27 Ocak 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Kaymakamlığı ve Ezine Belediyesi’nden büyük turizm atağı.

Ezine Kaymakamlığı ve Ezine Belediyesi, Ezine’nin tanıtımı ve bir turizm destinasyonu olarak tanımlanması için girişimlerine bir yenisini daha ekledi. Bir süredir Millî Eğitim Bakanlığı ile yürütülen görüşmeler neticesinde bundan sonra yapılacak Çanakkale gezilerinde Ezine’nin de gezilmesi konusunda ön anlaşmaya varıldı.

Ezine’nin Çanakkale Savaşları’nda büyük bir öneme sahip olması, Ezineli Yahya Çavuş’un memleketi olması yanında efsanevi Troia Savaşlarının gerçekleştiği savaş alanlarının ve Troia kahramanlarının mezarlarının Ezine’de bulunması gibi birçok Ezine’nin turistik özelliği Ezine’nin yeni bir gezi destinasyonu olarak tanımlanması için yeterli olduğu değerlendirildi.

Yeni nesillerin, Türk gençlerin vatana tam anlamıyla sahip çıkmaları için öncelikle bu vatanın altında yatanları tanımaları gerektiğinden hareketle Ankara’nın en başarılı okullarından Millî Eğitim Bakanlığı Bir süredir Millî Eğitim Bakanlığı ile yürütülen görüşmeler neticesinde bundan sonra yapılacak Çanakkale gezilerinde Ezine’nin de gezilmesi konusunda ön anlaşmaya varıldı.

Gezinin organizasyonunda Ezine Kaymakamlığı ve Ezine Belediye Başkanlığı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Halil Ersin Avcı ev sahibi olarak görev öğrencileri ve Millî Eğitim Bakanlığı’ndan gelen heyeti Ezine’de karşıladılar.

Ezine Öğretmenevinde öğrencilere kahvaltı verilerek Ezine Kaymakamlığı ve Belediyesi’nce bastırılan Saklı Hazine Ezine Gezi Rehberi dağıtıldı. Kahvaltıda Ezine ile ilgili tarihi bilgiler veren ÇOMÜ öğretim üyesi Dr. Halil Ersin Avcı’nın rehberliğinde Ezine merkezi, Ezineli Yahya Çavuş Köyü, Alexandria-Troas harabeleri ve Dalyan Antik Limanı gezildi.

Öğle yemeğine ev sahipliği yapan Ezine Belediye Başkanlığı ise öğrencilere unutulmaz bir ikramda bulunduktan sonra öğrenciler MEB heyeti ile birlikte Çanakkale Şehitliklerini gezmek üzere Ezine’den ayrıldılar.

Projeye katılan öğrenciler gezinin sonunda verdikleri mülakatlarda Ezine’nin gerçekten bir saklı hazine olduğunu ifade ederken Kaymakamlığın ve Belediye Başkanlığı’nın misafirperverliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Antik Sütunlar, Ezineli Yahya Çavuş Köyü, Dalyan Antik Liman ve Ezine’deki tarihi eserleri hiçbir zaman unutmayacaklarını dile getiren öğrenciler pek çok fotoğraf ve hediyelik eşya ile Ankara’ya döndüler.

Geziyi organize eden Millî Eğitim Bakanlığı’ndan Proje Koordinatörü İbrahim Ünlü ise, Ezine’nin göstermiş olduğu misafirperverlikten duydukları memnuniyeti dile getirdikten sonra Ezine’nin Çanakkale gezilerinin ne kadar önemli bir parçası olduğu ve Milli Eğitim Bakanlığı’na yazacakları raporda muhakkak bundan sonraki gezilerde Ezine’nin bir destinasyon olarak gezi planlarına dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kalaba Lisesi Okul Yönetiminden gelen yetkililer ise muhteşem doğası ve görülesi yerleri ile Ezine’nin öğrencilerde unutulmaz izler bıraktığını ve muhakkak gezi destinasyonlarında Ezine’ye yer verilmesi gerektiğini ifade ettiler.  

Ezine’nin bir destinasyon olarak tanımlanması için her türlü çabaya göstermekte olduklarını dile getiren Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna ise Ezine’nin merkezinde ve Yahya Çavuş Köyü’nde birer müze yapılması için gereken çalışmaları yürüttüklerini ifade ettiler.

Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel ise, Ezine’ye gelen turistlerin Ezine’de konaklaması ve ağırlanması için önemli çalışmalar yürüttüklerini turizmin Ezine’de iş ve istihdamı arttıracağını ifade etti.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğretim üyesi Dr. Halil Ersin Avcı ise yaptığı açıklamada  “Ezine’nin bir turizm destinasyonu olarak tanımlanması benim için hem memleketim Ezine’ye bir vefa borcumdur hem de tarihi bir misyondur. Çünkü Ezine binlerce yıllık efsanevi olaylara, Troia kahramanlarına ev sahipliği yapmış bir kenttir. Osmanlı Devleti’nin kurulup denizlere açılmasından yükselişe kadar olan dönemde de Osmanlı’nın son bulup Cumhuriyetin kuruluşunda da hiçbir zaman önemini kaybetmemiştir. Ancak son yıllarda büyük bir göç veren istihdamın azaldığı bir kent haline gelen Ezine’nin Kaymakamlık ve Belediye’nin yoğun çabaları ile eski güzel günlerine dönme süreci başlamıştır. Bir akademisyen ve bir Ezine’li olarak bu sürece her türlü katkıyı vermek için kendim ve asistanlarım ile gece gündüz çalışamaya devam ediyoruz. Bu gezi de inşallah pek çok gezinin ilki olacak. Bu vesile ile Ezine’de iş ve istihdamın artışına katkı sağlanacaktır” dedi.