12 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dünümü düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı.

Atatürk Anıtı ve Parkında düzenlenen tören, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşını okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve öneminin belirten konuşma Belediye Başkanı Güray Yüksel tarafından yapıldı. Yüksel konuşmasında Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazileri minnet, şükran ve rahmetle andığını belirterek, “Çanakkale gibi kutlu bir toprakta yaşayan bizler, vatanı canından aziz bilen şehitlerin kıymetini çok iyi biliriz. Eğer bugün huzur ve barış içerisinde bu ülkede yaşıyorsak, bedelini canlarıyla ödeyen binlerce isimsiz kahramanın yüzü suyu hürmetinedir. Onların torunları olarak bizler, “Vatan sevgisi imandandır” düsturu gereği aynı aşkla ve aynı heyecanla ülkemizin bekasına hizmet etmekten bir adım bile geri atmayız.

Ezine tarihine bakıldığında buradaki kurtuluş mücadelesinin sadece işgal kuvvetlerine karşı değil, aynı zamanda içimizde bulunan hainlere karşı da verildiğini görürsünüz. Buradan almamız gereken ders her zaman uyanık ve teyakkuzda bulunma zorunluluğudur.” dedi.

Buradaki tören öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasının ardından sona erdi.

Diğer bir tören ilçe kabristanlığında bulunan Garnizon Şehitliğinde gerçekleşti. Buradaki törende din görevlisi tarafından Kuran-ı Kerim okundu İlçe Müftüsü Ali Üney tarafından dua yapıldı. Ardından şehit kabirleri ziyaret edilerek dualar okundu.

Törene Bayramiç Kaymakamı ve Ezine Kaymakam Vekili Sercan Gökdemir, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Irak, İlçe Emniyet Müdürü Alper Pasinli, siyasi parti başkan ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum amir ve müdürleri katıldı.

 

About Post Author