19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezinede Geyikli ilkokulunda yürütülen “Küçük Seramik Sanatçıları” adlı projenin ikinci ayağında öğrencilere müze gezisi düzenlendi.

Geyikli İlkokulu’nda okulun öğretmeni İsmail Erdoğan yöneticiliğinde, Yunus Emre Akyol ve Zeynep Karipçin yürütücülüğünde sürdürülen “Küçük Seramik Sanatçıları” adlı proje kapsamında okulun 2-A ve 4-A sınıfı öğrencileri müze eğitimi için Çanakkale Kent Müzesi’ne ve Çanakkale Seramik Müzesi’ne gezi düzenlendi.

Müze ziyaretleri kapsamında ilk önce Çanakkale Kent Müzesi ziyaret edildi. Burada müze görevlileri tarafından öğrencilere Çanakkale ve müze içerisinde yer alan objeler hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Ardından öğrenciler müze çalışanları eşliğinde gerçekleştirilen gezi ile müze içerisinde yer alan yakın geçmişte kullanılan malzemeleri gezerek öğrendi ve tanıdı. Müze çalışanları bir etkinlik olarak her öğrencinin hoşuna giden bir objenin resmini çizmesini istedi. Öğrenciler de  müzedeki istedikleri objenin karşısına geçerek resmini yaptılar. Bu esnada öğrencilerin oldukça keyif aldıkları gözlendi.

Çanakkale Kent Müzesi’nden ayrılan öğrenciler daha sonra Çanakkale Seramik Müzesi’ni ziyaret etti. Burada müze kapısında müze kurucu koordinatörü Cevat İnce tarafından karşılanan Küçük Seramik Sanatçıları, büyük bir hayranlıkla müze hakkında anlatılanları dinlediler. Müzeyi dikkatle gezen, müzedeki eserler hakkında bilgi edinen öğrenciler, müzedeki objelerden birini seçerek gözlemlediler. Müzede gezi esnasında yer alan sergiyi de gezen öğrenciler, müze çalışanlarından da sergi ile ilgili bilgi aldı. Her iki müzeden de seramik ile alakalı broşürler alan öğrenciler büyük bir mutlulukla geri döndüler.

Küçük Seramik Sanatçıları projesinin yöneticisi İsmail Erdoğan müze ziyaretleri hakkında yaptığı açıklamada “Müze eğitimi bizim projemizin vazgeçilmezidir. Projemizde üreteceğimiz ürünlerde özellikle zeytin ve Troya motifleri kullanmayı düşünüyoruz. Bu bağlamda müze eğitimi en yetkin kişilerce öğrencilerimize aktarıldı. Müze eğitimi özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde çokça önemsenen ve Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından da hususen teşvik edilen bir konudur. Biz de proje öğrencilerimizi bundan mahrum bırakmadık. İnşallah müze eğitimi gezilerimizin devamı en yetkin kişilerce gerçekleştirilecektir” dedi.

 

About Post Author