17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

“Ezine’nin ismi ön plana atılarak mesnetsiz bir algı oluşturulmaya çalışılıyor”

Geçtiğimiz günlerde ulusal ve yerel basında yer alan “Ezine’de Öğretmenler Odasında Çay Yasağı” haberi ile ilgili yapılan açıklamada bu iddianın gerçekleri yansıtmadığı ve Ezine’nin isminin ön plana atılarak mesnetsiz bir algı oluşturulmaya çalışıldığı bildirildi.

Ezine İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman, söz konusu yazının İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tüm ilçelere gönderildiği halde sadece Ezine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmiş gibi bir algı yaratılmaya çalışıldığına dikkat çekerek,

“Söz konusu yazının Çanakkale İl millî eğitim müdürlüğü tarafından tüm ilçelerimize gönderildiği halde sadece ilçe müdürlüğümüz tarafından yazılmış gibi algı oluşturulup eğitim öğretimdeki başarılarımızın üstü örtülmek istenmektedir.

Kurumlar sendikaların isteklerine göre değil, mevzuata göre yönetilir.  Kurumumuzda iş ve işlemler mevzuat hükümleri ve hiyerarşik yapıya uygun şekilde yürütülmektedir. Kurumumuz öğretmenlerimizin huzurlu ve mutlu bir ortamda çalışmaları adına her türlü özveriyi göstermektedir. İlce milli eğitim müdürlüğü olarak yönetici öğretmen öğrenci veli ve diğer paydaşlarımızla bir aile ortamında faaliyetlerimizi sürdürmeye devam etmekteyiz. İlçemizin isminin bu tür spekülatif haberlerle değil, eğitim öğretimdeki başarılarıyla anılmasını istiyoruz. Duyumlara dayalı olarak değil müdürlüğümüzden bilgi alınarak haber yapılmasını temenni ediyorum” dedi.

Ezine Eğitim Bir-Sen İlçe Temsilcisi Caner Lüleci ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu ulusal ve yerel basında yer alan haberde Ezine isminin ön plana çıkarılmasına tepki göstererek böyle bir yasağın Ezine’de hiçbir okulda uygulanmadığını belirtti.

Lüleci yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan “Ezine’de Öğretmenler Odasında Çay Yasağı” haberinde bir eğitim sendikasının konuyu sadece Ezine üzerinden tartışmaya açması, yükselmekte ve gelişmekte olan ilçemize yapılan en büyük ihanettir. Asıl işi eğitimcilerin özlük hakları ve eğitim olması gereken malum sendika, konunun aslını araştırmadan Ezine ismini duyunca saldırıya geçmiştir. Söz konusu yazının, Çanakkale Kantin İşletmecileri Esnaf Derneğinin talebi ile tüm ilçelere tedbiren gönderildiğini göz ardı etmiş, Ezine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de okullarımıza tedbiren göndermiş olduğu yazıyı basına vererek, mesnetsiz bir algı oluşturmayı hedeflemiştir.

Okul temsilcilerimiz ile yaptığımız görüşmelerde böyle bir yasağın uygulanmadığı ortaya konulmuştur. Ulusal basına yansıyan bu haber ile ilgili, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu Eğitim Bir-Sen olarak, başta İl Başkanımız Resul Can ve ilçe temsilcisi arkadaşlarımız ile sosyal paylaşım platformlarından tepkimizi ortaya koymuş bulunmaktayız. Durum böyleyken Ezine’mizin son birkaç yıldaki eğitimde yaşanan gelişim ve yükselmenin önüne geçme çabası ile Ezine’mizin itibarsızlaştırılmasını şiddetle kınıyorum.

İlçemiz gelişen yüzüyle, peyniriyle, zeytiniyle, tarihiyle ve daha birçok özelliğiyle gündeme gelmesi gerekirken, 2023 Vizyon Projesi kapsamında Çanakkale’nin En başarılı ilçelerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, Ezine’mizi bu şekilde gündeme taşıyanları da kamuoyumuzun takdirine sunuyorum.”