18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında vatandaşlar ilçe pazarına pazaryeri girişine kurulan dezenfektan tünelinden ve ateş ölçer termal kamera sistemi ile kontrol edildikten sonra alındı. Ayrıca kurulan halk pazarına dışarıdan esnafların girişine izin verilmedi.

Ezine’de vatandaşlar Pazartesi günleri kurulan ilçe pazaryerine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında pazaryeri girişine kurulan ateş ölçer termal kamera sistemi ve dezenfektan tünelinden kontrol edildikten sonra alındı. Ayrıca kurulan halk pazarına dışarıdan esnafların girişine izin verilmedi. Pazaryerinde Sebze, meyve, tahıl, bakliyat  malzemeleri satışı yapanlar haricinde hiç bir esnafın kabul edilmediği reyonlarının yer aldığı pazarda giyim, ayakkabı, oyuncak vb. zaruri olmayan İhtiyaç maddelerinin satışına izin verilmedi.

Gıda, meyve, sebze ürünlerinin tamamının ambalajlı olarak satışa sunulduğu pazaryerinde yoğunluğun azaltılabilmesi için satış yerleri (Tezgah-Sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde düzenlendi.

Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel AA muhabrine yaptığı açıklamada, tüm yurt genelinde olduğu gibi Ezine’de de yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında ilçe pazaryerinde Pazartesi günleri kurulan haşlk pazarında vatandaşların güven içerisinde alışverişlerini yapabilmeleri için ateş ölçer termal  kamera sistemi ile kontrollerinin yapıldıktan sonra dezenfektan tünelinden dezenfektelerinin yapılması suretiyle pazaryerine alındığını söyledi.

Başkan Yüksel yaptığı açıklamada şunları söyledi ;

“Kurduğumuz dezenfektan tüneli ve ateş ölçer kamera sistemi ile pazaryerine gelen vatandaşlarımızın ateş ölçer kamera sistemi ile vücut ısısı değerlerini kontrol ettikten sonra içerisinde anti bakteriyel dezenfektan püskürtme cihazı bulunan tünelden geçirmek suretiyle pazarımıza alıyoruz. Böylelikle hem Pazar esnafımızın hem de vatandaşlarımızın güven içerisinde alışverişlerini yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Burada amacımız termal kamera sisteminde vücut ısılarının kontrolleri yapılan vatandaşlarımızdan vücut ısıları yüksek çıkan kişilerin hem toplumda korku ve panik yaratmamaları noktasında, hem de gerek esnafımızın gerekse alışveriş yapan halkımızın güvenli bir ortamda bulunmaları noktasında tüm ülkemize örnek teşkil etmesini istiyoruz. AK Parti Grup Başkanvekilimiz ve Çanakkale Milletvekilimiz sayın Bülent Turan ve AK Parti Çanakkale Milletvekilimiz sayın Jülide İskenderoğlu ve İl Başkanımız sayın Naim Makas ile dün akşam yaptığımız konuşma ve istişare neticesinde Grup Başkanvekilimiz sayın Bülent Turan’a biz elimizdeki tüm imkanların sadece Ezine için değil siyasi parti gözetmeksizin Çanakkale merkez dahil  tüm ilçelerimiz kullanmaya hazır olduğumuzu belirttik. İstendiği takdirde bu hizmeti personelimiz ve tüm ekipmanlarımızla birlikte hizmet vermeye ve vatandaşlarımızın hizmetine sunmaktan memnun olacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

Başkan Yüksel yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından alınan karar gereği ve ilçemiz hıfzısıhha Kurulunda alınan kararlar gereği her Pazartesi kurulan halk pazarında sadece sebze, meyve ve temizlik ürünlerinin yer aldığı reyonların açılmasına izin verdiklerini ve ilçe dışından esnaf girişine izin vermediklerini belirterek, “Pazarda giyim, ayakkabı, oyuncak gibi zaruri olmayan ihtiyaçların satışına izin vermiyoruz. Yoğunluğun azaltılması için tezgahlar arasında 3 metrelik mesafe ayarlandı. Daha sonra kolonya ve dezenfektan dağıtımı işlemini gerçekleştirdik. Sabahleyin pazarımız henüz açılmadan önce pazaryerimizi sabunlu su ve dezenfektanlarla komple dezenfekte ettik. Esnaf arkadaşlarımız gıda maddelerini1 kilogram olacak şekilde ambalajlayarak satışa hazır hale getirdi. Vatandaşlarımızın hijyenik bir ortamda Pazar alışverillerini yapmaları noktasında çalışmalarımız aralıksız devam edecek” dedi.            

İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve Belediye hopörlörlerinden yapılan anonslarda 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa ve pazaryerine alışverişe çıkmamaları ve alınan karalara titizlikle uymaları onuşunda uyarılarda bulunulmaya devam edildi.