30 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Yeni Kimliklere Başvurular Başladı

Ezine’de Yeni Çipli Kimlik Kartları İçin Başvurular Başladı.

Ezine’de yeni kimlik kartları için başvurular 2 Ocak tarihinden itibaren alınmaya başlandı. Başvuruların başlamasıyla birlikte de Ezine İlçe Nüfus Müdürlüğünde de yoğunluk yaşanıyor.

Ezine Kaymakamı Ali Fuat Atik’de yeni kimlik kartı için başvurusunu yaptı. Kaymakam Atik başvuruya eşi Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Fulya Atik ile birlikte geldi.

Ezine Nüfus Müdürü Derya Karaca, uygulama nedeniyle yoğunluk yaşandığını söyledi.  Karaca, “İletişim ve alt yapı ağı TUBİTAK tarafından sağlanan Türk mühendisleri tarafından vatandaşa ulaşımında gerçekten çok güvenlik önleminin alındığı güzel bir sistem kuruldu. Kimlik sahteciliğinin tamamen önüne geçecek bir alt yapı ağı oluşturuldu.  Şu anda vatandaşlarımızın yeni kimlik kartı için yoğun başvurusu var. Her kesin bir anda kimliğinin değişmesi tabi ki mümkün olmayacak. Bu nedenle kimlik kartları çok eski olmayan, nüfus cüzdanları çok eskimemiş olanların acele etmemesinde yarar var. Herkes bir anda talepte bulununca nüfus müdürlüğümüzde çok aşırı yığılmaya neden oluyor. Vatandaşımızın da uzun süre beklemesine sebep oluyor. Çok acil olanlar, kayıp olanlar, yeni alınacak cüzdanları hemen veriyoruz. Çok aciliyeti olmayanların, zaman içerisinde yenilemeleri daha uygun olacak. Vatandaşımızın da mağduriyeti önlenecek, yığılmaların da önüne geçilecek” dedi.

Vatandaşın başvuru sırasında eski nüfus cüzdanıyla birlikte bir adet biyometrik fotoğrafını getirmesi gerektiğini hatırlatan Karaca, “16 TL TC kimlik kartımızın ücreti var. Yeni TC Kimlik kartlarında kan gurubunun belirtilmesini isteyen vatandaşlarımız Kan gurubunu belirten sağlık kuruluşundan alınmış belgelerini de getirmeleri gerekmektedir. Türkiye genelinde uygulama 2 Ocak itibariyle başladı. Tamamının değişmesi için en az 3 yıllık süreç uygun görülüyor. Bir kişinin verilerinin girilmesi 20 dakika sürüyor. Parmak izi, el damar izi ve el ayası izi alınıyor. Biyometrik fotoğrafı elektronik ortamdaki nüfus kütüklerimize yüklüyoruz. Kişinin fotoğrafı da artık nüfus kütüklerimizde mevcut olacak. TC kimlik kartını, ilk aldıktan sonra, bir dahakine Türkiye’nin neresinde olursa olsun alabilir” diye konuştu.

06012016_1_0002

YENİ KİMLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Yeni kimlik almak için davet edildiğiniz gün ve saatte yanınızda bulundurmanız gerekenler;

– Son 6 ay içinde çektirilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf,

– Eski nüfus cüzdanınız ya da fotoğraflı nüfus cüzdanı yerine geçen bir belgeler.

YENİ KİMLİK İÇİN ÖDENMESİ GEREKEN TUTAR NE KADAR?

Yeni kimlik belgelerinin yenilenmesi için 15 TL’lik bir ödeme gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu ödemeyi kimliğinizi aldığınızda yapmalısınız.

YENİ KİMLİKLER NE KADAR SÜREDE ALINACAK?

Çipli kimlik kartı başvuru belgeleriniz taranarak elektronik ortama aktarılacak ardından vermiş olduğunuz biyometrik fotoğraflar taranarak elektronik ortama aktarılarak son olarak parmak biyometriniz (parmak iziniz) alınarak sisteme aktarılacak. Ardından PTT ile adrese teslim edilecek ya da Nüfus Müdürlükleri’nden teslim almanız gerekecek. Başvurunuz esnasında talep etmiş iseniz mail ve SMS yoluyla da kimlik kartınızın durumu hakkında bilgi ulaştırılacak.

YENİ KİMLİKLERİN ÖZELLİKLERİ NELER?

Akıllı kimlik kartları ile vatandaşlar vize istemeyen ülkelere gidebilecek. Akıllı kartlarda, vatandaşların banka hesap numaralarının, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip yer alacak. Kimliklerin üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek.

DİĞER BİLGİLER:

Yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olacak. TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir sistem sayesinde kartın içinde saklanan verilerin kopyası alınamayacak.

Yeni kimlik kartları kredi ya da telefon kartlarındaki tüm güvenlik bileşenlerini içeren bir sistemle hazırlandı. Böylece taklidin önüne geçilecek.

Kartlarda kişilerin sağ ve sol el parmak izi, parmak damar izi ve avuç içi izi de olacak. Bu yolla noter, tapu, emniyet gibi kurumlarda da sahteciliğin önüne geçilmesi hedefleniyor. Kartı alan her vatandaşa bir de şifre verilecek. Şifre, üç kez yanlış girilirse kart bloke olacak.

 06012016_1_0003

06012016_1_0004

06012016_1_0005

06012016_1_0006

06012016_1_0007

 

 

 

About Post Author