4 Aralık 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Valiliği’nin koordinatör olduğu “Güvenli Yerler Umutlu Mülteciler” adlı KA2 Erasmus+ Projesinin kısa dönem 2. eğitim öğretim faaliyeti 29 Agustos-02 Eylül 2017 tarihlerinde İsveç’nın Örkelljunga kentinde gerçekleştirildi.

5 gün süren eğitime projedeki ortak kurumları temsilen 3’er kişi katılmıştır. Ev sahibi kurum olan IFALL tarafından katılımcılara, mülteci entegrasyonuna yönelik yapılan çalışmalar, bu bağlamdaki iyi uygulama örnekleri ve diğer uygulamalar ile ilgili eğitim verildi.

Ayrıca mülteci entegrasyonunda kullanılan yöntem ve tekniklerle ile ilgili bilgi paylaşımı yapıldı. Eğitim süresince, entegrasyon amaçlı teorik bilgilerin yanı sıra, ev sahibi kurum tarafından, mülteci, göçmen kadın, çocuk ve yetişkin gruplarına yönelik sunulan, dil kursu, binicilik eğitimi, fotoğraf çekme, voleybol ve futbol turnuvaları gibi çeşitli aktiviteleri yerinde görerek iyi uygulama örneklerine şahit olundu.

Pek çok etkinliğin yapıldığı 5 günlük eğitim sonunda ortak kurumları temsilen eğitime katılan katılımcılar bilgi ve becerilerini artırarak pek çok kazanım sağlamış olup, İsveç’in mülteci entegrasyonuna yönelik iyi uygulama örneklerini yerinde görme fırsatı elde ettiler.