17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine ilçesi Geyikli beldesinde iki gün süren ve bu yıl birincisi düzenlenen “Zeytin Hasat Şenliği” sona erdi. Şenliğin kapanış programında ilk zeytinyağından elde edilen 13.500 TL.lik gelir “Mehmetçik Vakfına” bağışlandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ezine Kaymakamlığı, Geyikli Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Geyikli Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi iş birliğinde ilk kez organize edilen ve bu yıl birincisi düzenlenen etkinliğin ikinci gününde AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun katıldığı etkinliklerle sona erdi. Şenliğin kapanış programında ilk zeytinyağından elde edilen 13.500 TL.lik gelir “Mehmetçik Vakfına” bağışlandı.

Geyikli İlkokulunda gerçekleşen etkinlikte bir konuşma yapan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu Geyikli için bereketli bir yıl olmasını dilediği konuşmasında, “İnşallah bugün burada bugün çocuklarımızın hepsinin adına yüzyıllar boyunca yaşayacak zeytin ağaçlarını toprakla buluşturacağız” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile Çanakkale için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden İskenderoğlu, “Biliyorsunuz Ezine bölgemizde Gıda İhtisas OSB’mizi yapıyoruz. İnşallah zeytinimizin zeytinyağımızın daha da değerleneceği, nitelendirileceği, Çanakkale, Ezine ve Geyikli markasının gerçekten dünyaya marka olacağı OSB’mizle ihracatımıza hız vereceğiz. Ancak yol yapıyoruz, okul yapıyoruz ama bir tek derdimiz var oda Çanakkale’ye hizmet etmek. İnşallah tüm atalarımızın Çanakkale’yi tüm dünyaya duyurduğu gibi, markalaşmış Çanakkale Geyikli ürünlerimizle marka olacağız. Geyikli Hasat Şenliğimizin hayırlı olmasını, bereketli ve bol kazançlı bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmanın ardından düzenlenen resim ve şiir yarışmasına katılan tüm öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Ardından öğrencilerinin üzerlerinde isimlerinin yer aldığı zeytin fidanları okul bahçesinde oluşturulan alana öğrenciler ve protokol tarafından dikildi.

Diğer bir etkinlik Geyikli Belediyesi düğün salonu önünde bulunan bir zeytin üreticisine ait tarlada sembolik olarak zeytin hasadı gerçekleştirildi. Burada yapılan duanın ardından, toplanan zeytinlerden sıkım gerçekleştirilerek elde edilen yağlar şişelendi. İlk doldurulan şişe açık arttırmaya çıkarıldı ve toplanan 15.000 TL para Mehmetçik Vakfına bağışlandı.

Milletvekili İskenderoğlu ve beraberindekiler stantları gezerek sergilenen ürünlerden tattılar ve üreticilerle görüşerek bilgiler aldılar.

Zeytin işleme tesislerinin ziyaretinin ardından, hasat şenliği için düzenlenen Zeytinyağı Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu tarafından takdim edildi.   

Etkinliklere AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Ezine Belediye Başkanı Jülide İskenderoğlu, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Murat Yıldırım, ÇOMÜ’de görevli öğretim üyeleri, kurum amir ve müdürleri, STK Temsilcileri, öğrenciler ve zeytin üreticileri ile vatandaşlar katıldı.