17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de 2019-2020 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

İlk tören Atatürk Anıtı ve parkında gerçekleşti. Törende İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman tarafından Atatürk Anıtına çelen sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu İstiklal Marşı okundu.

Diğer tören Gazi İlkokulunda gerçekleşti. Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunmasının ardından okul öğrencileri tarafından şiirler okundu, günün önemimi belirten konuşma yapıldı, okulun dördüncü sınıf öğrencileri tarafından bu yıl yeni eğitim öğretim hayatlarına başlayan 1. Sınıf öğrencilere sembolik olarak hoş geldiniz denildi ve çiçek verildi.

Ayrıca okulun bahçesinde oluşturulan stantlarda öğrenciler, öğretmenleri ve velileri ile birlikte katıldıkları kumaş boyama, parmak boya, tişört boyama, boncuklarla takı yapımı, çocuk oyunları, okul duvarlarını renklendirme gibi bahçe çalışmalarıyla kutlamayı şenlik havasına dönüştürdüler.  

Törende bir konuşma yapan Orhan Akman, yeni bir eğitim öğretim yılına daha başlamanın heyecanı içerisinde olduklarını,  bu yılın başlangıcı olarak kutlanan İlköğretim haftası okulların, okuma-yazmanın öneminin, kişiye ve topluma sağladığı yararlarının anlatıldığı bir hafta olduğunu belirtti.

Akman, Ezine’de 32 Kurum, 377 öğretmen ve idareci, ülkemizin ve velilerimizin emaneti olan 3248 öğrenci ile okullarımızın hazırlıkları tamamlanarak eğitim öğretime başlamış bulunmakta olduklarını belirterek, “

Okullar; müdürü, öğretmeni, öğrencisi, velisi ve tüm çalışanı ile sıcak bir yuvadır. Bu yuva gelecekteki yaşamınızın ve mutluluğunuzun hazırlayıcısıdır.  Her ferdin eğitim hakkının bulunduğu ve bir kişinin bile bu haktan mahrum olmaması gerektiği eğitim sistemimizde, eğitimin temeli ilköğretim okullarında atılır.

 

2018-2019 eğitim öğretim yılı başarısını incelediğimizde, ilçemiz başarı çıtasını çok yükseltmiştir. 2017-2018 eğitim öğretim yılında Fen Lisesini kazanan öğrenci sayımız yok iken bu sene 20 öğrencimiz Fen Lisesini, 15 öğrencimiz de puanla alım yapan diğer liselere yerleşmişlerdir. Bu sayede ilimizin Türkiye genelinde sekizinci olmasına katkı sağladık. Bu ilçemiz için gurur verici bir durumdur. 2018-2019 eğitim öğretim yılında; eğitimde başarıyı arttırmak için yapılan Prof. Dr. Canan Karatay Konferansı, Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu Konferansı, ÇOMÜ Öğretim Üyeleri Dr. Mustafa Aydın Başar, Prof. Dr. Hülya Güvenç, Dr. Hanife Esen Aygün, Dr. Temel Kalafat tarafından 2023 Vizyon Projesi ile Ezine Öğretmenlerimizin Akademik gelişimine katkı sunmuşlardır. Gazi İlkokulunda, ÇOMÜ Öğretim Üyeleri Halil Ersin Avcı ve Gürkan Ergen tarafından eğitici seminerler gerçekleştirilmiştir. 23 Nisanda 2. Uluslararası Troya Çocuk Dansı festivali gerçekleşmiştir

ÇEV 2023 Projesinde Gazi Ortaokulumuz İlimizin en iyi ortaokulu, 75. Yıl İlkokulumuz ise İlimizin en iyi 2. ilkokulu seçilmiştir. Geyikli ÇPL Öğrencisi Hüseyin HEPTAŞ Gıda Güvenliği Projesi ile Türkiye 1.si olmuştur. Gazi Ortaokulu Öğrencimiz Dünya Su Günü Yarışmasında Marmara Bölge 1.si olmuştur. Geyikli ÇPL, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Projesi gerçekleştirmiştir. Geyikli ilkokulumuza Z-Kütüphanesi Yapılmıştır. Çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmak için Kaymakamlık Binasına Kütüphane yapılmış ve çocuklarımız okumaya teşvik edilmiştir. Sportif alanda okullarımıza 50 bin TL’lik malzeme yardımı yapılmıştır.  Zekâ oyunları, Dart, Oryantring, Atletizm alanlarında İl geneli yapılan yarışmalarda öğrencilerimiz 1.lik ve çeşitli dereceler getirerek gurur kaynağımız olmuşlardır.

            Sevgili öğretmen arkadaşlarım; milli ve manevi değerlere sahip, araştıran, sorgulayan, bağımsız karar veren, çağdaş, demokratik, devletine milletine ve ailesine faydalı bireyler yetiştirmek öncelikli görevimizdir. 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilimiz ve ülkemiz için başarı ve mutluluklar getirmesi temennisiyle öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize, öğrencilerimize ve ailelerine sevgi ve başarı dileklerimizi sunarım.” dedi.