20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Hakem Kurulunun Adı, Kamu İşvereni Hakem Kurulu Olması Gerekiyor

Ali Yalçın: Hakem Kurulunun Adı, Kamu İşvereni Hakem Kurulu Olması Gerekiyor

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2.5 milyon memur emeklisine yönelik zam oranı açıklandı. Buna göre, 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10; 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam yapılmasına karar verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın,  “Zam oranı hakeme kalmıştı. Hakem kurulunun adı, Kamu İşvereni Hakem Kurulu olması gerekiyor.” diye konuştu.

TCMB’nin enflasyon hedefinin altındaki rakamların sağlıklı olmayacağını söylediklerini ve uzlaşı sağlanmadığını aktaran Yalçın, “Önümüze yüzde 15 ve 10’luk bir rakam getirildi. Biz TCMB’nin enflasyon hedefinin yüzde 33 olduğu halde bunun altındaki rakamların sağlıklı olmayacağını söylemiştik. Uzlaşı sağlayamadık. Bu nedenle de hakeme gittik.” ifadelerini kullandı.

Ali Yalçın’ın açıklamasının devamı şöyle:

“Masadan bazı noktalarda uzlaşılarak tutanaklar tutulmuştu. Hakem de üzerinde uzlaştığımız maddelere ilişkin yeniden bir tartışma olmamış. Bunlar kazanımlar açısından kıymetli. Burada toplu sözleşme yasanın gelinen 7. sözleşmeden sonra tartışma konusu olacak. Yasanın kendisi, masanın düzeni, tutanak sistemi yeniden tartışılmalı. Bu artık kaçınılmaz.”

About Post Author