20 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

GESTAŞ’tan Çanakkale Boğazı’nda İftar Turu

GESTAŞ’tan Çanakkale Boğazı’nda İftar Turu

12062016_2_0001

 

Çanakkale Boğazı ile adalar arasında ulaşımı sağlayan GESTAŞ firmasının filosuna yeni kattığı 900 kişi kapasiteli gemide halka denizde iftar imkanı sundu.

 

Yaz sezonu boyunca Çanakkale Boğazı turu düzenlemek üzere İstanbul’dan kiralanan “Erdoğan Yazıcı” isimli gezi teknesi, düzenlenen tören ile hizmete girdi. Gestaş’ın Çanakkale Feribot İskelesi önündeki alanda düzenlenen törene Çanakkale Valisi Hamza Erkal, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Volkan Uslu ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, hizmetin başlaması nedeniyle Çanakkale İskele Meydanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Ççanakkale’ye her gelişinde markalara ekstra bir anlam katıldığını görmenin kendileri için en büyük bahtiyarlık olduğunu söyledi.

Bu topraklara hizmet etmekten hep gurur duyduklarını dile getiren Turan, şöyle devam etti: 

“Bu topraklarda, şehitlerin diyarında var olmak, dua etmek en büyük gururumuz. Bazı illerden turizmi alın başka bir örneği kalmaz. Bazılarından sanayiyi alın başka bir örneği kalmaz. Tarihi alın başka bir örnek kalmaz o ilde ama Çanakkale’mizde tarihle, turizmle, sanayiyle, ormanla, boğazla belki hiçbir başka kente nasip olmayacak kadar farklı kıymetler bir arada bulunmuş durumda. Her geldiğimizde bu marka değerinin artıyor olduğunu görmek bizim için ayrı bir bahtiyarlık konusu.”

 

12062016_2_0002

Turan, GESTAŞ’ın Çanakkale‘nin değerini arttırdığı ekstra markalardan birisi olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: 

“Kente geldiğimizde, güzelleşen çalışmaları daha farklı alanlarda iddiasını ortaya koyması bizim için ayrı bir gurur. İyi ki var GESTAŞ diyoruz. Kuruluşundan bugüne kadar kimin katkısı varsa hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Kıymetli genel müdürümüz görevine başladığında, İstanbul’da, ABD’de, İngiltere’de, büyük sahil kentlerinde ne varsa Çanakkale‘de aynısı olacak demiştik. İstanbul’un boğaz turları meşhurdur, hep anılır, ziyaret edilir. Çünkü o ziyaretler olduğu zaman fotoğrafçı, esnaf, turizm gelişecek. GESTAŞ sadece bizim için Avrupa ya da Asya kıtasına geçip zorunlu işimizi yapmak için bir değer değildir. Çanakkale’nin markasına bir keyif katacak değerdir demiştik. Onu görüyor olmaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum. Artık Çanakkale’mizin İstanbul’dan daha güzel iddialıyım sahillerinde şehitlerimizin anlatıldığı, çayımızın içildiği çok farklı bir ortamda boğazı geçme imkanımız olacak.”

Tüm bunları daha güvenli ve lüks gemilerde yapma imkanı olacağına değinen Turan, “Gürültü kirliliği olmaksızın bambaşka bir ortamda bunları yapacağız. İstiyorum ki en uzak ilçelerimizden, köylerimizden merkezimize kadar bu tekneye, gemiye binmeyen kalmasın. Çanakkale Boğazı’nı gezerek şehitlerimizi anarak, doğanın kıymetini bilerek gezmek herkese nasip olsun.” diye konuştu.

 

12062016_2_0003

Turan, Çanakkalelilerin her şeye değer olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle tamamladı: 

“Bu toprakların insanları her türlü hizmete layıktır. Keşke daha çok üretsek, daha çok çalışsak. Dün iftarda, sahurda buralardaydık. O kardeşlik ortamını gördük. Fakiriyle zenginiyle yaşlısıyla genciyle aynı çorbaya kaşık sallamanın onurunu, keyfini yaşadık ama ülkemizin her tarafında bu tarzda etkinliklerin olmasını istiyoruz. Bu tarz kardeşlik sofraları, bu tarz yatırımlar olsun istiyoruz. Çanakkale’nin kaderi neyse Hakkari’nin, Şırnak’ın kaderi bundan farklı değildir diye düşünüyoruz. O yüzden buradaki kardeşlik ikliminin, bu şehitler diyarındaki anlayışın tüm Türkiye’ye hakim olmasını ümit ediyorum.”

“GESTAŞ çok önemli hizmetlere imza atan bir şirket”

Vali Hamza Erkal, GESTAŞ’ın sunduğu yeni hizmetten Çanakkale’ye gelecek tüm ziyaretçilerin yararlanacağını söyledi.

Daha önce deneme seferleri yapıldığını aktaran Erkal, “Rağbet gördüğü tespit edilince bunun devam etmesi yönünde karar verildi. Bugün resmi olarak açılışını yapıyoruz. GESTAŞ çok önemli hizmetlere imza atan bir şirket. Bu şirket Çanakkale’nin şirketi. Çanakkale’nin her bir ferdinin ortak olduğu bir şirket.” dedi.

Erkal, şehitliklerin Çanakkale için çok önemli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: 

“Şehitliklere arabayla bir şekilde gidiliyor. Denizden gitmek ilk defa oluyor ancak orada bir iskele yok. Dolayısıyla şimdiye kadar deniz yoluyla bir sefer yapılamadı. Bu seferlerimiz, Gelibolu Yarımadası’nın açıklarında demirleyecek şekilde planlandı ama şehitliklerin ruhaniyetini hissedecek şekilde olacak. Hedefimizde Şehitler Abidesi’nin altında bir iskele yapmak, oraya yanaşıp insanların gezi organizasyonunu bu şekilde planlamak var.”

 

12062016_2_0004

 

Çok sayıda davetlinin katıldığı açılışı töreninde konuşan Gestaş A.Ş. Genel Müdürü Volkan Uslu, “Gestaş 2006 yılında kuruldu ve bugüne kadar deniz ulaşımını sağlıyor. İlk defa Gestaş’ın gelirlerini daha da artırarak, operasyonel verimsizliğini azaltarak daha karlı hale getirdik. Bu yılın ilk 6 ayı ile geçen yılın ilk 6 ayını kıyasladığımızda artı 2 milyon TL finansal kaynak oluşturduk. Bu finansal kaynakları, bugün hizmete açacağımız gezi gemimiz gibi daha sonra da faaliyetlerini göstereceğimiz hizmetlerimizle halkımıza sunmuş olacağız. Bugün Çanakkale’mize yakışır çok lüks bir gezi gemisini hizmete açıyoruz. Türkiye’de bundan 6 tane var. 49 metrelik bir gemi. 900 kişilik yolcu taşıma kapasitesi var. 400’ü açık alanda, 500’ü kapalı alanda. Çanakkale’mize yakışır, Türkiye’mizin güzel örnek lüks gemilerinden bir tanesini bugün hizmete açmanın onurunu ve şerefini yaşıyoruz” dedi.

 

Konuşmaların ardından, Vali Erkal, AK Parti Grup Başkan Vekili Turan, Genel Müdür Uslu ve diğer davetliler, kurdele keserek geminin açılışını gerçekleştirdi. Ardından davetliler hep birlikte “Erdoğan Yazıcı adlı gemiye geçti.

 

Çanakkale Boğazı’ndan açılan gemi, Kur’an-ı Kerim tilaveti eşliğinde Şehitler Abidesi’ne geldi. Burada okunan ezanın ardından hep birlikte iftar yapıldı. Şehitlik turu, okunan ilahiler eşliğinde geri dönülerek sona erdi.

 

Gestaş A.Ş. tarafından kiralanan gemi, yaz boyunca Çanakkale Boğazı’nda hizmet verecek. Ramazan ayı süresince iftar saatlerinde, iftar yemeği paketiyle düzenlenecek olan deniz turları, Ramazanın ardından günde iki kez yapılacak. Çanakkale İskelesi’nden kalkacak olan gemi, Kilitbahir kıyılarından, alan kılavuzları tarafından şehitlikler ile ilgili anlatımlar eşliğinde Şehitler Abidesine gidecek. Tur, karşı kıyıdan geri dönüş ile sonlanacak.

 

Gestaş’ın kiraladığı gezi teknesi ile Ramazan ayı boyunca Şehitliklere iftar yemeği paketiyle 30 TL ücretle tur düzenlenecek. Ramazandan sonra yaz mevsimi boyunca günde iki kez 20 TL ücretle boğaz turu yapılacak.

 

12062016_2_0005

 

12062016_2_0006

 

12062016_2_0007

 

12062016_2_0008

 

12062016_2_0009

 

12062016_2_0010

 

12062016_2_0011

 

12062016_2_0012

 

12062016_2_0013

 

12062016_2_0014