24 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de “Geyikli Zeytin Hasat Şenliği” başladı

Ezine’ye bağlı Geyikli Beldesinde 17-18 Ekim 2019 tarihleri arasında iki gün sürecek ve bu yıl birincisi düzenlenen “Geyikli Zeytin Hasat Şenliği” başladı.

Ezine’ye bağlı Geyikli Beldesinde 17-18 Ekim 2019 tarihlerinde iki gün sürecek olan ve Tarım ve Orman Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü, Ezine Kaymakamlığı, Geyikli Belediye Başkanlığı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve S.S. Geyikli Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğinde bu yıl birincisi düzenlenen “Zeytin Hasat Şenliği” başladı.

Şenlik kapsamında birinci gün gerçekleşen etkinlikler kapsamında Geyikli Belediye Sinema Salonundaki tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmaları S.S. Geyikli Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tayfur Can, Tariş Genel Müdürü S. Gürman Şarman, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu ve Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ tarafından yapıldı.

Ardından şenlik kapsamında düzenlenen resim ve şiir yarışmalarında dereceye girenlere bisiklet hediye edildi.

Resim sergisinin gezilmesinin ardından, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi  (Emekli) Dr. Nilüfer Kaleci tarafından Coğrafi İşaretler ve Zeytinde Coğrafi İşaret Alınması Projesi ve İzmir Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Dr. Barbaros Çetinel tarafından “Zeytin Hastalıkları ile Mücadele” konularında eğitim sunusu yapıldı.

Öğleden sonraki etkinlikler kapsamında ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Dr. Mehmet Ali Gündoğdu tarafından “Kaliteli Zeytin Yağı İçin Bazı Önemli Hususlar” ve İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden Elif Burçin Büyükgök ve Ayşen Yıldırım tarafından “Natürel Zeytinyağlarında Duyusal Analiz” konularında eğitim sunuları gerçekleştirildi.

Şenlik kapsamında ikinici gün Yarışmaya katılan tüm öğrencilerle birlikte Zeytin Fidanı Dikimi, Zeytin Hasadı ve Sıkımı, İşletme ziyaretleri ve Zeytinyağı yarışması Ödül töreni gerçekleştirilecek.      

Etkinliğe Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen ve Meclis Başkanı Abdullah Deniz, TARİŞ Genel Müdürü S. Güngör Şarman, Ezine Meslek Yüksek Okulu Müdürü R. Cüneyt Erenoğlu, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü personeli,  Kurum amir ve müdürleri, siyasi parti ve stk temsilcileri, öğrenciler, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.