Cts. Mar 28th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Geyikli Zeytinyağı “Coğrafi İşaret” yolunda çalışmalar hızlandı

6 min read

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde “Geyikli Zeytinyağı Coğrafi İşret Toplantısı” yapıldı.

Geyikli Çok Programlı Anadolu Lisesinde Ezine Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Yıldırım, Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Şeker, Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Ali Gündoğdu, Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdür Ramazan Eren, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Başak Egesel, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür Halil İbrahim Büyükgaga, Ezine Ziraat Odası Başkanı Anıl Kahrıman, S. S. Geyikli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tayfur Can, Ezine Tariş Müdürü Talip Kaçar, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri, Köy-Mahalle Muhtarları ve Geyikli Yöresi Zeytin & Zeytinyağı firmaları, Zeytin üreticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Açılış konuşmasında S. S. Geyikli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tayfur Can katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür ederek Coğrafi işaret çalışmalarının devam ettiğini ve en kısa sürede süreci tamamlamak istediklerini belirtti.

Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu ise yaptığı konuşmasında Geyikli Belediye Başkanlığı olarak Geyikli Zeytinyağı Coğrafi İşareti ile ilgili ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini belirterek, bir sonra ki zeytin hasat şenliğini 3-4 gün süren zeytin festivali olarak yapmak istediklerini söyledi. Oruçoğlu konuşmasının devamında “ Sayın Kaymakamımız Dr. Hacı Arslan Uzan olmak üzere Geyikli Zeytinyağı Coğrafi İşaretinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Yıldırım’da konuşmasına, zeytinle ilgili genel bilgiler vererek sözlerine başladı. Yıldırım, Çanakkale’de yetiştirilen zeytin ve zeytinyağının coğrafi işaret tescili alınmasının öncelikle ürüne daha sonra da bölgeye ekonomik bir katkı sağlayacağına dikkat çekerek,  Çanakkale’de zeytin ve zeytinyağı kalitesine etkisi olan en önemli faktörlerin, iklim, toprak yapısı, rüzgâr ile Kaz Dağları etkisinin olduğunu, yörenin avantajlı özelliklerinin nitelikli bir şekilde değerlendirilerek bu özelliklerinin bu gibi toplantılarla tanıtılmasının öneminden bahsederek sözlerini tamamladı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ise konuşmasında; coğrafi işaret ile ilgili bilgilendirme yaparak sözlerine başladı. Karadağ konuşmasının devamında yetiştirilen ürünlerden daha çok katma değer elde edilmek için coğrafi işaret tescilinin yörede ki ürünleri taşıdığı özellikler itibarı ile tanıtmaktaki öneminden bahsederek Türkiye’de 470 adet ürünün coğrafi işaret aldığını Çanakkale’de coğrafi işaret tescili alan 4 adet ürün olduğunu, bunların Ezine Peyniri, Bayramiç Elması, Bayramiç Beyazı ve Çanakkale El Halısı olduğunu ancak Çanakkale’de Gökçeada zeytinyağı, Gökçeada kekik balı, Lapseki kirazı, Yenice kapya biberi, Geyikli zeytinyağı, Merkez İlçede domates, peynir helvası gibi coğrafi işaret tescili alınabilecek daha birçok ürün olduğunu ifade etti. Karadağ bundan sonraki süreç içerisinde coğrafi işaret tescili alan ürün sayısının çok daha fazla olacağını temenni ettiğini, uluslararası pazarda coğrafi işaret tescilinin çok önemli olduğunu belirterek, Geyikli Zeytinyağı Coğrafi İşaret çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

“Geyikli Zeytinyağı İşaret Logosu Yarışması”

Ezine Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan ise yaptığı konuşmasında; Çanakkale İlinin başta turizm olmak üzere çok avantajı olduğunu, tarım ürünleri bakımından da çok büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Kaymakam Uzan, Çanakkale’de yetiştirilen ürün çeşitliliğinin çak fazla olduğunu, daha önce coğrafi işaret alan Ezine Peynirinin yanında Geyikli Zeytinyağının da coğrafi işaret almasının ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ulusal coğrafi işaretin yanında Avrupa Birliğinden de Coğrafi işaret tescil alınması gerektiğini belirtti. Coğrafi İşaret ile ilgili yapılan işlemlerde sadece devlet kanalı ile değil, sektörde bulunan her kesimin bu konuda görevini yapması gerektiğini ifade eden Kaymakam Uzan, Geyikli zeytin ve zeytinyağının tanıtılması ile ilgili yapılacak çalışmalarda tüm paydaşların birlikte hareket etmesi gerektiğini, Kaymakamlık olarak gerekli her türlü desteği vereceklerini söyledi. Ayrıca Geyikli Zeytinyağı Coğrafi işaret logosu için ulusal düzeyde logo yarışması yapılacağını belirten Kaymakam Uzan, 11 kişiden oluşan kurulun seçtiği logonun Coğrafi İşaret logosu olarak kullanılacağını yarışmayı kazanana para ödülü verileceğini belirtti.

Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Çetin ise “Geyikli Zeytinyağı Coğrafi İşareti Çalışmaları” isimli sunumunda Ezine’de toplam 117.160 dekar alan zeytinlik bulunduğunu, bunun 93.192 dekarının bir başka deyişle %79’unun coğrafi işaret çalışması yapılan Geyikli ve çevre köylerinde olduğunu ifade etti.

Coğrafi işaret bölgesinde 19 adeti Geyikli’de olmak üzere toplam 38 adet zeytin& zeytinyağı firması olduğunu belirten Çetin, Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün zeytin tarımı ile ilgili yaptığı çalışmalardan ve zeytin&zeytinyağı ile ilgili tanıtım faaliyetlerinden bahsederek sunumunu tamamladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Ali Gündoğdu ise coğrafi işaret ve önemi hakkında bilgi vererek, Avrupa Birliği coğrafi işareti ve Türkiye’deki coğrafi işaret çalışmaları ile ilgili sunum yaptı. Avrupa birliği ülkelerinde coğrafi işarete verilen önem ve Coğrafi İşaretlerin ürünlere kattığı katma değerleri örnekleri ile birlikte anlattı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Şeker, Geyikli Zeytinyağı Coğrafi İşareti ile ilgili yapılan çalışmalar bundan sonra sürecin nasıl yürütüleceği hakkında bilgi verdi. Ziraat fakültesi öğrencilerinin hazırladığı logo örneklerinden bahsetti.

“Coğrafi işaret çalışmalarına 66 bin TL. bağış”

Konuşmaların sonrasında Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürü Eren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile protokol imzalandığını en geç 01 Mart 2019 tarihine kadar Coğrafi İşaret başvuru dosyasının hazırlanarak Türk Patent Enstitüsüne sunulacağı belirtti. Katılımcıların görüş ve önerileri alındı. Geyikli Zeytinyağı Coğrafi işaret çalışmalarında kullanılmak üzere S.S. Geyikli Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifine başta Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu olmak üzere katılım sağlayan köy muhtarları, firma ve üreticilerden 66.000 TL bağış sözü alındı.

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.