21 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

“GAZİLER GÜNÜ” EZİNE’DE TÖRENLE KUTLANDI

19 Eylül Gaziler Günü, Ezine’de Atatürk Anıtı ve Parkında düzenlenen törenle kutlandı.

 

Saat:09.30’da başlayan tören Kaymakam Ali İkram Tuna ve Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulması, ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

 

Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Cevatpaşa Ortaokulu Merve Özkan tarafından yapıldı. Özkan konuşmasında şunları kaydetti.

 

“Milletleri millet yapan bir takım değerler vardır. Bu değerler o milletin harcıdır, tutkalıdır. Olmazsa olmazıdır. O değerlerle yaşar, o değerlerle nefes alır. Millet olmanın bilincine varır. Milletlerin iç dinamiğidir. Güç kaynaklarıdır. İşte bu değerlerden bir tanesi de gaziliktir. Kelime anlamı olarak, dinine, vatanına ve namusuna tecavüz eden düşmanı defetmek için muharebeye katılan ve gazadan sağ salim dönenlere verilen bir sıfattır, ünvandır. Anadolu’nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması süreciyle sefer düzenleyen Türk Akıncıları tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlanan gazilik ünvanı 1.000 yıldır Türk Milletinin gururla ve şerefle taşıdığı bir unvan olmuştur.

 

İstiklal Şairimizin, “Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker, gökten ecdad inierek öpse o pak alnı değer” dediği gibi, Malazgirt’te, Kosova’da, Çanakkale’de, Dumlupınar’da Sakarya’da, canla başla mücadele eden kahraman ecdadımıza, şehit ve gazilerimize layık birer vatan evladı olmak boynumuzun borcudur. Nihayet, Sakarya Meydan Muharebesinde gödterdiği büyük kahramanlık sonucu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Mareşallik rütbesiyle birlikte Gazilik Ünvanı da verildi. O da bu ünvanı ömrünün sonuna kadar gururla ve şerefle taşıdı” dedi.

 

Cevatpaşa Ortaokulu öğrencisi  Zeliha Öztürk tarafından “Gazilerimize” adlı şiirin okunmasının ardından tören sona erdi.

 

Törenin ardından Gazi ve gazi aileleri ile törene katılan protokol üyelerine kahvaltı ikramında bulunuldu.

 

 

About Post Author