27 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla “Peygamber ve Aile” konulu konferans düzenlendi.

Ezine İlçe Müftülüğünce İlçe Müftülük Konferans Salonunda düzenlenen ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Tevhit Ayengin’in konuşmacı olarak katıldığı “Hz. Peygamber ve Aile” temalı konferans verildi.

Program Saygı Duruşunda bulunulması, İstiklal Marşınn okunmasıyla başladı. Ardından Tevbe Suresi 126-129 ayetlerinin okunduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.  

Programın devamında İlçe Müftüsü Ali Üney yaptığı açılış konuşmasında, ailenin toplumun temel taşı olduğunu, aynı zamanda bireylerin yetiştiği ve kendini güvende hissettiği bir ortam olduğunu belirtti. Ailede yetişen bireylerin sağlıklı bir evlilik ve beraberlik kurabilmelerinin yolunun ancak iyi bir ahlak ve terbiye eğitimin almalarından geçmekte olduğuna dikkat çeken Üney,  “Bu yönüyle baktığımız zaman alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber efendimizden öğreneceğimiz çok şey vardır. O’ nun ailesine karşı tutumu davranışları ve yaşayışı bizim kendi ailelerimize uygulamamız gereken temel ilkeleri bize öğretir ki biz ancak bu şekilde ailelerimize huzur ve mutluluğu tesisi edebileceğimizi de yine peygamberimizden ve onun bize hayat veren sözlerinden öğrenmekteyiz. Bu vesileyle diyanet İşleri Başkanlığımız olarak toplumumuzdaki aile sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm yollarını toplumumuza aktarmak adına bu yılın Mevlid-i Nebi haftası teması olarak Hz peygamber ve aile konusu seçilmiştir. Peygamber Efendimiz (a.s)’ın örnekliğinde ailelerimize yeniden bakıp onlara karşı hak ve vazifelerimizi tekrardan gözden geçirme noktasında bir farkındalık oluşturmak için halkımıza her daim efendimizi anlatmaya devam edeceğimizi belirtirim. Konferansımıza katılan tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyor Allah’a emanet olun diyorum” dedi.

“Hz. Peygamber ve Aile” temalı sinevizyon gösterisinin ardından konferansa konuşmacı olarak katılan Prof.Dr. Tevhit Ayengin ise konuşmasında, ailenin önemi ve Hz. Peygamberin aile yaşantısından örnekler verilirken aynı zamanda ailedeki mahremiyetinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verildi.

Konferansın sonunda İlçe Müftüsü Ali Üney tarafından konferansa konuşmacı olarak katılan Prof.Dr. Ayengin’e plaket takdiminde bulunuldu.

Konferansa İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkanı Güray Yüksel, İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Irak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman, AK Parti Ezine İlçe Başkanı Mehmet Ünsal, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Soner Şahin, Şoförler ve Otomobilciler Es.Od.Bşk. Yılmaz Konca,  Ezine Esnaf ve San.Od.Bşk. Türker Demirhan, siyasi parti ve STK temsilcileri, kurum amir ve müdürleri, din görevlileri ile vatandaşlar katıldı.