19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de “Zeytin Hasat Şenliği” düzenlenecek

Ezine’de 17-18 Ekim 2019 tarihlerinde iki gün sürecek “Zeytin Hasat Şenliği” düzenlenecek.

Ezine’ye bağlı Geyikli Beldesinde 17-18 Ekim 2019 tarihlerinde iki gün sürecek Tarım ve Orman Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü, Ezine Kaymakamlığı, Geyikli Belediye Başkanlığı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve S.S. Geyikli Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğinde “Zeytin Hasat Şenliği” düzenlenecek.

Şenlik kapsamında birinci gün açılış konuşmaları, Geyikli beldesinde ilkokul ve Ortaokullar da düzenlenen Zeytin temalı resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediye verilecek.

Devamında İzmir Bornova Zirai Mücadele İstasyonu Müdürlüğü, İzmir Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden konu uzmanları Zeytin Hastalık ve Zararlıları, Zeytinyağında kaliteyi etkileyen unsurlar, coğrafi işaretlerin önemi konularında sunular yapacak.

Ayrıca Natürel Sızma Zeytinyağı Yarışması ve Zeytinyağı Tadım Eğitimi gerçekleştirilecek.

Şenliğin ikinci gününde Geyikli ilkokulu anasınıfı, 1. ve 2. sınıflar ile Zeytin fidan dikimi ve resim ve şiir dalında yarışmaya katılan tüm öğrencilere Zeytin fidanı dağıtımı yapılacaktır.

Devamında Geyikli çok programlı Lisesi gıda bölümü öğrencileri ve katılımcılar ile zeytin hasadı yapılarak zeytin sıkımı gerçekleştirilecek.

Geyikli beldesinde zeytinyağı ve sofralık Zeytin işleyen fabrikalar ziyaret edilerek kapanış töreninde Natürel Sızma zeytinyağı yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verilecek.

About Post Author