20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Minik Öğrenciler, Geri Dönüşüm ve Artık Malzemelerden Sergi Düzenledi

Ezine’de Cumhuriyet Anaokulu öğrencileri tarafından, tamamen geri dönüşüm ve artık malzemelerden hazırladıkları ürünlerin yer aldığı “Okul Öncesi Geri Dönüşüm Sergisi ve Bilim Şenliği” etkinliği düzenlendi.

 

Minik öğrenciler etkinlikte, ekim ayından itibaren fen ve doğa çalışmalarının örnekleri olan, şişe kapaklarından eşleştirme oyunu, rulolardan kalemlik, deterjan kutusundan araba, fosil deneyi ile suyun katı, sıvı ve gaz hallerini kavrama, rakam-nesne eşleştirme oyunu, erozyon ve ağaçlandırma deneyi, süt ve meyve suyu kutularından kuş yemlikleri, toprakta çözüne ve çözünmeyen maddeler deneyi, pet şişelerden dönüştürülen ürünler, süt kutularından oluşturulan robotlar, dil çubuklarından resim çerçeveleri, koli-rulo ve kutulardan matematik robotu, pet şişelerden yapılan marakaslar, pet şişelerden pil ve kapak toplama kutuları, geri dönüşüm kalem kutuları, çim adam deneyi, pet şişelerden yangın tüpü, su bidonlarından çiçek saksısı, şampuan kutularından marakas gibi ürünleri sergileyerek yaptıkları çalışmaların yapım aşamalarını, hangi amaçlar ile gerçekleştirdiklerini gözlemlerinin sonuçlarını sergiyi gezmek için gelen misafirlere ve velilerine anlattılar.

 

Okul Müdürü Dila Çiler Çankaya yaptığı açıklamada, okul öncesi eğitimin  en önemli etkinliklerin birisinin fen ve doğa çalışması olduğuna dikkat çekerek, “Öğrencilerimiz Ekim ayından itibaren sınıf içi etkinliklerde  yaptıkları tüm fen ve doğa çalışmalarının örneklerini velilerine ve misafirlerimize sundular” dedi.

 

Çankaya amaçlarının öğrencilerin bilimsel  süreç becerilerine katkı sağlamak olduğunu belirterek, “ Bu gün buradaki, amacımız öğrencilerimizin bilişsel gelişim süreçlerini geliştirmek  , neden -sonuç ilişkisi kurabilmelerini sağlamak ve  yaparak, yaşayarak öğrenmelerine fırsat saglamaya yönelik   gerçeklestirdikleri fen ve doğa  çalışmalarıni sergi yoluyla velilerimize aktarmaktır. Yapmiş oldugumuz çalisma ayni zamanda ögrencilerimizin Kendilerini sözlü olarak ifade edebilme becerilerini geliştirmekte ve  özgüven kazanmalarını  sağlamaktadır.” dedi.

 

Çankaya açıklamasında, “Fen ve doğa çalışmalarımız kapsamında öğrencilerimizin sınıf içerisinde gerçekleştirdikleri deneyler, geri dönüşüme yönelik yapmış oldukları çalışmalar bu sergimizde sunulmuş oldu.

 

Ayrıca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünce  yürütülen “Ağaç Yaşken Eğilir” projesi kapsamında  okulumuz öğrencilerine  farklı eğitim materyalleri kullanılarak çevre bilincini artırmak adına  eğitimler verildi. Öğrencilerimiz almış oldukları eğitimler ile  geri dönüşüm konusunda bilinçlendiler ve yapmış oldukları çalışmalarına yansıttılar.

 

Sergimizin içeriğinin Fen ve Doğa çalışmalarına yönelik olması sebebi ile ilimiz okul öncesi eğitim kurumları arasında da bir ilki gerçekleştirmiş olduk.

 

Öğrencilerimiz sınıf içerisinde öğretmenlerinin rehberliğinde yapmış oldukları etkinlikleri sergi boyunca yetişkinlerine ve gelen misafirlerimize anlatarak sunumlarını gerçekleştirdiler. 3-5 yaş arası çocuklardan oluşan okulumuz öğrencilerinin bu etkinlikleri gerçekleştirmelerini sağlayan ve büyük bir özveri ile çalışarak bugün burada gerçekleştirdiğimiz çalışmayı ortaya çıkaran öğretmenlerime çok teşekkür ederim” dedi.

 

Törenin sonunda Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu minik öğrencilere tohumlu kalem hediye verdi.

 

Törene Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman, Şube Müdürü Çağlar Uğurlu, Öğretmenevi Müdürü Raşit Taylan Demir, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

About Post Author