Per. Oca 16th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de sezonun ilk ayçiçeği alımı gerçekleştirildi

2 min read

Ezine’de 700 Sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi tarafından sezonun ilk ayçiçeği alımı yapıldı.

Mahmudiye köyünde çiftçi Habil Özbey tarafında  hasat edilen sezonun ilk ayçiçeği ürünü törenle Ezine 700 sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifine teslim edildi.

Ezine 700 sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Yahya Keskin, ilk ürünü Mahmudiye Köyünde Habil Özbey’den 5 bin kilogram olarak aldıklarını söyledi.

Başkan Keskin ayçiçeğinin genellikle ilçeye bağlı Mahmudiye, Üvecik, Pınarbaşı ve Kumburun köylerinde ekilmekte olduğuna dikkat çekerek, “Bizde bu nedenle açık depomuzu Mahmudiye köyünde kurduk. İlk gün ilk olarak üreticilerimizden Habil Özbey’in, Behzat ve İbrahim Sülün’ün ürününü alarak sezonumuza başlamış olduk.

Sezonun bereketli geçtiğine dikkat çeken Başkan Keskin, “İnşallah bu sezon bin ton rekolte beklemekteyiz. Yeni kayıt olacak üyelerimiz ile birlikte bu rakamın bin tonunda üzerine çıkacağını bekliyoruz. Bizim bölgemizde ayçiçeğinde yağ oranları yüzde 45 ile yüzde 50 oranında yüksek bir oranda gerçekleşiyor. Ortalaması da yüzde 48 olarak geliyor genellikle. Buda fiyat açısında çok çok iyi bir şey. Bu şekilde de ayçiçeği alımı da ton başına 2 bin sekiz yüz lira olarak fiyat veriyoruz. Bu fiyattan da tüm üye üreticilerimiz çok memnunlar. İlk hasat olarak da üyemiz Habil Özbey’den 5 bin kilogram olarak alımımızı gerçekleştirdik. 2. Olarak üreticimiz Behzat Sülün’den 2 bin kilogram, 3. Olarak ta İbrahim Sülün’den 5 bin kilogram olarak gerçekleştirdik.

Üreticileri 2 etapta ödeme gerçekleştirdiklerini belirten Keskin, “Üreticilerimizin mahsullerinin ödemelerini yarısını peşin geriye kalan bölümünü ise en geç 1 ay içerisinde ödüyoruz” dedi.

Törenin sonunda ilk ürün teslimini gerçekleştiren Habil Özbey ve Behzat Sülün ve İbrahim Sülün’e hediye olarak 18 kilogramlık birer teneke Biryağ ayçiçeği yağı hediye edildi. 

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.