25 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EZİNE’DE ZEYTİN AĞAÇLARINI BAYANLAR BUDUYOR

Ezine’de bir üreticiye ait zeytin bahçesinde  zeytin ağaçlarına bayan işçilerden oluşan bir ekip tarafından budama yapıldı.

Ezine ilçesine bağlı Kumburun Köyünde Geyikli TARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Durmaz’a ait zeytin bahçesinde Bayramiç’ten gelen 12 kişilik bayan ekipten oluşan işçiler tarafından zeytin ağaçlarında budama yapıldı.

Genel olarak Gemlik tipi zeytin ağaçlarının bulunduğu bahçede daha çok mahsul budaması uygulandı. Ezine İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ramazan Eren bayan işçilerden oluşan ekibi gayet başarılı bulduğunu belirterek, titiz bir şekilde gerçekleştirdikleri çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Uygulama sırasında İlçe Müdürü Ramazan Eren, İlçe müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisleri; Mehmet Çetin, Dr. Timuçin Everest ve Deniz Keskin Adak tarafından budama ekibine teknik destek verildi.

İBudama yapan ekipte bulunan bayan işçilere, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli tarafından, zeytin ağaçlarında budamanın mutlaka yağışlı olmayan havalarda yapılması gerektiği, budamadan sonra oluşan yaralardan hastalık girişini engellemek için erken dönem budamalardan sonra %2‘lik, geç dönem budamalardan sonra %1’lik bordo bulamacı uygulaması yapılması gerektiği konularında ayrıntılı bilgi verildi.

About Post Author