18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Tüm yurt genelinde olduğu gibi Ezine’de de İçişleri Bakanlığı genelgesine göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında denetimler yapıldı. Denetimler 10 gün boyunca devam edecek.

Koronavirus salgınıyla mücadele kapsamında Içişleri Bakanlığı’nın Genelgesine gore Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyon , fiziki mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Ezine’de denetimler gerçekleştirildi.

Bu kapsamda ilçe merkezi ile Geyikli Belediesinde faaliyet gösteren lokantalar, kafeteryalar,cay bahçeleri gibi toplu tüketim yerleri denetlendi.

İlçe merkezinde oluşturulan gruplar daha sonra ilçe merkezinde ve Geyikli Beldesinde faaliyet gösteren lokantalar, kafeteryalar,cay bahçeleri gibi toplu tüketim yerlerini denetleyerek maske kullanımı, hijyen kurallarına uyulması, sosyal mesafe kuralına uyulması ve dezenfektan kullanımı gibi konularda uyarılarda bulunarak, titizlikle kuralara uyulması gerektiği hatırlatıldı.

İçişleri Bakanlığınca valiliklere “Kovid-19 Tedbirleri Denetimleri” konulu yeni bir genelge gönderildi. Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulması salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiği belirtildi.

Gelinen aşamada, son günlerdeki vaka sayıları da göz önünde bulundurulduğunda, hayatın her alanında mevcut tedbirlere uyulmasının önemi bir kez daha ortaya çıktığı belirtilen genelgede, ülke genelinde yapılacak denetimlerle ilgili Tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından “SAĞLIK İÇİN, HEPİMİZ İÇİN” mottosu ile 11 Ağustos Salı günü yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimlerin gerçekleştirileceği belirtildi.

10 GÜN DEVAM EDECEK 

Bu amaçla önümüzdeki on gün boyunca konu/faaliyet alanı bazlı olacak şekilde (belirlenecek günlerde tüm lokanta ve restoranların denetlenmesi, diğer gün toplu ulaşım araçlarının kontrol edilmesi gibi) sahada etkin denetim yapılacak.

Denetimlerde vatandaşların kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (düğün, nişan, kına, sünnet düğünü, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.