26 Eylül 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Geyikli İlkokulu Okul Başkanlığı seçimlerini E SEÇİM ile internet üzerinden yaptı. Okul başkanlık seçiminde en çok oyu alan Güray Çelik okul başkanı olarak seçildi.

Geyikli İlkokulunda yapılan okul başkanlığı seçiminde e seçim uygulaması kullanıldı. Okul başkanlığı seçiminde 3-A sınıfından Emren Özgöbek, 3-B sınıfından Minel Yavuz, 3-C sınıfından İlker Aslan, 4-A sınıfından Güray Çelik, 4-B sınıfından Yunus Ender Çevik aday olarak yarıştı.

Seçimler için Google anket üzerinden uygulama hazırlandı. Her öğrencinin resmi ve ismi yazıldı. Sınıflara tabletlerle gidildi. Her öğrenci sınıfta oyunu kullandı ve oyunu kullanan öğrenci imzasını attı. Öğrenciler ise sonuçları online olarak izledi.

Okul müdürü Şemsi Yumuşak “Dünyada 169 ülkeden sadece 1 milyon nüfusa sahip Estonya’da tam elektronik seçim yapılıyor. Bu da o ülkede güven kavramının ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Biz de okulumuzda ilk defa gerçekleştirdiğimiz elektronik seçimle güvenli seçim ortamı hazırlayabilmenin ve teknolojinin getirdiği fırsatları kullanmanın mutluluğunu tüm öğrenci ve öğretmenlerle yaşadık. Değişime ayak uydurabilen, yenilikçi bakış açısını benimseyen bir nesil yetiştirmek umudumuz.” sözleri ile duygu ve düşüncelerini belirtti.

Seçim kurulunda yer alan Ali Osman Kırcı “Okulumuzda tablet üzerinden e seçim diyebileceğimiz okul meclis başkanlığı seçiminin ilk defa yapılması çok güzel bir uygulama olmuştur. Öğrencilerin oy kullanırken akıllı tahtadan an ve an  seçim sonuçlarını görmeleri seçime ayrıca heyecan katmıştır. Bu sistemin alt yapısının hazırlanmasında emeği geçen Cem öğretmenime ve onayından dolayı müdürümüz Şemsi öğretmenime çok teşekkür ederim.” sözleri ile düşüncelerini belirtti.

Seçim kurulunda yer alan Cem Moran “Eğitimde teknolojiyi her alanda kullanmak gerekiyor. Yapılan çalışmalarda teknoloji kolaylık sağlıyor. Okul seçimlerinde e oylama kullanarak öğrencilerin günümüz teknolojilerinden yararlanmasını sağladık. Öğrenciler severek oylarını kullandılar. Adaylar online olarak sonuçları gördüler. Seçimde oy kullanma, sayım, döküm gibi işlemler kısa sürede sona erdi. Eğitimde her alanda teknolojiyi kullanmak kolaylık sağlamaktadır. Geyikli İlkokulu’nda öğrencilerimize yenilikçi uygulamalarla her zaman yanlarında olacağımızı belirtmek isterim” sözleri ile düşüncelerini belirtti.

Başkan adaylarından Yusuf Aksoy  e seçim uygulamasını çok sevdiğini söyledi. Tablette oy kullanmanın çok zevkli olduğunu belirtti.

Okul başkanı seçilen Güray Çelik oylama sonuçlarını görmenin ve oylamada en kısa zamanda sonuçlanmasının kendisini memnun ettiğini söyledi.