27 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

19 Eylül Gaziler günü tüm yurt genelinde olduğu gibi Ezine’de de törenle kutlandı.

Atatürk Anıtı ve Parkında dzüenlenen tören Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan ve Belediye Başkan Vekili Ümit Şen tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulması, ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Jandarma Ast. Kd.Çvş. Serkan Acar tarafından yapıldı. Acar konuşmasında şunlar kaydetti.

“Gazilik kelime anlamı olarak, dinine, vatanına ve namusuna tecavüz eden düşmanı defetmek için muharebeye katılan ve gazadan sağ salim dönenlere verilen sıfattır, ünvandır. Ecdadımız “ölürsem ŞEHİT, kalırsam GAZİ’yim düsturuyla savaşmış, canını ortaya koymuş, en büyük miraslardan birisi olarak bize bu yüce ünvanları bırakmıştır.

Malazgir’te, Kosova’da, Çanakkale’de, Dumkupınar’da, Sakarya’da canla başla mücadele eden ecdadımıza, şehit ve gazilerimize layık birer vatan evladı olmak boynumuzun borcudur. Nihayet Sakarya Meydan Muharebesinde gösterdiği büyük kahramanlık sonucu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Mareşallik rütbesi ile birlikte Gazilik ünvanı da verildi. O da bu ünvanı ömrünün sonuna kadar gurur ve şerefle taşıdı” dedi.

Tören hep birlikte hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.