmeler ile ilçedeki tüm camilerde ve Geyikli pazar yerinde  İçişleri Bakanlığının ilgili genelgeleri doğrultusunda yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını ile ilgili kurum amir ve müdürlerinin de katılımı ile denetimler gerçekleştirildi.

İçişler Bakanlığı 81 il valiliğine Koronavirüs Denetimleri konulu genelge gönderdi. Genelgede, COVID-19 salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.   İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulması salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiği vurgulandı.   Bu çerçevede farklı tarihlerde çıkarılan genelgelerle belirli aralıklarla veya belirli günlerde denetimler yapılması hususunda valilikler talimatlandırıldığı ifade edildi. Gelinen aşamada, son günlerdeki vaka sayıları da göz önünde bulundurulduğunda, hayatın her alanında mevcut tedbirlere uyulmasının öneminin bir kez daha ortaya çıktığının altı çizilen genelgede, bu sebeple ülke genelinde en kapsamlı koronavirüs tedbirleri denetimi yapılacağı belirtildi.   

Bu kapsamda; tüm yurt genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de 6 Ağustos 2020 Perşembe günü tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk birimlerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla ‘Sağlık İçin Hepimiz İçin’ mottosu ile bugüne kadarki en kapsamlı denetim gerçekleştirildi.

Bu denetimler; konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını kapsayacak şekilde planlandı.   Denetim ekipleri, her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.) ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlendi..  Denetimler sırasında rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verildi.