17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Başvuru süreci tamamlanan “Geyikli Zeytinyağı”, Türk Marka ve patent Kurumu tarafında tescil edilerek, coğrafi işaret onayı aldı.

“Ezine Peyniri, Çanakkale El Halısı, Bayramiç Beyazı, Bayramiç Elması ve Bozcaada Çavuş Üzümü” ile 5 üründen sonra Çanakkale’nin iki ürünü olan Geyikli Zeytinyağı ve Yenice Kapya Biberi”‘de 15 Mart 2021 de yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu resmi bülteninde coğrafi işaret onayı aldı.

S.S. Geyikli Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi binasında yapılan basın toplantısı ile  alınan coğrafi işaret hakkında bilgilendirme yapıldı.

S.S. Geyikli Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tayfur Can, yönetim Kurulu ve Kooperatif ortakları ev sahipliği yapılan toplantıya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Yıldırım, Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Şeker, aynı bölümde görev yapan öğretim üyesi Dr. Mehmet Ali Gündoğdu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Bilir katıldı.

“Hedef Uluslararası Arenada Tanıtım ve Tescil Almak”

Açılış konuşmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Yıldırım; “Geyikli Zeytinyağına coğrafi işaret alınması hem ürün hem de bölge açısından büyük önem arz etmektedir. İlimiz ve ilimizde de Geyikli özelinde serin iklim yapısına sahip olması, oksijeninin bol olması gibi birçok önemli coğrafi özelliği diğer ürünlerde olduğu gibi Zeytinyağında da kaliteyi olumlu etkilemektedir. Bu bir ürünün avantajlarının ortaya çıkarılabilmesi için tarımsal faaliyetlerinde titizlikle gerçekleştirilmesi gerekiyor. Elde edilen kaliteli ürünün değerinde satılabilmesi için tanıtımına büyük bir özen gösterilmelidir. Geyikli Zeytinyağımız kooperatif başkanımız ve ortakları, özellikle Ziraat Fakültesinde görev yapmış olan Nilüfer Kaleli hocamız, diğer hocalarımız ile İl ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzün büyük emekleri ile Coğrafi işaret tescili tamamlanmış olup bundan sonraki hedef Ulusal hatta Uluslararası arenada tanıtım ve tescil almak olmalıdır”dedi.

Prof.Dr. Yıldırım’ın açılış konuşmasının ardından Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Şeker ise yaptığı açıklamasında; “ İlimizde mevcut 5 adet coğrafi işaretli ürün bulunmakta iken Mart ayı içerisinde iki ürünümüzün daha tescillendiğini özellikle uluslararası anlamda çok büyük değere sahip olan bu üründe Coğrafi işaret almaya hak kazanıldı. Bu Çok önemli bir kazanım olup bu işlemden Geyikli bölgesindeki Zeytinyağı işletmelerine büyük avantaj sağlayacaktır. İlimize ve beldemize hayırlı olsun.  Zeytinyağı çok karmaşık bir yapıya sahip olduğu için tescil süreci uzun sürmüştür. Üniversitemiz de yapmış olduğumuz bilimsel araştırmalar sonucunda yöre zeytinyağlarının polifenol içeriğinin yüksek olduğunu e vitamini ve sterol gibi insan sağlığı açısından önemli olan bu bileşenler bakımından farlılık bulunduğunu diğer taraftan zeytinyağına tadı ve kokusunu veren bileşenler açısından farklılıklar olduğunu ortaya koyduk. Bölgemizde hakim çeşit Ayvalık olup adından da anlaşılacağı gibi kuzey ege bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu çeşit ekoloji seçici bir çeşit olup farklı bölgelerde yetiştirildiğinde farklı kalitede zeytinyağları elde edilmektedir.

Geyikli Zeytinyağı Üstün Özellikleriyle İtalya-İspanya’nın en üst kalite yağlarıyla yarışıyor”

 Geyikli bölgemizin ekolojik bazı avantajları bulunmaktadır, kuzey egede bulunması Akdeniz bölgesi iklimi hakim olmakla birlikte belli ölçüde Karadeniz iklimi karışım sergilediği bir noktadayız. Diğer taraftan Kazdağları’nın sağladığı oksijen, deniz kenarında olmasının iyot ve oksijen avantajıyla birlikte iyi bir güneşlenmeye sahip olması nedeniyle Ayvalık çeşidi en yüksek kaliteye bu bölgede ulaşmaktadır. Geyikli zeytinyağının sahip olduğu bu üstün özellikleri İtalya İspanya gibi ülkelerin en üstün yağları ile aynı niteliktedir. Bundan sonraki süreçte Uluslararası yarışmalara katılarak markalaşma yönünde büyük avantaj elde edecektir” dedi.

“Hedef AB’de Geyikli Zeytinyağını Tescil Ettirmek”

S.S. Geyikli Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tayfur Can;  Coğrafi İşaret alınması sürecinin nasıl başladığını anlatarak “Bu süreçte emeği geçen kooperatifin eski ve yeni yönetim kurullarına, ortaklarına, Geyikli Belediye Başkanına, Ziraat Fakültesi hocalarına, Ezine İlçe Tarım ve Müdürü ve çalışanlarına, Çanakkale İl Tarım Müdürü ve çalışanlarına, İlçe Kaymakamına, Çanakkale Ticaret Borsası ve Sanayi ve Ticaret Odasına, katkı sağlayan firmalara ve üreticilere teşekkür ediyorum. Bundan sonraki hedefimiz Türk Patent ve Marka kurumunun talep ettiği denetim ekibini oluşturup coğrafi işaret kullanım hakkına sahip firma listesini bildirdikten sonra Avrupa Birliğinde de Geyikli Zeytinyağımızı Tescil ettirmek olacaktır. Bu konuda hocalarımızın desteğini tekrar talep edeceğiz, İlçe Kaymakamımız toplantıya katılamadı ama selamları var O da bir an evvel AB müracaatı için çalışmalarımıza başlamamızı istiyor. Beldemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren; Yedi yıl süre ile Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevini yürüttüğünü bu süreçte katılım sağlanan fuar, tanıtım günleri vb. organizasyonlarda Coğrafi Tescilli Ezine Peynirin ile Geyikli Zeytin ve Zeytinyağını birlikte tanıttıklarını söyledi. Geyikli Zeytinyağı’na Coğrafi işaret alınması ile ilgili çalışmaların yaklaşık dört yıldır devam ettiğini ve 20.02.2020 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapıldığı 01 Mart 2021 tarihinde 685 no ile tescillendiği ve 15 Mart 2021 tarihli Türk Patent ve Marka Kurumu Resmi Bülteninde yayınlandığını belirterek bu süreçte S.S. Geyikli Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifimize ve Ziraat Fakültemize destek verdiklerini söyledi. Emeği geçen herkese teşekkür eden Eren, Geyikli Zeytinyağı Coğrafi İşaret tescili ile birlikte Geyikli beldesi ve çevresindeki 17 köyde yetiştirilen Ayvalık çeşidi Zeytinlerden bu bölge sınırları içerisinde işlenerek elde edilecek zeytinyağlarının hak ettiği değerde pazarlanmasına imkan sağlanacağı ve gerek zeytin üreticilerin gerekse Zeytinyağı işletmelerinin gelirlerinin artacağını belirterek Geyikli Zeytinyağı coğrafi işaret beldemize hayırlı olsun” dedi.

Toplu fotoğraf çekimi ile basın toplantısı tamamlandı.