23 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de öğretmenlerden şehit öğretmenlere vefa videosu

Şehit Eğitim neferleri öğretmenler gününde yine unutulmadı. Ezine ilçesinde 22 Eylül İlkokulu idareci ve öğretmenleri yaklaşan 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde şehit meslektaşlarına olan vefalarını “Onun Yerine Onlar İçin” adını verdikleri video ile anlattılar.

Ezine 22 Eylül İlkokulu idareci ve öğretmenlerinin yer aldığı, öğretmenler günü ve eğitim öğretim yılında bu yıl ilk kez uygulanmaya başlanan Mesleki Çalışma Programında da yer alan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliğinde de ifade bulan “Öğretmene Vefa” teması doğrultusunda şehit öğretmenlere vefanın anlatıldığı “Onun Yerine Onlar İçin” adlı video oluşturuldu.

Ezine İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman yaptığı açıklamada “Dün olduğu gibi bugün de tüm öğretmenlerimiz, öğrencilerinin gönüllerini zenginleştirerek ufuklarını açan, ülkemizin geleceğini şekillendiren en önemli aktörler olmuşlardır. Bu kutsal vazife şuuruyla canlarını feda eden öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anmak ise boynumuzun borcudur. Dolayısıyla 22 Eylül İlkokulundaki eğitimcilerimizin sergiledikleri vefa duygusu ve duyarlılık takdire şayandır.  Bu vesileyle ebediyete irtihal eden öğretmenlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun”  şeklinde konuştu.

Ezine 22 Eylül İlkokulu Müdürü Sibel Sağlam Saçal, ” Her Öğretmenler Günü öncesinde biz öğretmenler farklı bir duygusallık yaşarız. Meslek hayatımızın ilk yılına, ilk gününe döneriz ve bugüne kadar yaşadıklarımızı şöyle bir düşünürüz. Öğretmenler Günü yaklaşırken aynı duygusallık yine bizimleydi. Öğretmen arkadaşlarımla Öğretmenler Günü ile ilgili okulumuzda yapacağımız çalışmalar üzerinde planlama yapmaya başladık. Bu eğitim öğretim yılında ilk kez uygulanan 18-22 Kasım tarihleri arasındaki 2019 Mesleki Çalışma Programımızda da yer alan ve Bakanlığımızın Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliğinde ifade bulan “Öğretmene Vefa” teması duygusallığımızla örtüşen nokta oldu aslında. Bizim yıllarca mesleki anı biriktirme gibi bir şansımız olmuşken , “Okulumun bahçesi benim mezarım olsun!” diyen şehit öğretmen Neşe Alten,  daha 22 yaşında şehit olan Aybüke öğretmen, sadece 9 ay öğretebilen şehit Necmettin öğretmen ve nice meslektaşlarımızı konuşmaya başladık. Öğretmene Vefa temasının en çok yakışacağı meslektaşlarımızdı onlar. “Onun Yerine Onlar için” dedik ve tamamen amatörce, kendi imkanlarımız dahilinde ama hissederek, hikayelerini bilerek,  mesleğimizin kutsallığını bir kez daha yaşayarak videomuzu oluşturduk.

Şunu içtenlikle söyleyebiliriz ki biz öğretmenlerin şehit öğretmenlerimizin misyonunu ve anısını yaşatmamızın tek yolu onların yerine de öğretmenlik yapmaktır. Bunu yapabilirsek onlara olan vefa borcumuzu bir nebze ödemiş olabiliriz.”

 

 

watch?v=e8A3w-yV_6o&feature=youtu.be