17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’üncü yıl dönümü Ezine’de ilçe merkezinde ve Geyikli Beldesinde düzenlenen iki ayrı programla kutlandı.

Geyikli ÇPA Lisesinin hazırlayıp sunduğu ilk program Ezine Öğretmenevinde gerçekleşti. Buradaki tören ; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Şehitlerimiz, ebediyete intikal etmiş gazilerimiz ve Mehmet Akif Ersoy için Kuran-ı Kerim okunmasının ardından, Geyikli ÇPAL Tarih Öğretmeni Murat ÇITAK günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi.

Slayt gösterisinin izlenmesinin ardından Emekli Tarih Öğretmeni ve “Didar” adlı eserin yazarı olan Şerife Öztürk kitabının yazım aşamalarındaki tarihsel araştırma ve röportajlarının deneyimlerinden oluşturduğu anlatımını gerçekleştirdi.

Ardından Geyikli ÇPAL öğrencisi Hüseyin Oğuz tarafından İstiklal Marşı okundu.

Elde edilecek gelirin tamamının, başarılı ancak maddi durumu iyi olmayan çocukların eğitimlerinde kullanılacak olan “Didar” adlı eserden,  Ezine Kaymakamlığı tarafından temin edilen  kitaplardan bir kısmı, programa katılanlara Yazar Şerife Öztürk imzasıyla hediye edilirken, geri kalan kitaplar da ilçedeki okulların kütüphanelerine hediye olarak gönderildi.

 Program günün anlam ve önemine ilişkin hazırlanan  serginin gezilmesiyle sona erdi.