19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Kovid-19 sonrası İlk Cuma Namazı 74 Gün Sonra Kılındı

Ezine’de korona virüs tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta cemaatle namaza kapatılan camiler, cuma namazıyla birlikte yeniden açıldı. Seccadelerini evlerinden getiren ve abdestlerini evlerinde alan cemaat, sosyal mesafe kuralına uyarak 74 gün sonra ilk Cuma Namazını birlikte kıldı.

Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelenin ilk aşamasının tamamlanmasının ardından yeni sosyal hayata dönüşün başladığı günlerde yeni kurallarla birlikte Cuma namazları da yeniden başladı.

Ezine İlçe Müftülüğü ve Kaymakamlıkça belirlenen ilçe merkezi, Geyikli Beldesi ve diğer yerleşim alanlarında kılınan namaza çok sayıda vatandaş katıldı.

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta cemaat ve Cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti. 29 Mayıs Cuma günü itibariyle Ezine’de Cami avluları ile çevresinde oluşturulan alanlarda Cuma namazı kılındı. Sosyal mesafe kurallarına göre namaza duran cemaat, maskeli bir şekilde cuma namazını kıldı.

Ezine’de Cuma Namazı öncesi namazın kılınacağı yerler belirlendi. Buna göre İlçe Merkezinde Merkez Cami, Ulu Cami, Teşvikiye Cami ve Esentpe Cami ile Geyikli Beldesinde ise Yukarı Cami içi ve namaz kılınacak çevresi ve diğer alanlar namaz öncesi Belediye ekipleri tarafından dezenfekte edildi. Köylerde ise İlçe Müftülüğünce belirlenen Köy Camileri ile çevresinde belirlenen diğer alanlar da yine aynuı şekilde dezenfekte edilerek ibadete hazır hala getirildi.

Ezine İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile Belediye Zabıta ekipleri sabah saatlerinden itibaren almış oldukları geniş güvenlik önlemleri Cuma namazı sona erene kadar devam etti. Sabah saatlerinden itibaren namaz kılınacak Cami ve çevreleri trafiğe kapatıldı.

Ekipler aldıkları güvenlik önlemleri kapsamında namaz kılınan alanlara giren vatanşlarımıza maske takmalarını sağladıkları gibi, namaz başlayana kadar da sosyal mesafeye ugun alarak oturulması içinde olağan üstü gayret sarfettiler. Bu tedbirler sonunda da vatandaşlar hiçbir olumsuzluk yaşanmadan Cuma namazı ibadetlerini huzurlu ve rahat bir şekilde yerine getirdiler.

Namaz kılmaya gelenlerin görevliler tarafından maske kontrolü yapıldı, maskesi olmayan vatandaşlara Vefa Sosyal Destek Grubu ekipleri tarafından ücretsiz maske dağıtıldı, Ayrıca Belediye ekipleri tarafıdan da kağıt seccadeler namaza gelen vatandaşlara verildi..

Seccadelerini yanlarında getiren vatandaşlar sosyal mesafe kuralına göre dezenfekte edilen alanda namazlarını kıldı.

Hava muhalefeti göz önüne alınarak olası bir olumsuzluk yaşanması ve yağmur yağabilme ihtimali göz önüne alınarak camilerin içi de sosyal mesafe kurallarına göre işaretlendi, dezenfektasyon işlemleri gerçekleştirilerek ibadete hazır hala getirildi.

Ezine Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan ve Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel ile Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu’da salgın sonrası kılınan ilk cuma namazında cemaatle saf tuttu.

CAMİLERİ ÇOK ÖZLEDİK

Sosyal mesafe kuralına uygun şekilde cuma namazı kılınırken, vatandaşlar uzun bir aradan sonra namaz kılma heyecanı yaşadı. Camide ibadet etmeyi çok özlediklerini belirten vatandaşlar, “Allah’ımıza bugünler için şükür ediyoruz. Bugün bizi rabbimiz uzun bir aradan sonra huzuruna kabul etti. İnşallah bu durumdan kısa sürede kurtuluruz. Rabbim hasta olan kardeşlerimize şifa versin. Rahmetli olanlara gani gani rahmet eylesin. Rabbim 1.5 metre değil, inancımıza göre omuz omuzu saf tuttuğumuz günleri görmeyi bize yeniden nasip etsin inşallah” diyerek duygularını ifade ettiler.

 

 

About Post Author