18 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

GESTAŞ, ÇOMÜ TEKNOPARK’A ORTAK OLDU

GESTAŞ, ÇOMÜ TEKNOPARK’A ORTAK OLDU

 

Çanakkale Boğazı ile adalar hattındaki deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) TeknoPark’a ortak oldu.

 

Şirketten yapılan açıklamada, GESTAŞ’ın karını Çanakkale’de yatırıma dönüştürmek için TeknoPark ile ortaklık çalışmasının başladığı kaydedildi.

Açıklamada, yılın ilk 7 ayında 4.3 milyon lira net kar elde eden şirketin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesindeki TeknoPark’a ortak olarak şehre hizmetlerine bir yenisini daha eklediği, TeknoPark’ın GESTAŞ ile daha da büyüyeceği ifade edilerek, şöyle denildi:

Yeni yönetimi döneminde, yeni bir bakış açısı ve vizyonla, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet kalitesini daha da arttıran Gestaş, hizmetlerini Çanakkale Boğazı’ndaki araç ve yolcu taşımacılığıyla sınırlandırmıyor. Geçtiğimiz ay yaptığı açıklamayla yılın ilk 7 ayında 4.3 milyon TL net kar elde ettiğini duyuran şirket, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesindeki Teknopark’ın, en büyük hissedarı oldu. Genel Müdür Volkan Uslu döneminde atılım yapan, ilk 7 aylık dönemde rekor kar elde eden Gestaş, yüzde 53.6’lık Teknopark ortaklığıyla birlikte Çanakkale’ye hizmetini farklı bir boyuta taşıyacak.

Üniversitelerin, araştırma kurumlarının ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içerisinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürmelerine imkan tanıyan Teknopark, Gestaş’ın ortaklığıyla birlikte yeni dönemde daha verimli bir hale gelecek.

 

ÇANAKKALE’YE ÇOK ŞEY KAZANDIRACAK

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Teknopark’ın hayata geçmesiyle birlikte bölgede sanayi ve teknoloji transferinin gelişmesine ortam hazırlanırken yabancı sermayenin yatırım yapması da cazip hale getirilecek. Gestaş’ın ortaklığıyla birlikte özellikle denizcilik sektöründe üniversitelerle işbirliği ağı kurulacak; denizcilik sektörüne yönelik teknolojik yeni faaliyetlerin Çanakkale’de üretilmesine olanak sağlanacak.

Bunun yanında Gestaş da akademik çalışmalar, teknolojik buluşların etkisiyle Türkiye’de hızla gelişen denizcilik sektöründe daha iyi yerlerde olma hedefine daha hızlı adımlarla yaklaşacak.

Teknopark; üniversiteler, AR-GE kuruluşları, firmalar ve pazar arasında bilgi ve teknoloji akışını yönetir ve teşvik eder; kuluçka merkezleri yardımıyla yenilikçi firmaların oluşmasını ve büyümesini kolaylaştırır; yüksek kalitede mekân ve olanaklar sağlar ve diğer katma değerli hizmetleri sunar.