Çar. Oca 15th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Gönüllüler Ayvacık’ta Göçmenlerden Kalan Çöpleri Temizliyorlar

3 min read

İHH üyelerince hazırlanan sosyal sorumluluk projesi kapsamında gönüllüler tarafından Assos sahilinde ‘Troya Kültür Rotası’ yolu üzerinde, kaçak göçmenlerin kullandıkları alanlardaki çöpleri temizlemeye başladı.

İstanbul Genç İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) topluluğundan 65 genç, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Assos Antik Kenti’nde, kaçak göçmenlerin Yunanistan’ın Midilli Adası’na yasa dışı yollarla geçiş yapmak için kullandıkları alanda kalan çöpleri temizliyor.

Gönüllüler  Behramkale(Assos) köyünden başlayan 120 kilometrelik ‘Troya Kültür Rotası’ yolu üzerinde, kaçak göçmenlerin kullandıkları alanlardaki çöpleri temizlemeye başladı. 65 genç, 2 gün boyunca ‘Troya Kültür Rotası’ yolunu temizlemek için çalışacak.

Genç İHH İstanbul Sosyal Faaliyetler Sorumlusu Muhammet İkbal Işık, Yenişafak Gazetesi Yazarı Kemal Öztürk’ün “Kültür Yolunda Şaşırtıcı Bir Dram” başlıklı köşe yazısından etkilenerek bu bölgede bir sosyal proje başlattıklarını ifade etti.

Ayvacık sahillerinin, göçmenlerin Yunanistan’ın Midilli Adası’na kaçış öncesinde konaklama alanı olarak kullanıldığına dikkat çeken Işık, şunları söyledi:  “Buraya 65 kişiden oluşan liseli ve üniversiteli gönüllü arkadaşlarımızla geldik. Amacımız bu arkadaşlarımıza mültecilerin nasıl bir yaşam sürdüğünü ve bazı insanların zorlu bir hayat yaşadığını göstermek. Buraları gösterirken de iki gün boyunca, bölgede çevre temizliği yapacağız. Arkadaşlarımız, buradan çıkan bazı eşyaları görünce duygusal anlar yaşıyor. Çok sayıda çocuk ayakkabısı, bebek oyuncağı, battaniye bulunuyor. Bunlar mültecilerden kalan eşyalar. Bu mülteciler buradan şişme zodyaklarla ölüm yolculuğuna çıkıyor. Buna dikkat çekmek, böyle bir sorunun olduğunu göstermek ve aynı zamanda da çevremizi temizleyerek farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

Bölgedeki çalışmalara katılan ve gençlere teşekkür eden Behramkale Köyü Muhtarı Numan Türkay da, “Bölgemiz bildiğiniz gibi göçmen kaçakçılarının çokça kullandığı yerlerden bir tanesi. Bu sosyal projeyi başlatan ve destek verenlere teşekkür ediyorum. Biz de zaman zaman böyle çalışmalar yapıyoruz. Temennimiz bir daha böyle bir çevre katliamının olmamasıdır” dedi.

“Bölge çok önemli bir kültür yolunda yer alıyor”
Bölgeye gelerek gençlerin çalışmalarına destek veren Yenişafak Gazetesi Köşe Yazarı Kemal Öztürk, “Bu yolda yürüyüş yaparken çöplere denk geldim. Bununla ilgili ne olduğunu araştırdığımda burasının Türkiye’den kaçmaya çalışan Yunanistan’a gitmeye çalışan göçmenlerin bıraktıkları enkazlar olduğunu fark ettim.” dedi.
Yeni bir sosyal sorumluluk kampanyası başlatılması gerektiğini düşündüğünü kaydeden Öztürk, “Yine sosyal medya aracılığıyla, yine dernekler aracılığıyla başka gruplar buraya gelip bu enkazın kaldırılmasında yardımcı olacaklar. Ben diğer gençlere ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunuyorum. Bu çok önemli bir sosyal dayanışma, sosyal yardımlaşma, sosyal sorumluluk projesi” diye konuştu.

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.